Cestujeme po světě

Cesta po Maroku: Kam se musíte podívat?

Vydáno 9. 1. 2018 | Letuška.cz Redakce

Severoafrická země již dlouhá léta láká k návštěvě turisty z celého světa. Rušná tržiště, celodenní horské túry, výborná kuchyně, starověké památky a mnoho dalšího si získalo srdce nespočtu cestovatelů - a mělo by uzmout i to vaše. Poznejte krásy Sahary, prožijte noc v berberské vesnici a nachytejte bronz u oceánu; vybrali jsme pro vás několik míst, kde to půjde úplně nejlépe a která na své marocké cestě nesmíte vynechat. Už kupujete letenky?

FEZ: HISTORICKÉ A KULTURNÍ CENTRUM

Město barvířů, dlouhá léta kulturní i náboženské středisko Maroka a obrovské množství historických památek v čele s medínou, jež je chráněnou památkou UNESCO. Fez je plný křivolakých uliček, v nichž co pár metrů narazíte na dílničky truhlářů, tepců, pasířů i ševců. Jedinečným zážitkem je návštěva koželužen Sidi Mousa, kde se seznámíte s tradičními způsoby zpracování a barvení kůží - typický štiplavý zápach zajistí, že na ni rozhodně nezapomenete! 

MERZOUGA A ERG CHEBBI: POUŠTNÍ ZÁŽITEK

Ať už se rozhodnete do pouště vydat na vlastní pěst, nebo si zaplatíte organizovaný výlet, neváhejte a do písečné krajiny vyjeďte. Výchozím bodem může být pouštní oáza -  Merzouga, berberská vesnička uplácaná doslova z hlíny. Vyrazte odtud po vzoru dávných beduínů na hřbetu velblouda do Erg Chebbi, oranžové pouště. Písečné duny tu dosahují výšky až 150 metrů a v průběhu dne mění barvu.

ATLAS: VYSOKOHORSKÝ TREK I LYŽOVAČKA

Na nejvyšší bod severní Afriky, atlaskou horu Džabal Tubkal, se pokusilo vystoupat mnoho turistů, vy byste určitě měli také. Co si ale africký výlet zpestřit parádní lyžovačkou? Za sněhem zamiřte do ski rezortu Oukaïmeden, který leží ve výšce 2700 metrů nad mořem. Tamní hotely a penziony se ale kvůli sněhové pokrývce těší návalu lyžařů jen po několik týdnů v roce, ve zbytku času tu potkáte vysokohorské turisty s krosnami a trekovými holemi. 

MARRÁKEŠ: ČERVENÉ MĚSTO BERBERŮ 

Marrákeš ležící v jihozápadní části Maroka bývá často neskromně označován za jedno z nejfantastičtějších měst v celé Africe. Z jedné strany ho chrání vrcholky Atlasu, z druhé ho obklopuje nekonečná Sahara. Barvou Marrákeše je červená – mnoho budov je zbarveno právě do této barvy. Jedná se také o hlavní centrum Berberů, seženete tady proto originální keramiku i umění. 

AGADÍR: NADPOZEMSKÉ PLÁŽE I NÁKUPY

Agadirské pláže, jež vypadají jako ze sci-fi filmu, jízda na velbloudu a nákupy ve vyhlášeném souku al-Had, kde usmlouváte prakticky všechno – především vzácné koření a malované talíře. Přidejte k tomu procházku při západu slunce k ruinám starobylého Kasbahu, který se tyčí na kopci nad městem, a máte dokonalý marocký zážitek.