Praktické informace

Představujeme letiště Athény

Vydáno 26. 6. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Athény (ATH)

Athény

Mezinárodní letiště Eleftheria Venizela Athény, nebo jen Mezinárodní letiště Athény, je nejrušnější řecké letiště nacházející se v regionu Attika, 23 km od Athén. Letiště má pouze jeden terminál. Stránky letiště. Mapa letiště. Aplikace letiště.

Ubytování

Athény

Ubytování v blízkosti letiště

V docházkové vzdálenosti letiště se nachází hotel Sofitel Athens Airport.

Ubytování ve městě

Plaka: Plaka je historická čtvrť v centru Athén, která se nachází pod Akropolí. Je to jedna z nejmalebnějších čtvrtí v Athénách s úzkými křivolakými uličkami, tradičními restauracemi, obchody se suvenýry a malebnými domy. Je to skvělé místo pro ty, kteří chtějí být blízko hlavních památek a mít snadný přístup k turistickým atrakcím.

Monastiraki: Tato čtvrť sousedí s Plakou a je známá svým rušným trhem. Je zde mnoho obchodů se suvenýry, butiků, kaváren a restaurací. Monastiraki je také blízko ke Kerameikos a Římskému fóru.

Syntagma: Syntagma je centrální čtvrť v Athénách, kde se nachází parlament, Syntagma Square a Národní zahrady v Zappeion. Je to také obchodní centrum města, s mnoha luxusními hotely a obchody.

Kolonaki: Tato čtvrť je známá svými luxusními obchody, restauracemi a kavárnami. Je to také bohatá oblast s mnoha elegantními hotely a krásnými výhledy na město z vyvýšených pozic.

Exarchia: Tato čtvrť má bohémovskou atmosféru a je známá svými alternativními kavárnami, uměleckými galeriemi a street artem. Je to oblíbená čtvrť mezi mladými umělci a intelektuály.

Kerameikos: Kerameikos je čtvrť s bohatou historií, která se nachází v blízkosti starověkého hřbitova Kerameikos a muzea. Je to klidnější oblast s méně turisty, ale stále blízko ke starověkým památkám.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Athény

Letiště je spojeno s městem metrem, příměstskou železnicí i autobusovými linkami.

Metro

Dopravu z letiště zajišťuje modrá linka 3 a je to nejrychlejší způsob přepravy z letiště do centra města. Metro jezdí denně od 5:00 do půlnoci. Linky 2 a 3 fungují v pátek a sobotu do 2 hodin ráno. Mapa linek metra.

Jízdenky

Jízdenky si můžete zakoupit v automatu, u pokladny u vstupu do metra, on-line nebo přes aplikaci dopravního podniku.

 • jednorázová jízdenka (90 minut, přestupní) stojí 9 EUR, zpáteční 16 EUR
 • jednorázová jízdenka (90 minut, přestupní, do stanic Pallini, Kantza a Koropi) 5,50 EUR
 • třídenní jízdenka (zahrnující i cestu z/na letiště) stojí 20 EUR

Podrobný ceník. Jízdenky se přikládají u turniketů při vstupu i výstupu z metra.

Autobus

Letiště s městem spojují i letištní autobusové linky. Přehled všech linek. Zastávky autobusů jsou u příletové haly východů 4 a 5.

Jízdenky

Jízdenky si můžete zakoupit v automatu nebo ve stánku na zastávce, on-line nebo přes aplikaci dopravního podniku.

 • jednorázová jízdenka stojí 5,50 EUR
 • třídenní jízdenka (zahrnující všechny druhy MHD) stojí 20 EUR

Podrobný ceník.

Regionální autobusy

Z letiště jezdí pět regionálních autobusů např. do přístavu Rafina nebo Porto Rafti. Všechny autobusy vysazují cestující u odletové haly a odjíždějí u příletové haly mezi východy 2 a 3, naproti hotelu Sofitel Airport. Cesta do Rafiny stojí 1,80 EUR a trvá asi 35 minut, jízdenku zakoupíte pouze u řidiče a v hotovosti.

Vlak

Letiště je spojeno příměstskou železnicí s přístavem Piraeus přes stanici Larissis, Ano Liosia, Kiato a Aigio (přes Kiato). Lístek do Piraeus stojí 9 EUR, doba jízdy je podobná jako metrem 65 minut. Jízdní řády a zakoupení jízdenky on-line.

