Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Krakov

Vydáno 5. 8. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Krakově se s Letuškou podělil Viktor Dvořák

Proč Krakov

Krakov

K návštěvě Krakova nás s přítelkyní inspirovala kamarádka Linda z Letušky a další kamarádi, kteří už tohle okouzlující město objevili.

Jako „vlakoráda” mě potěšilo, že spojení do Krakova se nabízí jako velmi vhodné. Cestou tam jsme jeli přímým spojem z Prahy, zpátky pak s jedním přestupem, protože jsme zvolili co možná nejpozdnější odjezd domů.

Před cestou

Krakov

Kromě vyplnění příjezdového formuláře pro české úřady a testu doma po příjezdu se nás žádné komplikace netýkaly. Po letních vytrvalých deštích je v Polsku přerušena jedna z hlavních železničních tratí. Jízda oklikou nás na polské straně stála hodinu jízdy navíc.

Ubytování

Krakov

Protože ubytování jsme měli v hotelu Sheraton Grand Krakow, který je v centru, cestu z nádraží jsme se rozhodli jít pěšky přes Staré město a dostali jsme tak první dávku krakovských pamětihodností a atmosféry. Pro zpáteční cestu z hotelu na nádraží jsme zvolili přímou tramvaj a jízda trvala deset minut.

Gastronomie v hotelu

Krakov

Snídaně je základ a to hlavně na cestách. Tohle pravidlo jsme mohli aplikovat naplno. Snídaně formou švédských stolů mi vyhovuje a v našem hotelu byla nabídka bohatá a čerstvá. Třeba uzeného lososa se salátem nemám k snídani každý den. Přítomní kuchaři nám upravili vajíčka vždy tak, jak jsme si přáli. Anebo třeba palačinku.

Na kávu a koktejly jsme chodili na střešní terasu s výhledem na město.

Gastronomie jinde

Krakov

Navštívili jsme možná až trochu okázalé a dražší restaurace ve čtvrti Kazimierz a také lidové podniky s polskou klasikou (tady musím jmenovat a doporučit Bar mleczny „Pod Temida”). Obojí byl zážitek. Jak například salát ze sleďů, tak studená polévka z červené řepy. Tradiční pirožky je také dobré ochutnat.

Wawel

Krakov

Královský hrad Wawel s katedrálou a ostatky polských králů bych významem pro polskou historii srovnal s Pražským hradem. Nejdřív jsem se ošklíbal pro větší množství turistů, ale návštěva stojí za to. Rozhodně doporučuju využít dobře zpracovaného audioprůvodce v češtině.

Kazimierz

Krakov

V Kazimierzi se stovky let snoubí židovská a křesťanská kultura. Je vyhledávaná mimo jiné pro přebohatou nabídku hospůdek, kaváren a restaurací. Ve večerních hodinách nás tamější atmosféra přiměla uvědomit si, že máme opravdu dovolenou.

Továrna Oskara Schindlera

Krakov

Pozornost si zaslouží Schindlerova fabrika nedaleko centra. Ano, je to „ta” továrna „toho” Oskara Schindlera. Dnes muzeum, ke kterému jsme bohužel dojeli po zavíracích hodinách. Tak jsme alespoň nakoukli skrz bránu a udělali pár snímků.

Solný důl Wieliczka

Krakov

Tohle bez nadsázky solné podzemní město je výjimečný a vpravdě unikátní zážitek. Dnes je Wieliczka předměstí Krakova, dostupná dobře hromadnou dopravou. Vřele doporučuji.

Oświęcim

Krakov

Koncentrační tábor, dnes muzeum a památník, Auschwitz - Birkenau. Tvoří ho (možná zjednodušeně řečeno) zajatecký a vyhlazovací tábor. Jsou od sebe vzdálené asi tři kilometry a pendlují mezi nimi zdarma autobusy. Neumím říct než to, že je to silné.

Covid „věci”

Krakov

Měli jsme pocit, že jsme se mohli v Polsku nadechnout a to doslova. Nevím, jaká tam byla nařízení, ale například v obchodech dobrá polovina nakupujících nenosila žádnou roušku. Personál v hotelu, restauracích a muzeích ano. Přizpůsobili jsme se vždy podle situace. Navíc v Polsku, pokud je vyžadováno krytí dýchacích cest, stačí nosit roušku.

Celkový dojem

Krakov

Krakov je město polské historie a kultury a dokazuje to na každém kroku. Také je to město koloběžek. V ulicích je jich nepočítaně a lidé je hojně využívají. A řekl bych, že turisté i místní. (Za inspirativní řešení považuju, že v té nejexponovanější turistické části města můžete koloběžkou projet, ale nikoli jí tam zaparkovat.) Velmi lákají třeba cyklotrasy kolem řeky Visly. I my jsme je využili a několikrát jsme si cestu po druhém největším polském městě vychutnali.