Praktické informace

Představujeme letiště Brusel

Vydáno 28. 3. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Brusel (BRU)

Brusel

Mezinárodní letiště Brusel, nazývané též Brusel Zaventem, leží 12 kilometrů od Bruselu a je jedním z nejvytíženějších letišť v Evropě.

Ubytování

Brusel

Brusel jako město je kompaktní a velké množství ubytovacích kapacit se koncentruje do relativně malého obvodu centra. V oblasti vnitřního centra mezi dvěma největšími nádražími Midi/Zuid a Nord najdete nejvíce hotelů a levných hostelů, všechna důležitá místa máte do 10 minut pěší chůze. V Evropské čtvrti pak najdete nejvíce klasických hotelů nadnárodních řetězců. Vzhledem k tomu, že sem jezdí metro i vlak, je to dobrá lokalita k ubytování i pro turisty. V centru budete vždy do 5 minut jízdy. Další oblastí k bydlení je také čtvrť Ixelles jihovýchodně od centra nebo Saint-Gilles jižně, zvolte však bydlení co nejblíže stanicím metra pro nejrychlejší přesuny.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Brusel

Bruselské letiště má skvělé spojení vlaky i autobusy nejen s Bruselem, ale s celou Belgií i sousedním Nizozemskem. Rychle a pohodlně se dostanete do centra vlakem, výrazně levnější spojení s více přímými linkami nabídnou autobusy.

Vlakem

Vlak nabídne nejrychlejší cestu do centra. Nádraží je umístěno v podzemí terminálu -1, frekvence příjezdů a odjezdů je 8 vlakových spojů za hodinu a vlaky vás do centra dovezou za 10–20 minut podle počtu zastávek. Jako hlavní město má Brusel řadu stanic. Nicméně, Bruxelles-Midi, Bruxelles-Nord a Bruxelles-Central jsou tři nejdůležitější stanice. Najdete u nich toalety a úschovnu zavazadel pro vaše tašky. Většina vlaků, které městem projíždějí, zastavuje v těchto třech stanicích. Do historického centra Bruselu se dostanete na nádraží Bruxelles-Central. Mezinárodní vlaky Thalys, TGV, Eurostar a ICE odjíždějí ze stanice Bruxelles-Midi. Z této stanice také vyjíždí metro směrem na Heysel, kde budete moci navštívit Atomium. Koupit jízdenku nebo se podívat na jízdní řády můžete na stránkách belgických železnic (SNCB). Stanici vyhledávejte jako "Brussels Airport". Děti do 12 let cestující s dospělým mají cestu vlakem zdarma. Cena jízdenky z letiště nebo na letiště je 10,30 EUR (cena jízdenky + příplatek "Diabolo”.), můžete si je koupit v automatu, u pokladny nebo v mobilní aplikaci (dostupné na Google Play a App Store).

Příplatek “Diabolo”

Aby bruselské letiště mělo vlakovou stanici, byl postaven obrovský tunel – tunel Diabolo. Vláda se dohodla se stavební firmou, že to bude financovat povinným „diabolským poplatkem“, proto se vztahuje pouze na cesty železnicí a bývá již zahrnutý v ceně jízdenky. 

Autobusem 

Zastávky všech autobusů (úroveň 0) se nachází před příletovou halou a snadno se k nim dostanete výtahem nebo eskalátory. 

Linka 12 Airport line

Z letiště jezdí přímá autobusová linka číslo 12, známá také jako “Airport line”, do Evropské čtvrti (European district). Podívejte se na jízdní řád. Z letiště do centra zaplatíte 7 EUR. Jízdenka je nepřestupní a platná pouze pro 1 jízdu (jízdenka Go2City). Linku provozuje společnost STIB/MIVB, proto při cestě z centra na letiště můžete použít běžnou přestupní 60minutovou jízdenku za 2,10 EUR. Pro cestu na letiště lze použít také 24hodinovou jízdenku za 7,50 EUR, pro cestu z letiště nikoliv. Jízdenky nejjednodušeji zaplatíte vlastní kartou bezkontaktně uvnitř autobusu. Stačí přiložit po nástupu k validátoru a automaticky se strhne daná částka. Pokud si budete kupovat lístek z automatu, bude o půl eura dražší.

