Cestujeme po světě

Dobrodružství volá! Kam letos vyrazit pod stan?

Vydáno 25. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce

Jezdit každý rok do all-inclusive rezortu s dokonalými plážemi, lehátky a celodenní nabídkou nejrůznějších masáží je sice fajn, ale mnoho zážitků si z takové dovolené neodnesete. Pokud jste od základu dobrodružná duše, jediné po čem možná toužíte, je sbalit stan, spacák a vyrazit někam, kde vám budou dávat lišky dobrou noc a první, co po probuzení uvidíte, budou krásy přírody, ne uklízečka v pátém patře betonového hotelu. 

Sepsali jsme proto pár tipů, v jakých kempech vám bude nejlíp - a to napříč celou Evropou. Chcete se jet spíš koupat do Chorvatska a po večerech nasávat vůni piniových hájů, nebo vás víc láká čistota francouzských hor s přidanou hodnotou fenomenálního vína? 

CAMP LIZA, BOVEC, SLOVINSKO

Kemp leží u azurové řeky Koritnicy, která vyloženě vybízí ke sjezdu na raftu, nebo aspoň otužileckému rannímu smočení. Nespornou výhodou kempu Liza jsou oddělené zóny pro “stanaře” a turisty, kteří přijeli s obytňákem nebo karavanem. Právě spaní ve stanu nabízí nezapomenutelné výhledy – stanuje se totiž přímo u břehu krásné řeky. Kromě kochání se ale můžete vybít i sportovně, zajezděte si na horském kole, ujděte kus stezky Alpe Adria, nebo si půjčte kajak či kánoj! 

cena za noc:

TARTARUGA CAMPING, OSTROV ZAKYNTHOS, ŘECKO

Tartaruga je jako ztělesněný sen – kemp zasazen do olivového háje, z něhož se dá seběhnout rovnou na přilehlou pláž. Na moře se můžete dívat rovnou ze stanu, záliv Laganas se totiž rozprostírá přímo před vámi. A teď to nejlepší – kromě usínání za zvuků cikád, večeření v místních restauracích, kde vám rybáři naservírují to nejlepší ze svého úlovku, se tu můžete potápět v průzračném moři s karetami a dalšími podvodními stvořeními. Idyla, no ne?

cena za noc:

FYRVAPPLINGEN FISKECAMP, UPPSALA, ŠVÉDSKO

Tentokrát něco pro milovníky počasí “tak akorát” a drsné severské přírody. Pojedete-li ze Stockholmu autem zhruba hodinu a půl na sever, najdete tento prostorný kemp s několika cyklostezkami. Protože leží přímo u rozlehlého jezera, dá se tu plavat a rybařit. Mottem celého kempu je sblížit se s přírodou. Ta je skutečně blízko – na jedné straně jezero, na druhé nekonečné lesy. A uprostřed kempu sdílené místo pro barbecue! 

​cena za noc:

D’OLDE KAMP, ANSEN, NIZOZEMSKO

V tomto lesním kempu najdete plno soukromí pro ničím nerušené stanování. K úplné dokonalosti ho přivádí detaily jako teplý chléb nebo káva, které si můžete objednat, volná ohniště, venkovní pec na pizzu a wifi zdarma. D’Olde Kamp schopně vyvažuje moderní digitální život přírodními podmínkami, aniž by je nějak narušil. Návštěvníci kempu se navíc mohou vzdělat ve farmaření – v kempu totiž chovají kozy, osly, kuřata a králíky. Malí cestovatelé je pak mohou i krmit a získat “farmářský diplom”. 

​cena za noc:

LE CLOS DU LAC, PROVENCE, FRANCIE

Vysokohorské scenérie s dechberoucími výhledy. Ať už tu postavíte stan kamkoli, prakticky všude to bude vypadat, jako byste právě vkročili do instagramového obrázku. Jezero Serre-Ponçon láká k vykoupání i rybaření, v lese Boscodon zase můžete podniknout plno túr. Přímo v areálu kempu jsou dětské i volejbalové hřiště a botanická zahrada se sedmi vzácnými druhy motýlů. Ale nakonec, nic se nevyrovná nočnímu pozorování hvězd! 

​cena za noc:

CAMPING CAMINO DE SANTIAGO, BURGOS, ŠPANĚLSKO

Venkovský kemp leží přímo na trase přes šest set kilometrů dlouhé poutě do Santiaga de Compostela, takže tu sice potkáte plno poutníků, sami se jimi stát ale nemusíte. Majitelé se snaží cestu všem zpříjemnit – můžete tu povečeřet v malé restauraci, nebo se ládovat čerstvým, nebesky dobrým pečivem. Kromě toho se tu můžete seznámit se skutečně zajímavými lidmi, kteří zdolávají Svatojakubskou pouť! A pokud nejste zrovna komunikativní typ, vždycky se dá vypravit se s průvodcem do přírody a poznávat ptačí druhy – najdete jich to na 360. 

​cena za noc:

QUINTA DOS MOINHOS, BRAGA, PORTUGALSKO

Najdete tu sice jen šest míst ke stanování, o to víc zážitků a služeb se ale v kempu v kopcovitém severním Portugalsku dá zažít. Kromě ping-pongu si tu můžete půjčit horské kolo nebo kajak a poznat tamní přírodu z úplně nového úhlu. Nedaleká vesnička si rozhodně zaslouží návštěvu – především o pondělcích, kdy se tu konají trhy. Kemp navíc leží nedaleko přírodního parku Alvão a národního parku Peneda-Gerês, o přírodní krásu tedy rozhodně nebudete ochuzeni! 

​cena za noc: