Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Rhodos

Vydáno 21. 9. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu na Rhodosu se s Letuškou podělila Linda Lokočová

Proč Rhodos

Rhodos

V Řecku jsem nikdy nebyla. Spousta přátel o Řecku vášnivě hovořilo. Dostala jsem ty nejlepší reference na Rhodos. Projela jsem Google, abych měla představu, co mě tam asi tak čeká. Stáhla jsem si aplikaci od řecké vlády do mobilu, kde se mohu prokázat vstupním formulářem, a také aplikaci zaměřenou na turismus na Rhodosu.

Před cestou

Rhodos

Letenky i ubytování jsem si pořídila asi tak týden před odletem. Dlouho jsem zvažovala, zda mi 4 dny pobytu stojí za 5 dní karantény. Ale nakonec jsem se rozhodla, že určitě ano, objednala jsem se na test a doufala, že bude situace na semaforu stále stejná. Využila jsem zajímavých cen pro ranní odlet a velmi pozdní zpáteční od společnosti Smartwings.  

Samotná cesta

Rhodos

Díky velmi brzkému rannímu odletu jsem raději na letiště vyrazila nočním autobusem s dostatečným předstihem. Hala byla poloprázdná. Vyzvednutí palubní vstupenky proběhlo rychle, protože jsem měla jen příruční zavazadlo a malou kabelku na pas a doklady. Paní za přepážkou pouze zkontrolovala, zda mám příjezdový formulář pro Řecko a negativní výsledek testu. Letadlo bylo zaplněné tak ze 2/3. Měla jsem štěstí, moje řada byla celá pro mě. Udělala jsem si pohodlí a většinu cesty proležela s klapkami na očích a sluchátkách v uších.

Doprava do hotelu

Rhodos

Rozhodla jsem se ještě v Praze, že do hotelu pojedu MHD. Našla jsem si správný směr, řidiči řekla, kam chci jet (zastávky se jmenují po nejbližším hotelu) a za 3 eura si našla místo k sezení. Zapnula jsem navigaci a doufala, že jakmile se budu blížit k hotelu, stihnu včas vystoupit. Po několika minutách jízdy dorazil revizor a chtěl vidět lístek. Zeptal se, kam až jedu, zda mám správně zakoupeno. Když už jsem byla 400 m od destinace, autobus byl přeplněný a já, přestože jsem zmáčkla tlačítko vystoupit, se ven nedostala. Při další zastávce jsem byla už důraznější a skupinu mladých Španělů jsem v klidu nechala vystoupit, abych se sama dostala ven.

Ubytování

Rhodos

Sheraton Rhodes Resort je dominantní stavba na pobřeží. Již od chodníku mi bylo jasné, že výhledy na západ slunce z terasy budou jedinečné. Velmi mile mě překvapilo ovoce na pokoji, které jsem postupně ujídala a jablka si dokonce dovezla zpět domů. Prostorný pokoj v 11. patře se stal oázou klidu mého pobytu. Rána před snídaní i večery po večeři jsem trávila na balkoně poslechem moře a čtením si.

Gastronomie v hotelu

Rhodos

Bufetový systém snídaní v hotelu mi velmi vyhovuje. Přestože jsou stále ještě nějaká omezení oproti normálu, výběr uspokojí i náročnější strávníky. Řecký jogurt je opravdu něco jiného, než si kupuji v obchodě u nás. Oblíbila jsem si žampiony na smetaně s rozmarýnem. Dopřávala jsem si vejce, sýry a mraky zeleniny. Objednala jsem si i večeře formou bufetu. Grilovaná zelenina, sýry, ale hlavně tzatziki, na kterém jsem ujížděla každý večer. Jediné, co se doplácelo zvlášť, byly tekutiny při večeři. Dala jsem si pokaždé sklenku bílého suchého vína.

