Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Lotyšsko

Vydáno 1. 9. 2022 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Lotyšsku se s Letuškou podělila Monika Rezková

Sveiki!

Lotyšsko

Na cestu do Lotyšska jsem se velmi těšila, je to jeden z Pobaltských států, které pro mě byly doposud krajem nepoznaným a též to znamenalo i setkání s novým jazykem – lotyštinou. Z Prahy jsou pro lety do Rigy přímé spoje s leteckou společností AirBaltic s Airbus A220-300, za necelé dvě hodiny jste v Rize. Moje cesta začala návštěvou pobřežního města Jurmala následovanou procházkou po národním parku Kemeri a pobyt jsem zakončila samozřejmě návštěvou hlavního města Rigy.

Jūrmala

Lotyšsko

Jūrmala ležící jen 30 minut jízdy přímou cestou vlakem z Rigy byla původně shluk rybářských vesnic. Již více než 200 let je to nádherné přímořské město s eklektickou architekturou a dlouhou kilometry táhnoucí se pláží. Baltské moře je od břehu dlouho mělké, vhodné tedy pro rodiny s dětmi či pro neplavce. Místní domy jsou specifické svou různorodostí, avšak mají jedno společné, jsou regulované vládou. Aby se zachovala krása tohoto místa, jsou majitelé domů instruováni k dodržení určité výšky, zachování stylu budov, zahrad i plotů, které musí být reprezentativní. V tomto romantickém prostředí jsme nemohli odolat plavbě na jachtě a užít si tak přímo dechberoucí západ slunce. Vřele doporučuji návštěvu skanzenu Jūrmala Open-Air Museum, kde člověk může poznat život a práci rybářů s kulturním programem lidových lotyšských tanců.

Kemeri National Park

Lotyšsko

Chcete-li zažít něco, co jen tak někde neuvidíte a nevyzkoušíte, zajeďte si do národního parku Kemeri. Nachází se zde výjimečná a velká biologická rozmanitost, unikátní rašeliniště, minerální vody a léčebné bahno. Procházet se po takovéto oblasti je zážitek, nasadí vám na boty, které se doporučují voděodolné, něco, co připomíná sněžnice, abyste se neprobořili hluboko do bažiny. Po stručné instruktáži, jak se s touto výbavou po bažinách pohybovat, jsme vyrazili. Rozhodně se do této lokality nevydávejte sami bez průvodce či kompasu, lehce by se tu člověk ztratil. 

Riga

Lotyšsko

Hlavní město Lotyšska – Riga, založené v roce 1201, je moderní město s historickým srdcem a bohaté na památky. V porovnání s jinými evropskými městy je Riga klidné nepříliš zalidněné město plné zeleně. Při procházce Rigou bych ráda vypíchla tato zajímavá místa, která stojí za vidění a návštěvu:

  • Dům Blackheads postaven v roce 1334 jako místo pro setkání a bankety pořádané různými veřejnými organizacemi v Rize. Budova byla zničena bombami ve druhé světové válce, ale byla plně přestavěna v roce 1999. V současné době je Dům černých hlav dominantou Rigy a nejvelkolepější stavbou pro výstavy, koncerty a další akce.
  • Pomník svobody nachází se v centru na ulici Brīvības bulvāris. Byl odhalen v roce 1935 na památku padlým v bojích o nezávislost.
  • Tři bratři, nejstarší zachovaná trojice obytných domů v původní podobě historického jádra zůstala zachována v ulici Maza Pils iela. Tři domy pocházející z konce 16. a počátku 17. století od té doby neprošly výraznějšími stavebními zásahy, byla pouze rekonstruována jejich fasáda a interiér, avšak v původní podobě. 
  • Televizní věž, tato rozhlasová a televizní věž tyčící se nad řekou Daugava s výškou 368 metrů mne upoutala na první pohled. Mám ráda rozhledny, věže a jakékoliv vyhlídky. Čím vyšší tím víc mne vždy lákají. Na věž jsem se z časových důvodů nedostala, ale i ze spodu na ní byl krásný pohled.

Celkový dojem

Lotyšsko

Lotyšsko jsem si zamilovala, člověk se při pobytu zde cítí jako na venkově s přátelskou a klidnou atmosférou. Počasí je zde proměnlivé, je tedy dobré být připraven jak na chladnější klima, přímé slunce tak i na déšť. Pevně věřím, že toto nebyla má poslední návštěva a že se do Rigy opět vrátím, tím spíš, když jsem zjistila, že tu je i hotel nesoucí jméno Monika.