Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Phuket

Vydáno 10. 12. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu na Phuketu se s Letuškou podělila Saskia Litvinová

Proč zrovna Phuket

Phuket

Vzhledem k rozvolňování podmínek v Thajsku jsem se rozhodla, že se tam podívám. I přes formality, které je třeba absolvovat před odletem, jsem se nenechala odradit a s pečlivostí jsem si zajistila vše tak, jak to vláda království vyžaduje.

Příprava na cestu

Phuket

Před tím, než vyrazíte na Phuket, je třeba se ujistit, že máte zajištěné veškeré potřebné dokumenty ke vstupu na území. Dokumentů je sice dost, ale relativně jednoduše se dají obstarat. Níže najdete seznam potřebných dokumentů, které je třeba mít vyplněné a vytisknuté před odbavením, nicméně je důležité se vždy ujistit o aktuálních podmínkách, které se ze dne na den mohou změnit.

Aktuální podmínky (listopad 2021)

Phuket

Při odletu je třeba předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin. Nejpozději týden před odletem je třeba vyplnit tzv. Thailand Pass (proklik), do kterého je třeba nahrát následující dokumenty:

  • Datovou stránku platného cestovního pasu
  • Certifikát očkování proti Covid-19 (v případě, že je očkování dvoudávkové, je nutné do systému nahrát oba certifikáty)
  • Potvrzení o uhrazení jedné noci v hotelu kategorie AQ/SHA+, který zahrnuje i provedení PCR testu po příletu na Phuket. (Jedná se o certifikát z hotelu s hygienickým opatřením Covid-19, který od hotelu obdržíte po zaplacení. Je třeba se ujistit, že v ceně máte i PCR test.)
  • Povinná Covid-19 pojistka na min. $50 000 (cca 1 milion Kč, stačí vytisknout první stránku s vašimi údaji)

Samotná cesta letadlem

Phuket

Pro cestu na Phuket jsem si vybrala Qatar Airways, kteří již po několikáté vyhráli cenu nejlepších aerolinií a kteří mají ta nejlépe vybavená letadla na dálkové lety. Let byl velmi komfortní, jídlo na palubě bylo dobré a personál byl velmi příjemný a ochotný. Letěla jsem přes Dauhá, kde jsem ještě nikdy před tím nebyla. Letiště je obrovské a moderní, bohužel se zde ale levně nenajíte ani nenapijete. Zážitek to ovšem ale určitě je. Uprostřed haly se nachází velká socha medvěda, připomínající dětství a domov. Tato socha se často využívá jako meeting point pro cestující. 

Jak vybrat vhodný hotel

Phuket

Phuket je úžasný v tom, že se jedná o ostrov, který je silnicí přes Andamanské moře spojený s thajskou pevninou a na kterém se nachází jak klidné odlehlé resorty a pláže, tak i bujné centrum plné života neboli Patong. Dle svých preferencí se můžete ubytovat buď v centru, kde se nachází jak pláže, tak i veškeré obchody a noční život, nebo v resortu dál od centra, kde to večer tolik nežije, je tam větší klid, a především i prázdnější pláže.

Tipy na klidné resorty

Phuket

Můj nejoblíbenější resort, který jsem měla možnost navštívit, se jmenuje Island Escape by Burasari. Nachází se na malém ostrově Coconut Island, který je cca 15 minut loďkou z Phuketu. Je to klidný resort, který k pokojům nabízí jak soukromé bazény, tak i velké sdílené bazény, přístup na soukromou pláž a mnoho dalších výhod. Tento řetězec hotelů se nachází i v samém centru Phuketu pod názvem Burasari Phuket, nicméně nenabízí soukromou pláž a je mnohem menší.

Další resort, který stojí za návštěvu, je z řetězce hotelů Marriott – Renaissance Phuket Resort & SPA. Jedná se o nádherný resort na samotném Phuketu se soukromou pláží a veškerým vybavením, které do pětihvězdičkových hotelů patří, včetně pravého thajského SPA. Zároveň se též můžete ubytovat i v jednom z Marriott hotelů přímo v Patongu, který se nazývá Four Points by Sheraton Phuket Patong Beach Resort. Tento hotel je velmi dobře zařízen především pro rodiny s dětmi, pro které se v hotelu nachází nejen dětský koutek s dozorem, ale i pokoje zařízené s dětskými pokojíčky s chlapeckými či dívčími motivy. Pláž sice není soukromá, nicméně se nachází přímo přes ulici a pár kroků od hotelu. Výhodou jsou místní obchůdky, restaurace a atrakce přímo v okolí hotelu.

