Cestujeme po světě

Istanbul trochu jinak: Jaká místa navštívit v trendy oblasti čtvrtí Kadiköy a Moda?

Vydáno 26. 2. 2018 | Letuška.cz Redakce
zdroj: ecoturkey

Istanbul, pomyslný most mezi Evropou a Blízkým východem, byl odjakživa obdivován pro jeho historii a velké množství památek. Stejně jako většina světových metropolí se ale turecké velkoměsto posouvá kupředu a mění k nepoznání. Kromě tradičních arabských tržišť a čajoven tu teď najdete plno kaváren a restaurací, které by se nemusely stydět ani ve srovnání s těmi nejlepšími přinejmenším z celé Evropy. Takovou proměnou prošly i dříve ospalé čtvrti Kadiköy a Moda - jaké trendy podniky, bary a místa byste tu měli navštívit?

Kino Rexx

Oldschoolové nezávislé kino potěší všechny filmové fajnšmekry. Za příjemnou cenu dostanete filmy nejrůznějších žánrů v jejich původním znění, jako malý suvenýr si odnesete postaru vytištěnou vstupenku a dýchne na vás vůně starých kin - Rexx totiž na rozdíl od dalších podobných institucí přečkalo dobu jejich postupného uzavírání a místní i turisté se sem stále rádi vrací. 

zdroj: ekadikoy

Moda Çay Bahçesi

Čajová zahrada s výhledem na Marmarské moře je jedním z nejmilejších míst, které lze v Kadiköy-Moda navštívit. Cestou si kupte u pouličních prodejců pečivo nebo sendviče, usaďte se a objednejte si čaj nebo tureckou kávu. Pro vůbec nejlepší zážitek navštivte čajovou zahradu během západu slunce – zatímco si budete vychutnávat okamžiky klidu, rudý kotouč pomalu zmizí v mořském obzoru. 

Arkaoda

Hudební a umělecké centrum, kavárna, bar. Pravděpodobně nejzajímavější podnik v party ulici Kadife Sokak byl otevřen již v roce 1999 a je jedním ze strůjců proměny celé čtvrti. Hostil koncerty mnoha více či méně známých umělců – zahráli si tu třeba Richard Bishop, John Maus, Six Organs of Admittance nebo Vladimir Ivkovič. Ačkoli je program Arkaody obvykle skutečně nabitý, na většinu akcí se dostanete zdarma. V průběhu roku se na seznamu událostí objeví i lahůdky jako různé festivaly, tematické trhy či promítání filmů. 

Komsu Kafe, zdroj Nathalie Riztman

Komsu Kafe Collective a cukrárna Baylan

Podle místních je Komsu Kafe takřka rodinná kavárna, jejíž zvláštnost tkví v tom, že je jen na zákaznících, kolik za snědené zákusky a vypité nápoje zaplatí. Její majitelé jsou politicky aktivní, bojují proti tureckému establishmentu i za práva menšin a tichý protest je cítit i v jinak velmi příjemném prostředí kavárny. To v cukrárně Baylan ucítíte jen vůni lahodných pralinek, kterým doporučujeme – na střídačku s domácí zmrzlinou – věnovat mimořádnou pozornost. 

Süreyya Operasi

První hudební divadlo postavené na asijské straně Istanbulu bylo otevřené v roce 1927 a mělo sloužit jako operní dům. Kvůli nedostatku umělců i výbavy však sloužilo dlouhá léta jako kino, poté bylo uzavřeno a zrestaurováno. Od roku 2007 se zde konečně hrají podle původního záměru opery a návštěva budovy je nejen architektonickou lekcí, ale i kulturní - zatímco předsálí ve stylu art-deco bylo inspirováno divadlem na Champs-Elysées v Paříži, z designu interiéru je cítit silný německý vliv.