Linka R59

Autobusový spoj číslo R59 představuje nejlepší cestu do severní části Bruselu. Na konečné stanici Roodebeek můžete také přestoupit na linku metra číslo 1. Trasu R59 provozuje společnost De Lijn, jízdenka stojí 2,50 EUR, resp. 7,50 EUR na 24 hodin. Podobně jako u linek 272 nebo 471 jízdenky na tento autobus platí pouze pro společnost De Lijn a ne na bruselské metro, tramvaje nebo autobusy STIB-MIVB.

Linky 471 a 272

Z letiště k nádraží Brussel Noord se dostanete také expresním autobusem 471 a lokální linkou 272. Jízdenka se kupuje za 2,50 EUR bezkontaktní kartou uvnitř autobusu nebo automatu De Lijn nebo v mobilní aplikaci De Lijn. Zakoupit lze také 24hodinový lístek za 7,50 EUR pro všechny spoje De Lijn. Linky 272 a 471 jsou provozovány jinou společností než bruselské metro, tramvaje a autobusy dopravního podniku STIB-MIVB. Jízdenky jsou vzájemně nekompatibilní (například celodenní lístek za 7,50 EUR STIB-MIVB neplatí na linkách 272 a 471).

Noční linka 620

V noci se na letiště dostanete autobusem De Lijn číslo 620, který jezdí každou hodinu napříč celým Bruselem, jízdenka stojí 2,50 EUR a lze koupit v mobilní aplikaci nebo kartou v autobusu.

Trambus – Linka 820

Ringtrambus poskytuje rychlé a časté spojení mezi bruselským letištěm a Vlaamse Rand (tramvajové autobusy jsou hybridní, mají jak elektromotor, tak naftový motor). Spojuje několik klíčových bodů včetně univerzitní nemocnice v Jette, Brussels Expo, nádraží Vilvoorde, BruCargo a bruselského letiště. Mapa trasy. Jízdenka se kupuje bezkontaktní kartou uvnitř autobusu nebo, automatu De Lijn nebo v mobilní aplikaci De Lijn. Zakoupit lze také 24hodinový lístek za 7,50 EUR pro všechny spoje De Lijn. Ve všední dny odjíždí každých 15 minut do celého Vlaamse Rand. Tramvajový autobus odjíždí z nástupiště D před letištěm mezi 5:30 a 22:30.

Hotelová kyvadlová doprava

Rychlý a snadný způsob cesty z letiště na hotel a zpět. Většina hotelů v okolí letiště poskytuje kyvadlovou dopravu. Pokud si nejste jistí, kontaktujte přímo svůj hotel, zda službu nabízí.

Vlakem po Belgii i Nizozemsku

Na letištním nádraží zastavují i dálkové vlaky jezdící zejména severním směrem do Antverp, Nizozemska, ale i do Liege či jiných měst v Belgii s přestupem v Bruselu. Jízdní řády i jízdenky on-line najdete na webu belgiantrain.be nebo v oficiální mobilní aplikaci belgických drah.

Autobusy – Antverpy, Nizozemí, Lille

Vítanou cenovou konkurencí pro vlaky jsou dálkové autobusy.

  • Ve směru Antverpy – můžete využít Airport Express za 10 EUR.

  • Ve směru Rotterdam a Amsterdam – spoje operuje dopravce Flixbus, cena začíná na 12 EUR.

  • Ve směru Lille – můžete využít společnosti Flibco, cena začíná na 15 EUR.

Taxi

Taxíky využijete zejména v noci, kdy MHD není frekventovaná. V Bruselu jezdí taxíky striktně podle taxametru a cena se vypočítává kombinací ujeté vzdálenosti a času stráveného na cestě. Informace o licencovaných taxi a letištní taxi službě (luxusní taxi, taxi pro skupiny, taxi pro vozíčkáře). Využít můžete i služby Uberu nebo Boltu.