Taxi

Stanoviště taxi je u příletové haly východu 3. Cena z/na letiště do města je fixní a stanovena na 40 EUR, v noci (od půlnoci do 5 ráno) 55 EUR.

Půjčení auta

Na letišti je několik společností, u kterých si můžete vypůjčit auto. Kompletní seznam společností zde.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Athény

Přímé lety z Prahy (PRG) do Athén (ATH) nabízí společnosti Aegean Airlines, Smartwings a Eurowings. Let trvá přibližně 2 hodiny a 30 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Athény

Řecká kuchyně se geograficky řadí ke středomořské kuchyni. Je založena na čerstvých ingrediencích, bylinkách, zelenině, řeckém olivovém oleji a jednoduchosti pokrmů. Mezi typická jídla, která můžete v Řecku ochutnat, patří:

Moussaka – tradiční řecké jídlo, které se skládá z vrstev brambor, lilku, nahoře s omáčkou z mletého masa a bešamelovou omáčkou.

Souvlaki – masové špízy, obvykle s vepřovým nebo kuřecím masem, které jsou často servírovány s tzatziki omáčkou, populární i jako fast-food.

Tzatziki – omáčka z jogurtu, nastrouhaných okurek, s olivovým olejem, česnekem a bylinkami, jako je máta nebo kopr.

Gyros – další typický řecký fast-food, gyros se dělá především z vepřového a skopového masa, které se pomalu opéká na otáčející se tyči, podává se s omáčkou tzatziki a případně v pita chlebu.

Dolmades – vinné listy naplněné rýží s bylinkami a kořením. Mohou být podávány teplé nebo studené a jsou často podávány s citronovou šťávou.

Horiatiki salát – tento salát je také známý jako řecký salát, obsahuje olivy, rajčata, okurky, cibuli, feta sýr a oregano, ochucené olivovým olejem.

Spanakopita – jídlo z listového těsta plněné směsí špenátu, sýra (často fety), cibule a bylinek.

Avgolemono – tradiční řecká polévka složená z kuřecího vývaru, rýže, vejce a citrónu.

Pastitsio – řecké zapečené jídlo, které kombinuje trubičkovou těstovinu s omáčkou z mletého masa a bešamelovou omáčkou.

Taramasalata – růžová pomazánka, která se vyrábí z rybích jiker, citronové šťávy, oleje a občas bílého chleba nebo brambor. Jí se s chlebem jako předkrm.

Feta sýr – jedná se o typický řecký sýr vyrobený z kozího a ovčího mléka, často se používá v salátech, pečených jídlech nebo jako příloha.

Baklava – sladký dezert, který se skládá z tenkých vrstev těsta naplněných mandlemi, vlašskými ořechy nebo pistáciemi, zalité medem nebo sirupem.

Nejlepší restaurace podle Tripadvisoru. Další tipy na nejlepší athénské restaurace, kavárny, bary, kluby, cukrárny.

Ambasáda

Athény

Česká republika má v Athénách své velvyslanectví. Adresu, kontaktní údaje a úřední hodiny naleznete zde.

Bezpečnost

Athény

Bezpečnost pro turisty v Athénách může být obecně považována za relativně dobrou. Docela časté jsou případy kapesních krádeží v místech větší koncentrace lidí, jako jsou dopravní prostředky, venkovní zahrádky nebo trhy. Bezpečnostní tipy cestovatelů. Večer je dobré vyhnout se čtvrtím Omonia a Agio Panteleimonas, které představují pro turisty vyšší bezpečnostní riziko zejména kvůli migrantům. Tísňová linka 112.

Památky

Athény

Akropolis: Symbol Athén a jedna z nejznámějších archeologických lokalit na světě. Oblast Akropolis v sobě zahrnuje více staveb, jako Parthenon, Dionýsovo divadlo, Erechtheion nebo Chrám Athény Niké, které se zachovaly do dnešních dnů. Na úpatí hory můžete navštívit Acropolis museum, kde si můžete prohlédnout mnoho nálezů vykopaných v Akropoli.

Antická Agora: Nedaleko Akropole se nachází Antická Agora, která bývala politickým a administrativním centrem města a nachází se zde poměrně zachovalý Hefaistův chrám.

