Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Athény

Vydáno 24. 4. 2023 | Lokočová Linda
O své dojmy z pobytu v Athénách se s Letuškou podělila Linda Lokočová

Proč právě Athény

Athény

Moje druhá cesta na řecké území, první do Athén, proběhla poprvé s dopravcem Eurowings. Letenku jsem koupila cca měsíc před plánovaným odletem. Ubytování jsem rozdělila na 1 noc v centru a 3 noci dál od centra města. Když jsem se zmínila kamarádce, že se tam chystám, hned mi poslala seznam míst, kam se musím určitě podívat. K mému překvapení vůbec nezmínila klasické památky, na které jsem se těšila.

Cesta letadlem

Athény

Letadlo bylo úplně plné. Byla jsem překvapená, jak populární to je destinace. Mladý muž vedle mě mi prozradil, že s kamarády jedou za památkami pro školní projekt. Když jsem je pak potkala u Akropole, měla jsem za ně radost, když vášnivě diskutovali nad popisem jedné z cedulí. Po příletu mě přivítalo chladné počasí a déšť. Po chvilce zmatkování jsem vyhledala správný autobus a vyrazila se ubytovat.

Ubytování v prvním hotelu

Athény

Po 75 minutách jízdy autobusem jsem dorazila na místo mé první noci v Athénách. Výhled z pokoje hotelu Grande Bretagne je fantastický. Objednala jsem si ten nejlevnější pokoj, ale při přihlášení na recepci jsem se zeptala, zda by byl možný upgrade. Paní mi řekla, že se podívá a dostala jsem pokoj s výhledem na náměstí. Navíc jsem je požádala o pozdní odhlášení z hotelu, pokud by to bylo možné. Že bych si pobyt chtěla plně vychutnat. Paní, plně chápající, mi povolila zůstat až do 18:00 hodin následujícího dne.

Protože venku vytrvale pršelo, rozhodla jsem se, že využiji hotelový bazén a půjdu plavat. Udělala jsem si rezervaci a vyrazila. Byla jsem tam ale úplně sama.

Gastronomie Grande Bretagne

Athény

Snídaně s výhledem na Akropoli. Přestože bylo venku chladno, celou noc pršelo, ten výhled mi udělal obrovskou radost. Taková drobnost, ale ta historie je fascinující. A jen tam sedět, popíjet kávu, bylo požehnání.

Akropole

Athény

První kilometry po městě mě zavedly na místo, kde všude byly cedule, ať se ničeho nedotýkám. Oni moc dobře vědí, že já bych se tak moc ráda dotkla a nasála krapet té historie.

Procházela jsem se uličkami města až ke vstupní bráně do areálu a pomalu přicházela o iluze, jak vypadají Athény. Obrovské město s malebnými výhledy.

Ubytování v druhém hotelu

Athény

Po celodenní procházce městem jsem se vrátila na hotel, zabalila a vyrazila do druhého hotelu. Vybalila jsem všechny věci a šla vyzkoušet hotelovou saunu, protože počasí opravdu ještě nebylo dokonalé. Hotelový bazén je sice moc pěkný, ale počasí neumožňovalo jej využít. Opět jsem v sauně byla úplně sama. Cihlová stěna uvnitř sauny je ze soli, takže jsem to měla i s dechovým cvičením.

Hotel navíc nabízí bezplatnou dopravu mikrobusem do centra města.

Gastronomie Marriott Athens

Athény

Využila jsem hotelovou restauraci pouze na snídaně. Měla jsem před sebou několik procházek, tak jsem vyrazila hned ráno, abych měla dost času na vycházky.

První Athénský hřbitov 

Athény

Jedním z pilířů mojí cesty se měla stát procházka na hřbitov. Ukázalo se, že je to krásný hřbitov plný úchvatného umění a významných osobností, kteří zde odpočívají. Na doporučení kamarádky jsem hledala "sleeping woman". Našla jsem ale dvě. Jen jedna je ta "práva" a známá.

Také jsem dostala za úkol koupit květinu a položit ji k hrobce významného člověka, který Řekům našel Troju, hromady zlatých pokladů a vyloženě přepsal jejich historii. Posadila jsem se u něj na schodech, četla si o něm na Wikipedii a pozorovala život okolo. Heinrich Schliemann byl obchodník a zároveň vášnivý archeolog, který když zjistil, že už je dost bohatý, se rozhodl plně věnovat své vášni.

Námořní muzeum – loď Averoff

Athény

Za 3 eura jsem se dostala na palubu a 4 patra z 6 pater podpalubí pancéřového křižníku. Dostalo mě to celé do kolen, místy doslova. Měla jsem úzkosti, když jsem, ohnutá v pase, procházela mínus čtvrté podlaží a představovala si, že ta loď byla taky někdy v pohybu, třeba přesně jako na malbách obrazů. Rozhodně to bylo velmi zajímavé a vřele návštěvu doporučuji.

Procházky po městě

Athény

Procházela jsem se podél pobřeží, přístavem, navštívila farmářské trhy, kde mě fascinovaly barvy jejich ovoce a zeleniny. Chtěla jsem je požádat o foto, ale ani jeden z nich neuměl anglicky. Tak jsem vytáhla telefon, zda mohu a bylo jasné, co chci. Pak se na mě už jen smáli. V přístavu obrovské množství restaurací, kde u vchodu stály usměvavé slečny lákající ke vstupu.

Celkový dojem 

Athény

Cestu zpět na letiště jsem absolvovala Uberem. Pan řidič zvolil trasu podél pobřeží, a dokonce mi i zastavil, abych měla ještě fotky na závěr cesty. Athény jsou krásné, na procházky po památkách je ideální vyrazit mimo sezónu, protože v hlavní sezóně to musí být mezi tím kamením náročné.