Půjčení auta

Rádi byste vyrazili na roadtrip po belgických městech, k moři či do pohoří Ardeny? Na bruselském letišti sídlí mnoho mezinárodních půjčoven. Ceny autopůjčoven v Bruselu jsou na evropské poměry relativně nízké a týdenní půjčení začíná už na 166 EUR. Porovnat jednotlivé půjčovny můžete zde.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Sdílené auto

Přes aplikaci si můžete také pronajmout na letišti elektromobil. Nabízí jej hned několik společností.

Letenky

Brusel

Společnosti, které zajišťují přímé lety Praha (PRG) – Brusel (BRU), jsou např. Brussels Airlines a let trvá 1,5 hodiny. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Brusel

Belgie je známá svou bohatou kulinářskou tradicí a nabízí řadu lahodných pokrmů. Zde je deset oblíbených belgických jídel:

Hranolky s majonézou – belgické hranolky jsou silné, ručně krájené, fritují se nadvakrát. Dostanete je k různým jídlům nebo si je můžete koupit v kornoutu od pouličních prodejců, často jsou podávány s domácí majonézou. Belgičané jsou na své hranolky náležitě hrdí a v Bruggách je dokonce muzeum hranolek – Frietmuseum.

Vafle – belgické vafle jsou sladkým pokladem, který můžete objevit v restauracích nebo u pouličních prodejců s různými druhy příloh, jako jsou ovoce, šlehačka nebo čokoláda.

Moules Frites ( s ) – mušle/slávky jsou oblíbeným belgickým pokrmem, obvykle vařené s cibulí, česnekem a bylinkami. Podávají se s hranolky.

Belgická čokoláda – belgická čokoláda má světově proslulou pověst. Vyzkoušejte pralinky, truffle (čokoládový lanýž) a další lahodné čokoládové výrobky.

Waterzooi – tradiční belgický pokrm, který může být připraven s kuřecím nebo rybím masem, zeleninou, smetanou a bílým vínem.

Carbonade Flamande (Vlámský hovězí guláš) – tento pokrm je připraven s hovězím masem, cibulí, pivem a kořením. Je často podáván s bramborovým pyré nebo chlebem.

Belgický sýr – Belgie je známá svými vynikajícími sýry, včetně sýru Gouda, Limburský a samozřejmě belgickými druhy jako například Chimay a Herve.

Chicory Gratin (gratinovaná čekanka) – gratinovaná čekanka obalená ve slanině, zalitá bešamelovou omáčkou a pečená v troubě.

Anguilles au vert (pečený úhoř) – národní pochoutka pečený úhoř na másle v zelené bylinkové omáčce.

Speculoos – to jsou kořeněné sušenky, které jsou oblíbené nejen v Belgii, ale i v celé Evropě. Speculoos se často podávají jako zákusek k čaji nebo kávě.

Belgie má mnoho dalších vynikajících pokrmů, které stojí za vyzkoušení. České tipy na belgické restaurace. Nebo se podívejte na nejlepší restaurace podle uživatelů aplikace The fork, kde můžete najít většinu restaurací v Bruselu včetně hodnocení a fotek.

Belgická piva

Samozřejmě nemůžeme opomenout belgická piva, která se vyznačují svou ohromnou rozmanitostí. Ať už to jsou různé speciály (např. trapistická, klášterní piva) až po rarity jako trojnásobně kvašené pivo (tripel). České tipy na belgické hospůdky. Pokud toho máte stále málo, další tipy najdete zde.

Ambasáda

Brusel

Česká republika má své zastoupení v Bruselu, adresu, úřední hodiny a kontaktní informace naleznete zde.

Bezpečnost

Brusel

Belgie je vcelku bezpečnou zemí. V každém případě je potřeba dávat si na všechny své věci pozor, protože především na místech s vysokou koncentrací osob může docházet k útokům kapsářů. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje využít systém dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí DROZD. V případě krizové situace můžete sledovat informace např. v belgickém National crisis center.

Památky

Brusel

Brusel, jako hlavní město Belgie a sídlo Evropské unie, je plný historických a kulturních památek. Zde je deset ikonických památek v Bruselu:

Grand Place (Velké náměstí): Toto náměstí je jedno z nejznámějších míst v Bruselu a je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Grand Place je obklopeno historickými budovami, včetně radnice a různých cechovních domů.

