Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Belgie

Vydáno 4. 10. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Belgii se s Letuškou podělil Jan Syruček

Proč právě Belgie

Belgie

Kam se jinam vydat na eurotrip, než do hlavního „euroměsta“. Malebný Brusel se nachází v srdci Belgického království, které určitě stojí za prozkoumání.

V Belgii a v Bruselu jsem byl při různých příležitostech několikrát, ale když se mi naskytla možnost zde navštívit mého kamaráda, okamžitě jsem vyrazil na prodloužený víkend. Rozhodli jsme se také udělat takový mini-road-trip, který by kromě Bruselu zahrnul i další místa Belgie, ovšem ne ty „nejprofláknutější”. 

Cesta letadlem

Belgie

Brusel má celkem dvě letiště, a to jedno přímo ve městě a druhé cca 50-60 minut jízdy autem/autobusem na jih, ve městě Charleroi. I když cesta z tohoto letiště je delší, a ne tak pohodlná, na oplátku alespoň nabízí například projížďku okolo legendárního Waterloo. 

Tamní počasí nemá ve světě úplně nejlepší pověst, a tak se ne nadarmo říká, že Brusel je nočník Evropy… Já měl naštěstí štěstí, protože alespoň první den mého výletu bylo až ukázkově krásné, teplé a slunečné počasí. Jako by to byl poslední (možná ale zároveň i první!) letní den v tomto království. 

Samotné město Brusel

Belgie

Brusel nenabízí jen administrativní centrum Unie a čůrajícího panáčka (jak příznačné pro nočník Evropy, že?) a méně známou čůrající holčičku, ale mnoho nejrůznějších aktivit. Ať už jedete sami, s kamarády, s rodinou nebo s kýmkoliv jiným, určitě vám Brusel něco nabídne – například muzeum komiksů Comics Art Museum, festival květin Brussels in Bloom, legendární Atomium, zábavní park Mini-Europe a samozřejmě nespočet hospůdek, restaurací a barů. Belgie je mimo jiné známá i velmi vysokým počtem mikropivovarů. Pivaři, ale i nemilovníci piva, si tak určitě najdou ten chmelový drink, který bude pro přesně pro ně! S kamarádem Honzou jsme zašli do dvou hospod, které i jako nepivař, určitě musím doporučit.

Delirium Café Brussels

Belgie

Hospoda je v Guinessově knize rekordů, protože nabízí nejvíc druhů piv na světě, a to přesně 2 004! Tady si opravdu vybere úplně každý. Ovocné, silné, slabé, černé, světlé, polotmavé, lokální, nadnárodní a mnoho dalších, o kterých jsem nikdy ani neslyšel. Ve skutečnosti nejde jen o jednu hospodu, ale o malou uličku, ve které je několik propojených podniků. Mimochodem, v této uličce najdete i (dost bizarní) sochu čůrající holčičky. Upřímně řečeno, toto určitě není nejlepší degustační místo pro pivní odborníky, ale spíš velké party centrum. Pokud si tedy svůj půllitr piva rádi vychutnáváte v klidu, tak toto místo určitě není pro vás, pokud si zase chcete užít noční život, tak pak Delirium musíte navštívit.

Cena jednoho piva se pohybuje v závislosti na typu a na velikosti, 0,5 l stojí okolo 8-12 euro. Doporučuji si dávat jen čtvrtinky a ochutnat tak více druhů.

Brussels Beer Project

Belgie

Jedno z nejnovějších a vyhypovanějších pivních barů ve městě. Brussels Beer Project vznikl jako podpora lokálních pivovarů, kde si můžete každý měsíc předplatit ochutnávku různých piv, které vám přijdou až domů. V červenci ovšem otevřeli v centru města bar, který kromě tradiční konzumace piva nabízí také různá degustační menu. Ty se podávají v malých 1,5dcl skleničkách, díky kterým si vychutnáte a užijete na prkénku 4 různá piva. Velmi také doporučuju vynikající DISCO pizzu, kterou pečou za barem v DISCO plece!