Římská Agora: Administrativní centrum postavené na přelomu století, ve kterém můžete navštívit např. Hadriánovu knihovnu nebo Věž větrů, která určovala čas a směr větru, uvnitř věže byly také vodní hodiny.

Kerameikos: Athénská čtvrť, která bývala hrnčířskou čtvrtí. Během perské války byly postaveny Themistoklovy hradby, které rozdělovaly okres na dvě části a za zdmi okresu vyrostl hřbitov. Vykopávky, které pocházejí z této oblasti, jsou vystaveny v Kerameikos muzeu.

Chrám Dia: Olympieion byl největší chrám v Athénách. Byl zasvěcen bohu Diovi, a proto se mu také říká Chrám Dia Olympského. V blízkosti tohoto chrámu najdete také Národní zahrady – krásné rozlehlé zahrady s fontánami a kvetoucí vegetací, ideální místo pro odpočinek a procházky. V těchto zahradách můžete také navštívit Zappeion.

Národní archeologické muzeum: Jedno z nejvýznamnějších archeologických muzeí na světě, které nabízí k vidění mnoho pokladů z období starověkého Řecka, včetně soch, nádobí, šperků a artefaktů z Akropole a dalších nalezišť.

Plaka: Malebná starobylá čtvrť plná úzkých uliček, tradičních restaurací se zahrádkami, obchodů se suvenýry a historických památek.

Panathinaiko (Panathénský stadion): Starověký stadion, který byl používán pro panathénajské hry. V roce 1895 byl stadion přestavěn, stavba je převážně z mramoru, a konaly se zde první moderní olympijské hry.

Plateia Syntagmatos (náměstí Syntagma): Nachází se v moderní části Athén, najdete zde budovu parlamentu nebo zde můžete vidět každou hodinu střídání stráží u Hrobu neznámého vojína. U tohoto náměstí je také zajímavá stanice metra, která je nejkrásnější v celých Athénách a můžete si zde prohlédnout i několik archeologických nálezů.

Místa s panoramatickým výhledem:

 • Nejoblíbenějším místem je Lycabettus Hill, svěží zelená oblast plná borovic a olivovníků, která se nachází přímo v srdci Athén a která zaručuje úžasné panoramatické výhledy na město, kopec Akropolis, předměstí a okolní oblasti. Bílou kapli Agios Georgios, která byla postavena na vrcholu Lycabettus, můžete vidět z mnoha různých míst v Athénách. Mount Lycabettus je také známý jako umístění velkého divadla pod širým nebem, které v letních měsících hostí různé koncerty a divadelní hry. Na kopci najdete také pěknou kavárnu-restauraci, kde můžete něco sníst nebo vypít, a přitom se kochat panoramatickým výhledem.
 • Pnyx Hill je svěží zelená oblast, ke které se snadno dostanete s výchozím bodem u kostela Dimitris Loubadiaris.
 • Další zelenou oblastí je kopec Filopappou, který je s Pnyxem spojen dlouhou zpevněnou cestou. Oba tyto kopce nabízejí úžasný výhled na Parthenon a město.
 • Další skvělou možností je Areopagus (Aresův vrch) přímo pod Akropolí, kde se nachází pozůstatky starověkého tribunálu a nabízí úžasné výhledy na Athény a Akropolis.
 • Nádherný výhled na severní část města nabízí malebná čtvrť Anafiotika v Place.

Turistické karty

V nabídce jsou dvě hlavní turistické karty – Athens Pass a Athens City Pass (Turbopass).

Athens Pass

 • přednostní vstupy na konkrétní památky, jako jsou např. Akropolis, Antická Agora, Římská Agora, Hadriánova knihovna, Kerameikos a další
 • cena 61 EUR, během koupě karty si vyberete termíny vstupů na památky, lístky dostanete e-mailem

Athens City Pass

 • vstup na vybrané hlavní památky a muzea, ale i např. Muzeum iluzí nebo Muzeum starověkých hudebních nástrojů
 • autobusy Hop On Hop Off
 • volitelně: MHD zdarma, plavba lodí na tři ostrovy u Athén
 • varianty jsou určené počtem dnů, které chcete v Athénách strávit, od 1 dne – 65,90 EUR až 6 dnů – 89,90 EUR

Městská hromadná doprava

Athény

Díky integrovanému dopravnímu systému vám stačí jízdenka na všechny druhy dopravy – metro, tramvaj, autobus a trolejbus. Pro plánování trasy použijte stránky řeckého dopravního podniku.

