Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Káhira a Šarm aš-Šajch

Vydáno 3. 3. 2022 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Egyptě se s Letuškou podělila Saskia Litvinová

Proč právě Egypt

Egypt

Egypt je unikátní svou historií a bohatou kulturou, kterou je možné spatřit nejen v samotné Káhiře, ale i v jiných koutech Egypta.

Cesta letadlem

Egypt

Do Káhiry jsem vyrazila s leteckou společností Turkish Airlines, která nabízí dobré spoje s krátkým přestupem v Istanbulu. Já jsem měla tu možnost vyzkoušet si let v třídě byznys a celou cestu jsem si nemohla vynachválit unikátního servisu a chutného jídla sestávajícího z rovnou několika chodů. Kromě dobrého jídla a milé posádky jsem také byla uchvácena minimalistickým designem a prostornými sedadly. Všechny lety tam i zpět neměly chybu a už teď se těším na svůj další let s Turkish Airlines.

Doprava z letiště

Egypt

Po příletu do Káhiry je dobré si buď zajistit taxík přes telefonní aplikaci Careem, kterou před nedávnem koupil Uber, nebo si objednat transfer přes svůj hotel, případně rovnou přes Letušku při nákupu letenek. Já jsem vyzkoušela aplikaci a musím uznat, že občas bylo obtížné rozeznat v arabštině čísla SPZ aut. 

Filmový festival

Egypt

V Egyptě jsem již jednou byla a pečlivě si prošla Káhiru a její významné památky. Určitě stojí za návštěvu Velké egyptské muzeum a výlet k pyramidám, kde je možné se například i projet na velbloudech. Tentokrát jsem ovšem v Káhiře byla jen na pár dní, za které jsem ale i tak stihla zažít plno neobyčejných věcí. Jednou z nich je například možnost podívat se jako host na káhirský mezinárodní filmový festival známý jako CIFF. Celý festival pro mě byl velkým zážitkem nejen pro to, že se jedná o jediný uznávaný filmový festival v arabském světě a v Africe, ale i díky tomu, že to bylo poprvé, co jsem byla v kině na premiéře arabského filmu, který mohu jen doporučit - Daughters of Abdulrahman. Po premiéře jsem byla pozvaná do hotelu Marriott, kde byli ubytovaní hosté festivalu a kde se každý večer konaly večírky všech druhů.

Trh Khan El-Khalili

Egypt

V Káhiře si každý najde to své. Od antických muzeí, přes turistické aktivity, až po místní zvyky, jako je například nákup na obřím trhu pod názvem Khan El-Khalili. Tento trh je velkou součástí egyptské kultury, kde je možné sehnat téměř vše za nízké ceny. Prodavači zde ovšem mají dva druhy cenových sazeb: jednu pro místní a druhou pro turisty. Je proto výhodou jít na trh s někým, kdo se domluví arabsky a je schopen cenu snížit na místní poměry. Trh bývá většinou velmi chaotický a plný lidí, tudíž je třeba být obezřetný, dávat pozor na kapsáře a raději i nosit roušku. Dále je třeba se na trh vhodně obléknout a vyhnout se krátkým sukním a tílkům. 

Přesun do Šarm aš-Šajch

Egypt

Po několika dnech v Káhiře jsem se rozhodla letět s Egypt Air na zbytek pobytu do teplejší části Egypta. Šarm aš-Šajch se nachází jižně od Káhiry a cesta tam trvá letadlem pouhou hodinu. Cesta byla velmi rychlá, jen co jsme vzlétli, tak jsme hned přistávali, a i přes malé plné letadlo byla cesta komfortní. 

Ubytování

Egypt

Letiště v Šarmu je miniaturní, takže je vše rychlé. Na letišti jsem si našla taxík a vydala se do svého hotelu Renaissance Sharm El Sheikh Golden View Beach Resort, což je 5hvězdičkový resort nacházející se u břehu Rudého moře s možností běžné polopenze nebo all inclusive. Já si vybrala all inclusive, neboli vše v ceně, a užívala si koktejlů u bazénu a na pláži při opalování. Snídaně, obědy i večeře byly vždy v té stejné restauraci a skládaly se z pestrého bufetu. Několikrát za pobyt pak má každý host i možnost využít dalších restaurací, které se v areálu hotelu nachází a vychutnat si klidnou a romantickou večeři.

Program hotelu

Egypt

Tím, jak je hotelový areál obrovský, mi nějakou dobu trvalo, než jsem se pořádně zorientovala, nicméně brzy jsem si zvykla a objevila plno aktivit, které je zde možné podniknout. Jednou z nich je například potápění, společenské hry jako pétanque nebo šipky. Po celém areálu je vždy po celý den několik animátorů, kteří zabavují hosty a společně s velmi ochotným hotelovým personálem o ně po celý den pečují. Každý večer po večeři začíná společenská zábava formou diskotéky, které se zúčastňují jak děti, tak i dospělí. Doporučuji těm, kteří jako já na dovolených chodí rádi brzo spát se zvukem šumícího moře, ať se rovnou při check-inu ujistí, že se jejich pokoj nachází daleko od místa zábavy. 

Město Šarm aš-Šajch

Egypt

Samotné městečko Šarm aš-Šajch je v celku malé a jeho centrum se primárně skládá z velkého trhu obklopeného restauracemi s čerstvými mořskými plody a s malebnou mešitou ve středu náměstí. Turisté jsou primárně z rusky mluvicích zemí, a proto mě mile překvapila ochota personálu, který jak na hotelu, tak i ve městě, uměl dobře rusky. Dokonce i velké množství všelijakých cedulí a označení bylo vždy popsané arabsky, rusky a anglicky. 

Celkový dojem

Egypt

Dle mých zkušeností je Egypt příjemným místem na odpočinek i na obohacení svých kulturních zážitků. Ceny jsou v poměru s kvalitou velmi slušné, což je dobré jak pro dovolené v hotelových komplexech, tak i pro cestování na budgetu. Já jsem si Egypt velmi užila a určitě se tam jednou opět vrátím.