Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Dubaj

Vydáno 22. 2. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Dubaji se s Letuškou podělila Saskia Litvinová

Před odletem

Dubaj

Před odletem do Dubaje je třeba si zajistit PCR test s negativním výsledkem, ne starší 72 hodin. Já jsem zvolila „Drive In” test v Praze na Výstavišti a do cca 20 hodin jsem obdržela výsledek. Na testech je třeba si vyžádat přímo „Cestovatelský test”, který vám bude zaslán jak na vaše telefonní číslo, tak i na e-mail. Před odletem je třeba test vytisknout a při odbavování společně s pasem předložit.

Na Letišti v Praze

Dubaj

Letenku jsem měla koupenou v turistické třídě, ale na pražském letišti jsem se zeptala, zdali je volno v třídě Business. Měla jsem štěstí, místo tam bylo. Za příplatek mě tedy upgradovali do vyšší třídy a musím říct, že to byl zážitek, za který jsem moc vděčná a dlouho na něj budu vzpomínat.

Let s Emirates

Dubaj

Letěla jsem s leteckým dopravcem Emirates, který momentálně nabízí změnu termínu letenek zadarmo, což se v současné době vyplatí.

Vítejte v Dubaji

Dubaj

Po příletu do Dubaje vám na letišti udělají bezplatně další test. Než obdržíte výsledek, musíte čekat v izolaci ve svém hotelu (či jiném ubytování, které jste si zvolili). Výsledek testu vám přijde do 48 hodin. Mně přišel během 15 hodin. Pokud je výsledek negativní, můžete jít ven a začít si užívat své dovolené.

Global Village

Dubaj

V Dubaji se nachází mnoho různých aktivit a atrakcí. Dnes se podíváme do Global Village, v překladu Globální Vesnice, což je multikulturní areál o rozloze 1.6 milionu metrů čtverečních, kde najdete jídlo a produkty od více než 70 světových kultur. Vstup do areálu je 15 AED, což je v přepočtu něco málo přes 80 Kč.

Global Village můžete navštívit každý rok mezi říjnem a dubnem. V létě je moc velké vedro na to, aby mohl Global Village běžně fungovat. Otevírací doba je od 16:00 do 1:00, nicméně je opravdu těžké se na všechno podívat a všechno ochutnat během jednoho dne. Letos jsem byla v Global Village podruhé a rozhodně ne naposledy. Určitě je tam ještě plno věcí, které jsem neviděla.

Jídlo v Global Village

Dubaj

Co se jídla týče, určitě doporučuji ochutnat thajské mušle s máslem, které najdete ve „Floating Market” – plovoucí trh.

Global Village je vhodný jak pro děti, tak i dospělé. Každý si tam najde to své. Děti u vstupu dostanou pásku se svým jménem a telefonním číslem svých rodičů, takže i kdyby se stalo, že se vám dítě ztratí, určitě jej za pomoci místní ochranky brzy hned najdete.

Rouška se momentálně musí nosit v celém areálu. Výjimkou je, když jíte nebo pijete. Dále je areál nekuřácký, kromě několika míst vyhrazených přímo pro kuřáky.

Safari park

Dubaj

Jedna z možností je udělat si výlet do dubajského Safari parku, kde uvidíte plno druhů zvířat z celého světa. Na rozdíl od jiných zoologických zahrad tu zvířata nejsou v klecích, ale ve výběhu, kolem kterého je zábradlí.

Za příplatek a včasnou rezervaci si můžete sednout na autobus, který vám zajistí pořádný Safari zážitek s volně pohybující se zvěří. Já jsem ale zrovna měla smůlu, protože lístky na autobus byly už dlouho dopředu vyprodané.

Největší zážitek, který jsem si ze Safari parku odnesla, bylo krmení žiraf. V automatu jsem si za pár drobných koupila mrkev a salát, kterými jsem žirafy pohostila.

Tip na nákupy

Dubaj

Nakupovat v Dubaji se dá ledakde. Já jsem si tu oblíbila zejména obchod Brands For Less, ve kterém najdete světově známé značky za velmi nízké ceny. Je to v podstatě outletový obchod s oblečením, botami a doplňky, domácími potřeby či hračky pro děti. Najdete zde značky jako třeba Calvin Klein, Tommy Hilfiger, Michael Kors, Supreme, Kipling, Bebe, Armani a mnoho dalších, a to za ceny o více než polovinu nižší než kdekoliv v Čechách.

Rada na místní SIM kartu

Dubaj

Pokud jedete do Dubaje a chcete být stále připojeni k internetu, doporučuji pořídit si SIM kartu od místní společnosti DU. Za přibližně 600 Kč jsem si pořídila SIM kartu s 6 GB, 30 minutami volání a neomezeným voláním na jedno místní číslo. Obchody DU najdete v každém obchodním centru. Důležité je si vzít s sebou svůj cestovní pas, jinak vám SIM kartu nevystaví.