Cena jedné degustační sady piv se pohybuje okolo 9,5-11,5 euro

Hranolky

Belgie

Belgické, ale nespravedlivě pojmenované „French“ fries, najdete po celém království naprosto všude! A tak má pochopitelně každý svůj vlastní osobní typ, které hranolky jsou zaručeně ty nejlepší, nejautentičtější, zkrátka „ty pravé“. Já jsem zašel do dvou různých hranolkáren a přejedl jsem se jich asi na rok dopředu. Porce hranolek je totiž obvykle opravdu poctivá, respektive pro průměrného člověka víc než velká. Maison Antoine je na náměstí Jourdan a rozhodně patří i mezi populární bistra místních expatů. Ideální je zajít sem ve více lidech, koupit si hranolky a k nim vyzkoušet různé dipy a vzít si je do jedné z přilehlých hospod, kde si je můžete sníst a zapít čerstvě načepovaným pivem. Sám jsem ještě vyzkoušel Friiteriie du Cafe Georgette, což je bistro a restaurace, také v samém centru, trochu nenápadné, za to se stejně vyhlášenými hranolky. Ty si buď můžete dát v rohovém bistru na stojáka, nebo v navazující restauraci. Velmi doporučuji lanýžový dip. 

Cena hranolek je 3,50 euro a dipy stojí mezi 1,20-1,50 euro

American junk food 

Belgie

Pokud jste fanoušci americké kuchyně a junk fast foodu, tak nemusíte letět až přes Atlantik, protože vám právě Brusel nabízí mnoho zastávek z téhle kuchyně/stylu. Must-have zastávka pro milovníky hamburgerů a rychlé kuchyně jsou určitě legendární Five Guys, kteří nabízí vyhlášené hamburgery, kde si za jednu fixní cenu (střední nebo malá) můžete svůj hamburger vylepšit o téměř neomezený počet ingrediencí a omáček. Oproti Česku tu také naleznete Quick, což je řetězec podobný McDonald‘s, který zde také pochopitelně najdete. Originální americko-italskou pizzu společně s různými dipy i pálivými křidélky můžete vyzkoušet v jedné z poboček Domino’s Pizza.

Výlet podél řeky Mázy

Belgie

Jak jsem už psal v úvodu, s kamarádem Honzou jsme se rozhodli nezůstat jen v hlavním městě, ale vydat se i za nějakým dobrodružstvím mimo metropoli. Zvolili jsme mini trip v okolí řeky Mázy, která pramení ve Francii a pokračuje přes celou Belgii a Nizozemsko až do Severního moře. Rozhodli jsme se vydat po jednom břehu proti proudu, přejet na druhou stranu řeky na hranici s Francií a dojet po proudu zpátky do Bruselu. 

Cestu jsme zas tak moc konkrétně neplánovali, řekli jsme si, že se zastavíme všude, kde nám to bude připadat hezké. První zastávkou tak bylo stádo krav, malá vesnička nebo třeba vyhlídky v okolí městečka Onhaye

Zastávka v Heer a Dinant

Belgie

Na hranicích v okolí obce Heer můžete vidět kromě francouzské jaderné elektrárny také velké množství památníků 1. a 2. světové války, včetně amerického tanku! Právě na hranicích jsme přejeli most na druhou stranu řeky Mázy a vydali se po jejím proudu, až jsme dorazili do města Dinant. Pokud vás zde zaujme až nápadně velké množství plastik saxofonů v ulicích, tak se nejedná o náhodu, ale všudypřítomné připomínky toho, že právě z Dinantu pochází Antoine-Joseph Sax, vynálezce saxofonu! Město také nabízí citadelu, na kterou se musíte vydat lanovkou (11 euro včetně vstupu) nebo se můžete vydat pěšky zadarmo na vedlejší kopec, ze kterého uvidíte kromě města v údolí také i samotnou citadelu – vřele doporučuji. Hned vedle Dinantu leží malinkaté městečko, ve kterém se už od roku 1152 vaří (podle mého názoru) to nejlepší tmavé belgické pivo - Leffe.

Výlet jsme zakončili v hlavním městě Valonska, kterým je Namur. Je to hezké, starodávné studentské město, které je politickým, ekonomickým i kulturním centrem regionu. Celkově nám výlet pomalým turistickým tempem s mnoha zastávkami zabral 8 hodin

Lovaň

Belgie

Poslední den jsme se rozhodli ještě vydat do přilehlého studentského městečka ležícího asi 30 minut jízdy od metropole. Lovaň nabízí kromě stejně malebných uliček jako Brusel hlavně monumentální univerzitní knihovnu, z jejíž věže je překrásný výhled na celé město. Knihovna je součástí katolické vysoké školy, která má ve městě rozsáhlý historický komplex se studentskými domečky, které také určitě stojí za procházku. Na chvíli si přestanete připadat jako v Evropě 21. století, ale spíše jako v Bradavicích.

Celkový dojem

Belgie

Potrženo, sečteno všem doporučuji prodloužený víkend v Bruselu, včetně alespoň jednoho výletu mimo tuto metropoli, a to jak autem nebo třeba vlakem.