Atomium: Atomium je symbolická stavba zastupující atomovou strukturu, která byla postavena pro světovou výstavu v roce 1958. Je to ikonická památka v Bruselu a nabízí výhled na město z vyhlídkové plošiny ve tvaru koule.

Manneken Pis: Tato socha malého chlapce, který močí, je jednou z nejznámějších symbolů Bruselu. Původní socha je umístěna v historickém centru města, ale existuje několik kopií po celém městě.

Cathédrale des Saints Michel et Gudule (Katedrála sv. Michala a sv. Guduly): Tato gotická katedrála je hlavním kostelem Bruselu a je významnou historickou a architektonickou památkou. Stojí nedaleko královského paláce.

Palais Royal (Královský palác): Tento impozantní palác je oficiálním královským sídlem v Bruselu. Je otevřen veřejnosti během letních měsíců a návštěvníci si mohou prohlédnout jeho nádherné interiéry a rozlehlé zahrady.

Parc du Cinquantenaire (nizozemsky Jubelpark): Parc du Cinquantenaire je jeden z nejznámějších bruselských parků. Jde o soubor zahrad ve „francouzském stylu“ a zároveň o historické místo, kde můžete objevovat památky, sochy a muzea. Dominuje mu vítězný oblouk se třemi arkádami, na jehož vrcholu si můžete užít hezký výhled na město.

Place du Petit Sablon  Malé Sablónové náměstí): Toto malebné náměstí je obklopeno sochami 48 různých povolání a je oblíbeným místem pro odpočinek a relaxaci.

Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique (Královské muzeum výtvarných umění Belgie): Toto prestižní muzeum je domovem rozsáhlých sbírek evropského umění od středověku po modernu. Obsahuje díla mistrů jako jsou Rubens, Brueghel a Magritte.

Palais de Justice (Justiční palác): Tento monumentální palác je jedním z největších justičních budov na světě a dominuje bruselskému panoramatu. Je to významná architektonická památka, která zaujme svými monumentálními rozměry a nádhernou architekturou.

Leopold park: Park Leopold je veřejný anglický park v západní části belgické metropole Bruselu. Nachází se v Evropské čtvrti, východně od komplexu budov Evropského parlamentu a nabízí příjemné a klidné místo pro relaxaci.

Brussels card

Pokud se chystáte do Bruselu především za kulturou a památkami, jistě oceníte tuto turistickou kartu. Získáte díky ní i vstupy ZDARMA do 30 muzeí a další slevy a výhody. Více informací zde.

Městská hromadná doprava

Brusel

Jízdenky na MHD

Autobusy, tramvaje a metro jsou provozovány dopravním podnikem STIB-MIVB. Na všechny spoje tak můžete používat jednu jízdenku, kterou zakoupíte na zastávkách v automatu (většinou lze platit kartou) a v některých trafikách. Za hromadnou dopravu je možné platit i bezkontaktně kreditní či debetní kartou – stačí ji přiložit k šedému validátoru (jízdenka se potvrdí pípnutím). Pro naplánování trasy nebo vyhledání konkrétních spojů můžete využít stránky belgického dopravního podniku.

Ceny jízdenek:

  • 60minutová jízdenka: 2,10 EUR
  • 24h jízdenka: 7,50 EUR

Je možné výhodně zakoupit Brupass jízdenku, která opravňuje cestovat po Bruselu a jeho okolí v rámci čtyř provozovatelů veřejné dopravy.

Metro

Bruselské metro se skládá ze čtyř linek metra 1, 2, 5 a 6 a dvou linek podzemních tramvají očíslovaných 3, 4. Linky 1 a 5 jezdí mezi východní a západní částí Bruselu. Linky využijete například při cestování do bruselského parku Cinquantenaire. Linku 6 využijete například při cestách do bruselského Atomia. Linky 3 a 4 jezdí mezi severní a jižní částí města a využijete je například, pokud se potřebujete dostat z Gare du Midi do centra. Během pracovních dní jezdí metro od 5:30 až do půlnoci, o víkendech přibližně od 6 hodin do půlnoci. Během dopravní špičky jezdí metro každých 6–10 minut. Na každou stanici musíte projít skrz turniket, k němuž jízdenku jen přiložíte a on se otevře. Při výstupu už jízdenku nepotřebujete, turniket se otevře sám od sebe automaticky. Lístky je možné zakoupit v automatu na každé stanici.