Postřeh ohledně počasí

Dubaj

Ačkoliv je v Dubaji teplo po celý rok, v zimě je tu po západu slunce mírný vítr, ze kterého vám může být zima. Večer zde v tuto dobu bývá mezi 15 až 18 stupni. Proto vždy, když jdu po západu slunce ven, si beru s sebou lehkou bundu, aby mi nebyla zima. Dále je tu ve zvyku mít všude zapnutou klimatizaci, jak v taxících, tak v restauracích či nákupních střediscích, ze které vám také může být zima, a proto je dobré si brát s sebou něco málo na sebe i přes den.

Tip na pláž

Dubaj

Mou osobně nejoblíbenější místní pláží je Kite Beach, která je především určena pro lidi, co rádi kajtují. Je to jedna z nejdelších místních pláží, na které se neplatí vstup. Najdete tam kromě koupání v moři i různé aktivity jak pro děti, tak dospělé a plno různých „Food Trucks” s velmi dobrým jídlem. Mým favoritem je Salt, který se specializuje na ty nejlepší mini burgery, co jsem kdy jedla.

Rada pro milovníky alkoholu

Dubaj

Alkohol se v Dubaji prodává velmi omezeně, a to pouze v licencovaných místech, jako jsou hotely či bary. Z tohoto důvodu je tu alkohol velmi drahý. Jeden drink tu stojí převážně stejně jako jeden hlavní chod. Proto doporučuji všem, kteří mají rádi alkohol, ale nechtějí tu za něj utratit všechny své peníze, přivést si vlastní a pít jej pouze ve svém hotelu či jiném ubytování dle vlastní volby.

Postřeh ohledně místního víkendu

Dubaj

V Česku jsme zvyklí, že víkend začíná v pátek po pracovní době a končí v neděli večer. V arabských zemích, jako například Emiráty, víkend začíná ve čtvrtek po pracovní době a končí v sobotu večer. Proto v tyto dny vždy očekávejte všude více lidí než v ostatní dny. Neděle je pro Dubaj jako pondělí pro nás Čechy. Výhodou zdejších víkendů je, že na většině míst poskytují parkování zdarma. Pokud se rozhodnete pronajmout si zde auto, počítejte s tím, že přes týden musíte vždy všude platit parkovné a o víkendu jej máte zdarma.

Butterfly Garden Dubai

Dubaj

Další možnou aktivitou v Dubaji je návštěva místní zahrady s motýly neboli Butterfly Garden. Butterfly Garden se skládá ze čtyř pavilónů, ve kterých se můžete podívat na více než 50 druhů motýlů všech velikostí. Motýli si vám dokonce sami sednou na ruce, což tvoří velmi výjimečný zážitek. Vstup do Butterfly Garden stojí 325 Kč na osobu. Vstupenky si můžete zakoupit i přes internet a máte měsíc na to, abyste je uplatnili.

Všem milovníkům živých tvorů tuto dubajskou atrakci rozhodně doporučuji. Pro mě to byl velký zážitek, na který budu dlouho s radostí vzpomínat.

Burdž Chalífa – tip

Dubaj

Pokud se chcete podívat na vrch nejvyšší budovy světa, doporučuji si zarezervovat „Sunset” vstupenky, které vám umožní vidět Dubaj a její panorama během západu slunce. Cena vstupu na Burdž Chalífu se liší hodinou, ve které tam chcete jít. Vstupenka na západ slunce stojí 1 100 Kč na osobu.

Burdž Chalífa – rada

Dubaj

Burdž Chalífa se nachází přímo vedle Dubai Mall, což je největší obchodní centrum na světě, ve kterém najdete takřka cokoliv. Přímo před Dubai Mall jsou dubajské fontány, ze kterých je i výhled na Burdž Chalífu. Momentálně z důvodu covidu je velké omezení počtu lidí, kteří u fontány mohou být. Proto hned jakmile představení fontány skončí, je potřeba místo opustit, aby se lidé mohli prostřídat. Doporučuji si zajít do Five Guys, což je americký fast food s velmi kvalitními burgery, který se nachází v Dubai Mall, a sednout si na jejich terasu, která vám při zakoupení jakéhokoliv jejich jídla, umožní pozorovat fontány a světýlka na Burdž Chalífu jak dlouho budete chtít.

Burdž Chalífa – postřeh

Dubaj

Fontána neboli The Dubai Fountain začíná vždy v 18:00 a opakuje se každou půl hodinu. Poslední představení fontány je ve 23:00. Mezitím od 18:15 začíná světelná show na Burdž Chalífě, která je taktéž každou půl hodinu. Obě představení trvají vždy několik minut.

Desert Safari Dubai

Dubaj

Moje prozatím nejoblíbenější aktivita, kterou jsem kdy v Dubaji vyzkoušela, byla projížďka pouští terénním vozem. Za 69 AED na osobu, což je v přepočtu něco málo přes 400 Kč, se můžete podívat do arabské pouště, projet se v terénním vozu a poté si vychutnat další aktivity, které cena zahrnuje.

