Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Kyjev a Černobyl

Vydáno 24. 5. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu na Ukrajině se s Letuškou podělil Pavel Mareš

Proč Kyjev

Ukrajina

Hlavní důvody, proč jsem si vybral zrovna Kyjev, byly dva: navštívit Černobyl jsem chtěl od doby, co jsem zhlédl seriál Chernobyl od HBO a podívat se konečně někam, kde i přes pandemii život běží dál. Příprava na cestu nebyla nijak složitá. Letěl jsem na týden a pouze s "batůžkem", takže hodina balení, pár dnů před odletem na PCR test a vyplnění COVID pojištění na oficiálních stránkách Ukrajiny.

Samotná cesta

Ukrajina

Původně jsem chtěl letět z Polska, ale když jsem zjistil, že přímý let Praha – Kyjev vychází na něco málo přes 2 000 Kč, rozhodl jsem se ušetřit čas i nervy a letět na přímo. Letadlo bylo poloprázdné, takže tam i zpět jsem seděl úplně vepředu a sám na celé trojsedačce, takže dá se říct byznys třída za cenu ekonomické. 

Ubytovaní

Ukrajina

Do Kyjeva jsem letěl bez jakýchkoliv plánu, vše jsem řešil až během cesty. První ubytování jsem zabookoval hostel nedaleko olympijského stadionu – vycházelo to asi na 250 Kč na noc, spalo se ve sdíleném pokoji s 4 dalšími lidmi, ale k mému překvapení bylo vše velmi na úrovní, dokonce první hostel měl i bezplatné fitness (což po téměř roce zavřených fitness center v ČR byla příjemná změna). Na jeden den jsem dokonce jel do Oděsy, tam mě hostel vyšel na ještě méně (cca 190 Kč za noc). Po návratu do Kyjeva jsem se rozhodnul pro změnu a zabookoval hostel přímo v centru a ten vyšel na cca 380 Kč za noc. 

Gastronomie

Ukrajina

V Rusku jsem vyzkoušel ruský boršč, tak bylo povinností na Ukrajině vyzkoušet ten jejich. A byl opravdu výborný! Také úroveň streetfoodu je v Kyjevě obrovská – od pekáren přes stánky se Shawarmami či Café stánky – výběr je obrovský, ceny nízké a otevírací doba velmi často non stop. Po seznámení se s místními jsem také samozřejmě musel vyzkoušet poctivou ukrajinskou domácí 55% vodku, a to byl taky nezapomenutelný zážitek!

Místní lidé

Ukrajina

Vzhledem k tomu, že jsem cestoval sám, pokud jsem neměl Wi-Fi, byl jsem bez připojení, nutilo mě to se bavit s lidmi o to více. Byl jsem příjemně překvapen. Jak lidi mého věku, tak starší, byli vždy ochotní a milí. Dokonce jsem již od prvního dne začal vnímat energii města. Stačí, aby se člověk šel projít do parku, a hned vidí, jak v jednom rohu hraje místní děda na akordeon a před ním tančí 5 párů tradiční tance, kousek opodál hraje kytarista latino a lidi tancují salsu no a na náměstí se z přenosného reproduktoru line drsný hip hop a taneční bitvy se odehrávají přímo na ulici pár kroků od TSUMU. Město žije dnem i nocí a kreativní energie je tam opravdu obrovská.

Černobyl

Ukrajina

Doporučuji jednodenní prohlídky s průvodcem. Cena okolo 2 500 Kč, doprava v 7.45 ráno z Kyjeva a návrat zpět do Kyjeva okolo 20. hodiny. Velmi silný zážitek, dávky radiace nejsou tak vysoké, jak se říká (opravdu nemusíte vyhazovat oblečení po návštěvě Černobylu). Edukační a zábavný výklad průvodců je skvělý a možnost stát na místech, kde se největší nukleární katastrofa udála, je výjimečná. K mému překvapení to nebylo místo smutné energie, byly tam vidět hezké kontrasty, jak se například i po "smrti" města začala probouzet sama příroda a kolik divoké zvěře nyní obývá Pripjať.

Rodina Mat

Ukrajina

Socha, která i s podstavcem je vyšší než Socha Svobody, se tyčí nad Kyjevem. Krásná procházka až na vrchol, kde první procházíme skrz Open Air Military Museum a pak dorazíme až k samotnému památníku, pod kterým jsou vystavené tanky malované v ukrajinských barvách. Pro fanoušky brutalismu a sovětských památníků je tohle nutnost.

Dněperská "náplavka"

Ukrajina

Dněpr je mnohonásobně větší než naše Vltava, a i jeho náplavka je větší a poněkud zábavnější – najdeme tam vše od stánků s jídlem až po bary. Kousek nad náplavkou zase velkou betonovou plochu, kterou za svou přijali skejťáci a bajkeři (alternativa pražského "Stalinu" na Letné). Pití i jídlo je výtečné a levné, lidi kolem milí a přátelští a pozorovat západ slunce nad touto obrovskou řekou, pít sklenku vína, je opravdu nepopsatelná pohoda.

Celkový dojem

Ukrajina

Ukrajina předčila moje očekávání, a i když už jsem přes týden zpět v ČR, stále jsem plný emocí a zážitků z mého pobytu. Většinou se někam podívám, zalíbí se mi tam, ale vždy si řeknu, vrátím se sem až za pár let. S Ukrajinou, a především Kyjevem to je tak, že kdyby mi někdo nabídnul hned zítra letět znovu, beru to všemi deseti.