The Big Buddha

Phuket

Jednou z nejvýznamnějších památek je obří socha Buddhy neboli The Big Buddha, kterou na phuketském kopci Nakkerd můžete navštívit a zároveň i zavítat do tamního chrámu, který se nachází uvnitř samotného Buddhy.

Flying Hanuman Zipline

Phuket

Další místo, které stojí za návštěvu, je Flying Hanuman Zipline, což je zábavní park s atrakcemi, jako je lanové centrum – zip line – a lanovka přímo uprostřed deštného pralesa. Pro lidi se závratěmi to určené moc není, nicméně i ti si tam najdou to své. V areálu se nachází nádherná kavárna, kde je možné si odpočinout a vyčkat na zbytek skupinky. Zážitek je to nádherný.

Old Phuket Farm

Phuket

Pokud chcete poznat něco z thajské kultury a jejich tradic, doporučuji navštívit Old Phuket Farm, kde můžete svou návštěvou a exkurzí podpořit místní, kteří pracují na polích nebo vyrábějí gumu. Farma je jedinečná tím, že se zde dozvíte, jak se pěstuje a sklízí rýže, jak se vyrábí guma, kterou používají světový výrobci bot, jako je například Nike, nebo jak se dělá pravé thajské kari.

Phuket Elephant Sanctuary

Phuket

První etická záchranná stanice na Phuketu se záměrem na záchranu slonů, aby mohli v klidu, pohodlí a na relativní svobodě dožít své staří a dostat péči, kterou potřebují. Tato stanice slony odkupuje od cirkusáků, kteří slony využívají k zábavě, tak i třeba farmářů, kteří slony využívají k tahání těžkých věcí. Na stanici je pravidlo na slony nesahat, pouze je z dálky pozorovat, nicméně v jednom specifickém místě je slony možné krmit. Sloni dobře ví, kde se toto místo nachází, a sami si přijdou, když mají chuť na ovoce. Celá stanice se nachází na velkém území pralesu, kde je mnoho bahna, a proto při příchodu dostanete možnost půjčit si ponožky a holínky. Zkušenost je to jedinečná, a proto vřele doporučuji tuto stanici navštívit.

Místní lidé

Phuket

Co se místních lidí týče, jsou velmi milí a ochotní. Thajská ekonomika je především stavěná na turistech, kterých moc během pandemie v Thajsku nebylo. Z tohoto důvodu jsou turisté pro Thajsko velmi důležití a Thajci se k nim chovají, jak nejlépe to jen jde. Kromě nejlepšího servisu od Thajců očekávejte i milý přístup a usměvavé tváře.

Gastronomie

Phuket

Co se týká jídla, v Thajsku si každý najde to své. Od pálivého kari, mořských plodů a smažené zeleniny, až po ty nejchutnější dezerty. Thajské jídlo se ve směs dost liší od toho českého, nicméně je dost jednoduché si na tento kulinářský rozdíl zvyknout. Thajci jsou schopni se všem požadavkům přizpůsobit a vytvořit přesně to, na co máte chuť. Rozhodně doporučuji vyzkoušet vše, co se nabízí. Na trzích také můžete narazit na smažený hmyz. Ten jsem ale nezkoušela, tak nemohu doporučit. 

Ma Doo Bua Cafe

Phuket

Tato kavárna nabízí chutné dezerty ke kávě a je významná tím, že se nachází u rybníka s ohromnými lotosovými listy, na které, pokud vážíte do 60 kg, je možné si stoupnout. Je to jedinečný zážitek, který jen tak někde nezažijete, a proto vřele doporučuji udělat si výlet na kávičku a na lotosy přímo sem. 

Celkový dojem

Phuket

Phuket mě doslova okouzlil a určitě bych se na něj hned znovu vypravila. Mohu jej doporučit jak dobrodružným cestovatelům, tak i těm, kteří létají za odpočinkem u moře. Na Phuketu je opravdu mnoho co vidět, a proto bych doporučovala tam jezdit na alespoň dva týdny. Phuket je nádherné místo na dovolenou a určitě stojí za to se na něj alespoň jednou za život vypravit.