Cestujeme po světě

Cestování MHD v Berlíně

Vydáno 27. 1. 2015 | Letuška.cz Redakce
Pokud jedete do Berlína, doporučujeme vyzkoušet všechny možnosti hromadné dopravy. Také radíme půjčit si kolo, projet centrum a vydat se třeba do Kreuzbergu. Nebo vyzkoušet romantickou trasu podél kanálu či se vydat kolem Sprévy k East Side Gallery. Není třeba mít fyzičku, Berlín totiž stojí na rovině a všude jsou cyklostezky. A když říkáme všude, myslíme všude. Až budete nastupovat do autobusu, dejte pozor, každou chvíli po červeném pruhu na chodníku prosviští někdo na kole.

Jak cestovat po Berlíně? Na kole! V podpatkách i obleku

Berlín vás nadchne, překvapí i donutí k zamyšlení. Německá metropole má totiž tisíc tváří. Je výstavní i nuzná, luxusní i anarchisticky rozevlátá. Marně budete hledat centrální náměstí, spíš se vydáte jako po niti na místa, kde stával symbol studené války – Berlínská zeď. Pohnutá historie dvacátého století je všudypřítomná. Chlad kamenných kvádrů v Památníku holocaustu utlumí váš hovor. Svérázné čtvrti Neuköln a Kreuzberg vás zase roztančí a povzbudí. Pojďte se s námi projít po Berlíně.

Jízdenka

Jízdenky se dají koupit v automatu na nástupištích i v trafice, které jsou většinou otevřeny i v neděli. Existují tři platební zóny, na běžné jízdy po městě stačí tarif AB. Z letiště Schonfeld musíte mít jízdenku pro zónu C. Označte si jízdenku dopředu na nástupišti ve značkovači.

 

 • Jízdenka na krátkou vzdálenost stojí 1,5 eura – platí v zóně AB, můžete jet tři zastávky S-Bahnem, U-Bahnem nebo až šest zastávek autobusem nebo tramvají.
 • Dvouhodinová jízdenka – platí ve všech zónách a můžete cestovat všemi dopravními prostředky včetně trajektů. neplatí pro okružní jízdy. Zóna AB 2,60 eur.
 • Celodenní jízdenka stojí 6,70 eur pro zónu AB, platí od chvíle označení až do 3. hodiny ranní následujícího dne.

Jak se dostat z letiště do centra

 • Doprava z letiště Tegel – autobus TXL jezdí každých pět nebo deset minut mezi letištěm Tegel a stanicí Alexanderplatz, odkud jede metro. Cesta trvá asi 40 minut. Jízdné stojí 2,40 euro jedním směrem, děti od 6 do 14 let platí 1,50 eur.
 • Doprava z letiště Schönefeld – jezdí odtud S-Bahn vlaky, regionální vlaky, Airport Express a různé autobusové linky. Letiště je v zóně C. Terminál je jen pět minut chůze od vlakového nádraží a dojdete sem krytou chodbou.

Jak cestovat městskou hromadnou dopravou

Doprava je rychlá a dostanete se po celém městě. Můžete cestovat S-Bahnem (stanice jsou označeny zeleným "S") – rychlostním vlakem, který se pohybuje po povrchu. Nebo U-Bahnem, což je klasické metro. Stanice jsou označeny modře a velkým "U". Dobrá a hustá je i síť autobusů, v Berlíně jezdí i tramvaje a trajekty.

 

Tipy od Letušky - kde si půjčit kolo

Foto: Bocman1973 / Shutterstock.com

 

Půjčte si kolo! Berlín je placka a na kole jezdí každý. Určitě si na nás vzpomenete, až vás párkrát někdo téměř smete. Cyklostezky jsou všude a kolař je "králem silnice a chodníku". Kolo si můžete půjčit v půjčovně. Pokud hledáte ubytování, vyberte takové, kde vám kolo půjčí.

 

 • Kola stojí všude, připoutat ho můžete k plotu, sloupu i zábradlí. Blízko stanic metra nebo S-Bahnu uvidíte stanice "Call a bike", které provozují německé dráhy Deutsche Bahn. 
 • Chcete Berlín projet na vlastním kole? Pokud byste jeli vlakem, lze kolo přepravit za příplatek. Dobrou variantou je skládací kolo, které po složení získá velikost zavazadla.  
 • Pokud nemáte svoje kolo, všude jsou půjčovny. Celodenní půjčovné kola, například v hotelu, je většinou 12 eur. 
 • Bude se vám hodit cyklomapa města, dá se koupit v trafice nebo knihkupectví.
 • S kolem můžete cestovat S-Bahnem nebo metrem. Pro kolo potřebujete jízdenku.  
 • Jezdí se v civilním oblečení. Na cyklistický dres v Berlíně zapomeňte.