Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Tanzanie

Vydáno 23. 2. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Tanzanii se s Letuškou podělil Karel Sládek

Příprava na cestu

Tanzanie

Letošní pánská jízda byla na poslední chvíli změněna na jednu z mála otevřených destinací. Vedoucí skupiny nahlásil, kdy mám být s kufrem na letišti, že letíme do Tanzanie. Před odletem jsme absolvovali očkování na tyfus a žlutou zimnici. Z předchozích cest jsme měli již všechny žloutenky za sebou. V dobré víře jsme preventivně brali antimalarika. Ty jsme brali ještě 5 dní po návratu do Čech. Cestou tam jsme se vyhnuli testu před vstupem do letadla.

Cestování v letadle

Tanzanie

Let s Emirates do Dubaje byl úplně plný, tak z 95 %. Z Dubaje jsme vyrazili s flydubai. Nejprve letadlo zastavilo v Zanzibaru, kde vystoupili skoro úplně všichni, kromě 6 cestujících. Následně jsme letěli do Dar es Salaamu, kde jsme si koupili letenku místní letecké společnosti do Arushy a absolvovali další mezipřistání v Zanzibaru, než jsme se dostali do cílové destinace. Zpět už to bylo snadné, s flydubai do Dubaje a z Dubaje do Prahy s Emirates. Při posledním segmentu nám byla nabídnuta možnost, že za doplatek 14 000 můžeme letět ve třídě byznys.  

Arusha

Tanzanie

Druhé největší město v Tanzanii. První procházka městem byla večer, a přestože nejmenší člen výpravy má 180 cm, měli jsme v úzkých uličkách docela nepříjemné pocity. Arusha je výchozím městem pro cesty na Kilimandžáro, Safari a další aktivity. My navštívili cestou Hot Springs – teplé prameny.

Med od Masajky

Tanzanie

Když se plánovalo, přišly nám 4 dny v Safari málo. Už první den jsem měl pocit, že je to celkem dost. Že 2 dny mohly stačit. Vstávat každé ráno v 6, rychle se nasnídat, zabalit, vyrazit a strávit 10 hodin v autě, nebylo až tak pohodlné. Nejsem velký fanda jízdy v autě. Uvítal jsem každé zpestření, co nás cestou potkalo – návštěva masajské vesnice. Masajky stojí okolo silnic a prodávají med. Souzněl jsem a podpořil. Mám rád med.

Národní parky

Tanzanie

Navštívili jsme jich několik. Národní park Tarangire. Národní park Serengeti. Oblast Ngorongoro. Pro milovníky divokých zvířat určitě úžasné. Ale mně osobně nebylo dobře, až po návratu do Čech jsem se dozvěděl, že to mohla být ta antimalarika. Jen jeden člen naší výpravy byl po jejich konzumaci úplně v pohodě. Jinak každý „něco“ málo měl.

Safari

Tanzanie

4 dny Safari vyšly se vším všudy, tedy ubytování, doprava, jídlo, vstupy, soukromé vozidlo s řidičem na 1 300 dolarů na osobu. Určitě se to dá pořídit i za méně, ale ten komfort v autě, byť to bylo náročné, byl minimum, co jsem potřeboval, abych to přežil. Jsme velcí kluci, místo potřebujeme.

Zvířata

Tanzanie

Fotky mají magickou vypovídací schopnost.

Komplikace na cestě

Tanzanie

Náš řidič, Ritchie Wilson, otec dvou dětí, velmi ocenil, že jsme parta chlapíků. Když se v jednu chvíli ztratil, zajel někam, kam neměl, do toho jsme zapadli, auto se porouchalo, nefungovala čtyřkolka, vytáhl lopaty a my začali hrabat. Nikdo by nám tam nepomohl. Bylo to na nás. Střídali jsme se v hlídání, zda nejsou někde poblíž lvi, protože vystupovat z auta je v podstatě na většině míst zakázané. Byli jsme velmi motivovaní. Ani řidič nechtěl riskovat, že tam zůstaneme přes noc.

Ubytování skoro každou noc jinde

Tanzanie

Vyzkoušeli jsme toho dost. Zjištění, že všude teče teplá voda, mají čisté záchody a podávají výborné jídlo, bylo překvapením. Když jsme chtěli opustit stan, bylo potřeba vysílačkou dat vědět Masajům, kteří po kouzelném slůvku „escort“ pro nás přišli a doprovodili nás buď do restaurace, nebo vzájemně mezi stany.

Chvíli na pláži

Tanzanie

Posledních pár dní jsme strávili na Zanzibaru. Lehký příslib zpomalení a načerpání sil na celý rok. Potkali jsme bezpočet Čechů, čeština byla slyšet na každém rohu.

Testování před odletem

Tanzanie

Cena jednoho testu se pohybuje od 80 do 120 dolaru. Potřebovali jsme kvůli cestě zpět. Emirates vyžaduje maximálně 48 hodin starý test. V nemocnici nám řekli, že vyhotovit testy trvá 4 dny. Ale že máme být v klidu, oni upraví datum tak, abychom mohli odletět dle pravidel Emirates. Až v šest večer jsme dostali výsledky testu, kdy v devět jsme vyráželi na letiště.

Celkový dojem

Tanzanie

Měl jsem radost, když jsem se vrátil domů. Komplikace spojené s testováním v zahraničí jsou na hranici se stresem. Vzpomínám na doby před COVIDEM, kdy bylo vše mnohem snadnější. A vyloženě doufám, že příští pánská jízda už bude za lepších podmínek.