Jídlo ve světě

V létě i v zimě můžete v pouličním stánku v Krakově koupit tradiční obvařanek

Vydáno 15. 1. 2023 | Letuška.cz Redakce
Ochutnejte tradiční krakovský pokrm, který smějí vyrábět a prodávat jen místní pekaři a prodejci.

V létě i v zimě můžete v pouličním stánku v Krakově koupit tradiční obvařanek

Ať už se v Krakově vracíte z večerní procházky, nebo se ráno chystáte na obhlídku památek, jistě potkáte jeden z mnoha pouličních stánků, kde se prodávají kroužky z kynutého těsta, kterým se říká obvařanek. Lze je ochutnat jen zde, v jednom z nekrásnějších polských měst. Nad typickým krakovským pečivem – polsky obwarzanek – totiž drží ochrannou ruku i Evropská unie.

 

Pečivo pod názvem Krakovský obvařanek smějí prodávat pouze pekárny z tohoto města, musí je navíc vyrábět ručně. Místní lidé a hojné počty turistů jich každý den spořádají desítky tisíc. Kulatý "preclík" je z kynutého chlebového těsta a pekárny ho pečou několikrát za den. Šikovné ruce pekařů naučeným pohybem zaplétají dva válečky do tvaru kroužku o průměru asi 17 centimetrů. Krakovské pečivo je tradičně posypáno mákem, hrubou solí nebo sezamem. Kůrka je křupavá, střídka vláčná. 

Navštivte Krakov, jedno z nekrásnějších polských měst

  • Krakov je blízko česko-polských hranic. Můžete si dosyta užít nejen víkend v historickém městě, ale i jednodenní inspirativní výlet.  
  • Alespoň dvě hodiny na vyhlášené tržnici. Ve starobylé tržnici uprostřed Rynku glowneho, zvaného Sukiennice, můžete nakoupit suvenýry, ale i něco dobrého k svačině. 
  • Krakov je historická rezidence polských králů s hradem Wawel a katedrálou, sídlo starobylé univerzity a arcibiskupství.

Použité fotografie: Thomas Caryn, Marko Cvejic