Autobusy

Autobusovou dopravu zajišťuje bruselský dopravní podnik STIB–MIVB. Noční autobusy tohoto podniku se nazývají Noctis. Jízdní řády a ceny jízdenek můžete najít zde. O některé autobusové linky se stará ještě společnost De Lijn. V Bruselu najdete také “waterbusy” – autobusovou vodní dopravu mezi Vilvoorde a Bruselem po kanálu Senne.

Tramvaje

Poměrně rozsáhlá tramvajová síť pokrývá většinu částí města. Cestování tramvajemi je mnohem rychlejší než autobusy, protože mají často vyčleněnou trasu a po centru jezdí několik linek ve svých samostatných tunelech jako metro. Lístky na tramvaj koupíte v automatech na stanicích metra i významných tramvajových zastávkách. Navíc můžete koupit 60minutový lístek přímo u řidiče. Jízdenku po nástupu přiložíte k oranžové krabičce, při výstupu již nemusíte.

Vlaky

Hlavním vlakovým nádražím je ve městě Brusel hlavní nádraží (Gare Centrale), které leží mezi jižním a severním nádražím. Vlaky provozuje společnost SNCB-NMS a řády a ceny naleznete tady. V rámci hranic města je možné cestovat i vlaky, které jsou označeny písmenkem "S". Na tyto vlaky platí celodenní jízdenka i jednorázová jízdenka dopravního podniku STIB–MIVB.

Taxi, Uber atd.

Pokud dáváte přednost pohodlným přesunům, můžete během pobytu využít služeb taxikářů. Myslete ale na to, že se jízda taxíkem určitě projeví i na vašem dovolenkovém rozpočtu. Místo klasických taxíků doporučujeme využít služeb Uberu, kde znáte cenu za jízdu předem. V Bruselu působí i služba Bolt.

Půjčení kola

Milovníci jízdních kol si ovšem také přijdou na své – ve městě je rozvinutá spletitá cyklistická infrastruktura a kola bývají v centru nejrychlejším dopravním prostředkem. Po celém Bruselu si lze kola jednoduše zapůjčit z veřejných stojanů. Nejrozšířenější provozovatel je firma Villo.

Hop-On Hop-Off Tour

Pokud vás při návštěvě Bruselu tlačí čas nebo chcete mít všechna zajímavá místa při ruce, můžete využít vyhlídkové autobusy Hop-On Hop-Off. Tyto autobusy zastavují na většině zajímavých míst a při koupi si vybíráte z 24hodinových a 48hodinových jízdenek. Po tuto dobu je možné neomezeně nastupovat a vystupovat na určených zastávkách. Více informací včetně trasy naleznete zde.

Půjčení auta v Bruselu

Pokud se vám veřejná doprava nezamlouvá, můžete si zapůjčit auto a procestovat i okolí města.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Brusel

Hlavní sezóna (jaro a léto) – Hlavní turistická sezóna obvykle trvá od dubna do září. Během těchto měsíců můžete očekávat vyšší zájem o turistické atrakce, delší fronty ve vyhlášených restauracích a vyšší ceny za ubytování.

Vedlejší sezóna (podzim a zima) – Vedlejší turistická sezóna obvykle přichází v podzimních a zimních měsících, od října do března. Během této doby je méně turistů, což může znamenat klidnější atmosféru a kratší čekací doby ve frontách. Nicméně, počasí bývá chladnější a mnohé venkovní atrakce mohou být omezeny nebo uzavřeny. Nepříznivé počasí vám ovšem může vykompenzovat návštěva útulné hospůdky nebo restaurace, a i v zimě má Brusel své kouzlo.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v březnu – Typické ceny: od 2 600 do 3 650 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v červenci – Typické ceny: od 4 400 do 6 700 Kč.

Průměrná cena zpátečních letenek z Prahy do Bruselu se pohybuje mezi 3 000 až 5 000 Kč.