Jízdenky

Jízdenky si můžete zakoupit v automatu (stanice metra a tramvají), u pokladny u vstupu do metra, on-line nebo přes aplikaci dopravního podniku.

 • jednorázová jízdenka (90 minut, přestupní) – 1,20 EUR
 • jednodenní jízdenka – 4,20 EUR
 • třídenní jízdenka (zahrnující i cestu z/na letiště) – 20 EUR
 • pětidenní jízdenka (nezahrnuje letiště) – 8,20 EUR
 • Podrobný ceník

Metro

Nejrychlejším způsobem dopravy po Athénách je metro. Systém athénského metra se skládá ze 3 linek a napojuje se na tramvajové, autobusové a příměstské železnice. Metro jezdí denně od 5:00 do půlnoci. Linky 2 a 3 fungují v pátek a sobotu do 2 hodin ráno. Ve špičce jezdí vlaky každých 5-6 minut. Mapa linek metra. Jízdenky se přikládají u turniketů při vstupu i výstupu z metra.

Tramvaj

Tramvajová síť spojuje centrální Athény s pobřežními předměstími Faliro, Voula a Pireus. Cesta z náměstí Syntagma na konečnou přímořskou zastávku ve Voule nebo Pireu trvá přibližně hodinu. Tramvajové linky jsou dvě; T6 spojuje Syntagma s Faliro (stanice Pikrodafni) a T7 spojuje Voulu (stanice Asklipeio Voulas) s Pireem (stanice Agia Triada). Obě linky se setkávají ve stanici Pikrodafni. Tramvaj navazuje na metro a nadzemní vlak na čtyřech zastávkách: Syntagma, Syngrou/Fix, Neos Kosmos a SEF (Stadion míru a přátelství ve Faliru). Tramvaj jezdí denně od 5:30 do 24:00. Jízdenka se přikládá pouze při nástupu.

Autobus a trolejbus

Athénská autobusová a trolejbusová síť je velmi rozsáhlá. Většina autobusů a trolejbusů jezdí denně od 5:00 do půlnoci, přes noc jsou v provozu 4 autobusové linky. Jízdní řád autobusů a trolejbusů.

Taxi

V Athénách jsou taxi dostupné na stanovištích taxi, nazývaných “piatsa”, které jsou po celém městě nebo si je můžete odchytit kdekoliv na ulici. Cena se vypočítává podle taxametru, nástupní cena 1,80 EUR, za každý kilometr je 0,90 EUR. Za noční transfery (00:00 – 05:00) nástupní cena 1,80 za každý kilometr 1,25 EUR. Platit lze hotově a převážné většiny i kartou. Nevýhodou přepravy taxíkem je hustý provoz ve špičce. K dispozici jsou i služby Uber a dalších společností přes aplikaci.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Athény

Hlavní sezóna (květen až říjen) – V Athénách je hlavní turistická sezóna od května do října se špičkou od června do září. Právě v těchto měsících míří na letní dovolenou do Athén velké množství turistů. Průměrné teploty se pohybují kolem 27 °C, ale přes den teploty často stoupají až k 40 °C.

Vedlejší sezóna (listopad až duben) – Vedlejší turistickou sezónou jsou měsíce listopad až duben. Pokud se chcete vyhnout hlavním turistickým davům, pak navštivte Athény na jaře nebo na podzim. V těchto obdobích není takové horko a počasí je velmi příjemné. Jarní měsíce se průměrně teploty pohybují mezi 12–20 °C, zatímco na podzim mezi 14–23 °C. Zima je v Athénách mírná, ale častěji prší. Zimní měsíce jsou také vhodné pro návštěvu muzeí a nabízejí nejnižší ceny ubytování.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání z Prahy (PRG) do Athén (ATH) jsou v lednu – Typické ceny: 2 650 – 4 950 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání z Prahy (PRG) do Athén (ATH) jsou v červenci – Typické ceny: 5 500 – 7 400 Kč.