Řecká káva a zmrzlina

Rhodos

Obešla jsem pár cukráren s dotazem, zda mají nedoslazovanou zmrzlinu, než jsem narazila na jednu kousek od autobusového nádraží v Rhodosu, blízko přístavu. Za 3 eura jsem dostala 2 kopečky a musím uznat, že výtečné. Další věc, která mě vyloženě překvapila, byla řecká káva. Netušila jsem, že Řekové mají svoji verzi. Číšnice v Knights´ bar se mě zeptala, zda ji chci připravit bez mléka a cukru. Kynu hlavou, že určitě. Hned jsem ji zaujala svojí odvahou. Dodala totiž, že mileniálové si ji nechávají osladit již při výrobě, a navíc doplňují mlékem. Pak se zamyslela, že asi to mléko ještě stále potřebují. Já ochutnala originál a úžasná.

Vikings Sailing Cruises

Rhodos

Jeden den jsem věnovala plavbě s koupáním. Nechala jsem si doporučit společnost od hotelu. Zvolila jsem komornější plavbu za 75 euro, kdy v 9,30 se vyplouvá z přístavu ve Starém městě a návrat je do 17,00. Kapitán s dcerou a jejím bratrancem řídili a obsluhovali loď, kapitánova žena zůstala na pobřeží a provázela turisty. 2 Švýcarky, 5 Belgičanů, 2 Holanďani, 3 Řekyně a já jsme vyrazili jako turisté. Kapitán stavěl na různých místech, kde jsme měli vždy od 20 do 50 minut na plavání, šnorchlování, potápění, ale také třeba skákání z lodi přímo do průzračných hlubin moře. Součástí ceny bylo i občerstvení – alkoholické i nealkoholické pití, oběd i odpolední svačina.

Lindos

Rhodos

Z autobusového nádraží ve městě Rhodos jsem jela za 5,50 euro do Lindos cca hodinu. Po většinu cesty jsem pozorovala z okna nekonečné sady olivovníků. Starobylé město Lindos mě překvapilo „stojícím“ vzduchem, který se nehnul, a já jsem pocítila, že 37° tady je úplně jiná zkušenost než v oblasti Ixia, kde jsem bydlela. Vyrazila jsem směrem k Akropoli skrz bílé domečky města, úzké uličky a všudypřítomné oslíky, kteří nesli unavené turisty po hrbolatých kamenných cestách. Vstup do Akropole vyšel na 12 euro a procházka mezi pozůstatky dávné velkoleposti byla dojemná. Obdivovala jsem jejich výhled. Musela to být neskutečná stavba ve své době.

Pláže a koupání

Rhodos

Přestože hotel nabízí 5 venkovních bazénů, já chodila několikrát denně plavat do moře na soukromou pláž patřící hotelu. Volné chvilky jsem trávila opalováním pod slunečníkem z rákosu či plaváním v moři a nasáváním mořského vzduchu. Pozorovala jsem surfaře, jak si užívají na vlnách. Kamínkové pobřeží nabízí úžasně průhledné a čisté moře. Stále přítomný vánek dává zapomenout, jak ostré slunce koncem léta může být.

Covid „věci”

Rhodos

Pro cestu na Rhodos jsem využila možnost testování výtěru z krku hrazeného zdravotní pojišťovnou. Chtěla jsem se vyhnout „šťourání“ v nose. Možná proto si mě namátkově vybrali po příletu a na náklady řecké vlády mi udělali antigenní „šťourací“ test. Načetli si data z příjezdového formuláře a po oznámení výsledku gestem „ok“ mi výsledek ještě poslali na mobil. Pro cestu zpět jsem využila on-line testování s předem zakoupeným testem a voucherem. Během 15minutového hovoru s paní doktorkou jsem test absolvovala přes kameru a získala EU formát výsledku testu, který jsem společně s příjezdovým formulářem pro Česko ukázala na letišti před obdržením palubní vstupenky.

Celkový dojem

Rhodos

Strávit na Rhodosu jen 3 noci je málo. Ale jsem ráda, že jsem vyrazila a viděla tu jedinečnou modrou barvu Egejského moře. Mít zaplacený odbavený kufr, musela bych dotáhnout alespoň polovinu oblázků z pláže pro moji maminku. Zamilovala jsem si řecké jídlo, nádherné moře a velmi pohodové Řeky, kteří jsou úžasně milí a komunikativní, věnují pozornost, co jim povídám, a reagují celým tělem.