Cestujeme po světě

Jak se vyrábějí černé perly na Bora Bora

Vydáno 17. 2. 2016 | Letuška.cz Redakce
Japonské lovkyně perel známe především z křížovek. Co ale víte o vzácných černých perlách z okolí ostrova Tahiti?

Z Bora Bora nemůžete odjet bez šperku s perlou

Jsou zelené, modročerné nebo fialové. A jejich barva je poeticky nazývána jako paví, třešňová nebo kovově šedá. O čem je řeč? O speciálním druhu perly pocházející z oblasti Francouzské Polynésie, kam patří ostrov Bora Bora i Tahiti. Jak vlastně vzniká? A jak vypadá poklidný život perlorodky? Celý život se živočich v pevné lastuře jemně houpe ve vlnách Tichého oceánu a živí se planktonem. "Revoluce za milion" se však odehraje tiše a nenápadně. Když do úzkého prostoru mezi dvěma lasturami zabloudí plující zrnko písku. Perlotvorka na vetřelce, kterého nelze jinak vypudit, reaguje tak, že jej začne v soustředných kruzích obalovat tvrdou perletí. A tím v útrobách živočicha vzniká perla, vzácná ozdoba, kterou se ženy z celého světa krášlí už od starověku. 

Svěrák, skalpel, pinzeta a mlž na perlové farmě

Perlové farmy jsou malé domky uprostřed moře. Ať už jste na Bora Bora, na Tahiti, nebo kdekoliv jinde, postup vzniku perly je obdobný. Lidé se naučili tento přirozený proces urychlit. "S kultivací perel se experimentovalo již ve starověku, skutečný úspěch však po mnoha nezdarech zaznamenal až Japonec Kokichi Mikimoto, který zdokonalili proces kultivace mořských perel Akoya," dočtete se na stránkách Leola.cz. Na specializovaných farmách se pomocí skelpelu a pinzety opatrně vpraví zrnko z přírodního materiálu k tělu měkkýše. Perlorodku pracovník farmy pevně uchytí do svěráku a rozevře dvě poloviny lastury malým klínem. Zbytek zajistí za dobrých podmínek živočich sám. Živého mlže poté farmáři vloží do speciální ochranné sítě, aby vzácný poklad ochránili před predátory, kteří se masem mlžů živí. A speciální síť ponoří do moře. Měkkýši potřebují k životu ideální podmínky a citlivě reagují na znečištění, i proto jsou perly z čistého moře v okolí Tahiti tak vyhledávané.   

Vychytávky nejen do letadla

Zajímavosti o perlách

  • Mořské perly vznikají zhruba 2 až 6 let.
  • Perlu donosí pouhá třetina mlžů
  • Perlotvorka donosí perlu až třikrát za život
  • První perlová farma na Bora Bora vznikla v roce 1963.
  • Mořské perly mají oproti sladkovodním perlám zrcadlový lesk.
  • V šuplíku perlám není dobře, jejich lesk a krása vyniká častým nošením
  • Perly reagují na pot a kosmetické přípravky. Ztrácejí svůj lesk. 
  • Pro náhrdelníky z perel je typické speciální navlékání. Vždy mezi dvěma perlami je malý uzlík.  
  • Japonské domorodé lovkyně perel se uměly potápět až do hloubky 25 metrů a na dvě minuty dokázaly zadržet dech. Nepoužívaly žádné dýchací přístroje ani neoprenový oblek. 

Ráj černých perel na Tahiti, Bora Bora a dalších ostrovech

Tahitské perly jsou vzácné mořské perly tmavé barvy. Vznikají v perlorodkách Pinctada Margaritifera v mořích Francouzské Polynésie, Filipín, Panamy a Mexického zálivu. Jsou vyhledávané díky své unikátní barvě, mívají fialové, zelené nebo modré odlesky. Zajímavé je, že 70 % všech perel z oblasti Francouzské Polynésie putuje na čínský a japonský trh

Tahitské perly jsou produkovány zvláštním druhem ústřic s černými okraji. Perlotvorka mořská dorůstá až do 30 centimetrů. Svůj život začíná jako samec a 2–3 roky později se změní na samici. Samice produkují miliony vajíček, která jsou náhodně oplozena a poté se z nich vylíhnou plovoucí larvy. Perly tohoto druhu jsou vzácné i proto, že v chovech přežívá jen malá část. Jednotlivé perly se od sebe navzájem značně odlišují, takže pro sestavení náhrdelníku je jich potřeba roztřídit stovky.

Podle stránek Cerneperly.cz nabízejí tahitské perly širokou škálu barev a unikátních odstínů: třešňová, purpurová, krémová, duhová, paví zelená, modrá, kovově šedá… Lesk a třpyt perel je ovlivněn stupněm proniknutí světla na povrch.