Cesta do pouště trvá cca hodinku, na zpáteční cestě o něco míň kvůli tomu, že je večer menší silniční provoz. Celá aktivita i s převozem trvá cca 6-7 hodin. Za příplatek vás terénní vůz může vyzvednout rovnou ve vašem ubytování a tam vás i zpátky odvést. Já jsem zvolila sraz na jednom z jejich meeting pointů bez příplatku.

Doprovodný program v poušti

Dubaj

V ceně je kromě projížďky pouští Sandboarding, což je snowboard na písku, převoz do kempu, ve kterém si můžete zkusit krátkou jízdu na velbloudu, dát si vodní dýmku ve specifickém koutku na dýmky nebo si nechat ozdobit ruce hennou. V ceně je dále zábava jako břišní tanečnice nebo show s ohněm a samozřejmě i večeře a nealko nápoje.

Pokud si budete chtít vyzkoušet delší jízdu na velbloudu, objednat vodní dýmku přímo k vašemu stolu nebo si nechat udělat větší zdobení hennou, je to možné, ovšem za menší příplatek. Alkohol je v kempu také dostupný za příplatek. Ceny jsou tam velmi přátelské.

Celou aktivitu jsem si objednala přes turistickou firmu RAH Tourism, kterou mohu vřele doporučit a která nabízí i mnoho dalších zajímavých aktivit nejen v Dubaji, ale v celých Emirátech. Řidič byl velmi příjemný a přátelský a celý zážitek hodnotím na jedničku. Určitě, pokud se do Dubaje ještě vrátím, tento zážitek rozhodně zopakuji.

Grand Souk Deira

Dubaj

Grand Souk – Velký trh – se nachází ve čtvrti Deira, což je několik kilometrů od centra Dubaje. Nejlépe se tam dostanete autem či taxíkem, nicméně se tam můžete dostat i hromadnou dopravou, jako je autobus. Na trhu najdete mnoho suvenýrů a především arabského a indického koření za velmi nízké ceny.

Gold Souk Deira

Dubaj

Gold Souk – Trh se zlatem – se nachází pár kroků od Velkého trhu v Deiře. Najdete zde mnoho obchůdků a stánků s kvalitním zlatem za relativně nízké ceny. Je možné zde provést i výkup zlata, nicméně to nedoporučuji, protože v Česku vám za zlato nabídnou lepší cenu, a proto bych zde zlato pouze nakoupila. Na výběr je tu opravdu mnoho kousků za velmi dobré ceny. V některých místech je možné i smlouvání.

Dále se tu nachází světově nejtěžší prsten ze zlata, který je vystavený v jednom z mnoha zdejších zlatnictví, a je zapsán v Guinessově knize rekordů.

Souk Madinat Jumeirah

Dubaj

Dalším z mnoha místních trhů je Trh Madinat, který se nachází ve čtvrti Džumeira. Najdete zde několik obchůdků a stánků se suvenýry, oblečením či šperky, ale především místní galerii digitálního umění – Theatre of Digital Art. Tato galerie má svůj originální koncept, který spočívá v tom, že umění významných evropských malířů je v digitální formě a je promítáno v jedné velké místnosti, kde si sednete a pozorujete hýbající se umění ze všech stran z minimálně 25 projektorů. Je to pěkné spojení klasického umění s novodobými technologiemi a rozhodně je to příjemný zážitek, který stojí za podívanou.

Před cestou na letiště

Dubaj

Do Dubaje jsem původně letěla na dva týdny. Vzhledem k tomu, že tam mám rodinu, jsem využila možnost letecké společnosti Emirates a letenku zdarma překnihovala. Svůj pobyt v Dubaji jsem prodloužila a zůstala celý měsíc.

Při odletu z Dubaje je nutné předložit negativní COVID test ne starší 72 hodin. Zašla jsem si do soukromé kliniky, kde mi test udělali velmi rychle, a to za 720 Kč. Při příchodu na kliniku jsem musela vyplnit formulář ohledně svého zdraví a vzhledem k tomu, že byla klinika prázdná, jsem byla hned na řadě a test byl hotový během pár minut. Druhý den, cca 18 hodin po testu, jsem měla výsledek v mailu. Negativní test je potřeba vytisknout a fyzicky jej předložit na letišti při odbavování.

Na letišti v Dubaji

Dubaj

Další věc, kterou po mně při odbavování na letišti chtěli, je vyplněný příletový on-line formulář. Odkaz na formulář dávají při odbavování nebo jej můžete najít na webových stránkách Letušky v sekci Covid-19.

Po příletu na pražské letiště je třeba opět předložit negativní test, který jste si pořídili v Dubaji, a zároveň QR kód, který jste obdrželi po vyplnění příletového formuláře.

Poté musíte jet rovnou domů, strávit 5 dní v karanténě a poté si udělat na své náklady další PCR test, jehož výsledek pak musíte sdělit hygienické stanici, a dalších 10 dní musíte nosit respirátor, ať už jste kdekoliv.