Cestujeme po světě

Jak si nejlépe užít: 48 hodin v Budapešti

Vydáno 30. 11. 2017 | Letuška.cz Redakce

Poměrně dlouho jsme odolávali, váhali a s výletem otáleli, nakonec nás ale Budapešť zlákala - chvála na ni se totiž valila ze všech stran. Jedni obdivovali její klasickou krásu, druzí si pochvalovali lázně a příjemné ceny a třetí uchvátil noční život a zajímavé podniky. Rozhodli jsme se dát maďarské metropoli šanci a, jak se dalo čekat, neprohloupili jsme. Víkend v Budapešti stál za to a už teď plánujeme, kdy tam zamíříme příště. Nachodili jsme pár desítek kilometrů, poznali od všeho trochu a nakonec pro vás vytvořili malého průvodce, který by vás nasměrovat k tomu vůbec nejlepšímu, co město nabízí. Pište si! 

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA

Letenky do Budapeště se v posledních měsících drží na přijatelné hladině - nakoupíte-li je s dostatečným předstihem, tedy zhruba tři měsíce předem, proletíte se s ČSA za 1 700 korun, což je férová cena. Hned po příletu se na vás usměje hodnota maďarského forintu, a vy tak za cestu do centra města nedáte 350 korun jako v Londýně, ale pouhých 70 Kč. Autobus vás doveze až na stanici Deák Ferenc tér, která se nachází v samotném srdci města. O něco levněji vás vyjde i cesta vlakem ze stanice Ferihegy, která leží nedaleko Terminálu 1. 

jízdenka z letiště na stanici Deák Ferenc tér = cca 70 Kč

cesta s taxi z letiště do centra = cca 500 Kč

cesta vlakem z nedaleké stanice Ferihegy na stanici Nyugati = cca 45 Kč

JAK SE POHYBOVAT PO MĚSTĚ? 

Jak jste si možná mohli všimnout v předchozích příspěvcích, zastáváme chození pěšky. Kromě kopce, na němž se tyčí Budinský hrad, je město poměrně placaté a chození pěšmo nabídne výhledy na krásné domy i zastávky v útulných podnicích. Pokud ale skutečně trváte na městské dopravě, využijte metro nebo tramvaje, které svou žlutou barvou připomínají ty v Lisabonu. Vyjde-li vám počasí, půjčte si kolo a prohlédněte si město z jeho sedla! 

pěšky = zdarma

metro, tramvaj nebo autobus  - jedna jízda = 29 Kč

metro, tramvaj nebo autobus - 10 jízdenek = 250 Kč

půjčení kola na den = 250 Kč

KAM NA SNÍDANI NEBO BRUNCH? 

Jsme náruživí milovníci ranních procházek, hezkých snídaní a velkých obědů. Budapešť je v tomto směru vděčná, zamířili jsme proto první den na brunch do podniku Szimply, který se nachází v centru v jednom z tamních dvorků. V Szimply se mění pravidelně menu, přizpůsobují ho tu měnícímu se ročnímu období. My jsme stihli ochutnat listopadový avokádový toast s dýňovým pyré a ramen vajíčkem a také banánové lívance s čokoládou, mátou a karamelizovanými kousky banánu. Skvělou kávu a čaj nám ke snídani připravili v protějším espresso baru Kontakt, který je sesterským podnikem Szimply. 

Pokud vaše chuťové buňky raději zůstanou u osvědčených receptů, zamiřte do kavárny Klauzál, která nabízí vajíčka, palačinky, párky a další klasické dobroty. Porce jsou prakticky k nesnedení a káva je přijatelná a odcházet odtud budete o několik kil těžší a o sto procent spokojenější. 

za ochutnáním zajímavých chutí a kombinací 

Szimply, Röser udvar, Károly krt. 22

za klasickou snídaní

Klauzál Café,  Klauzál u. 23

KAM NA OBĚD NEBO VEČEŘI? 

Při návštěvě Budapeště nesmíte ani omylem vynechat restauraci Mazel Tov ve staré židovské čtvrti, která vás dostane nejen servírovaným jídlem, ale i interiérem. Jedná se o fúzi izraelské a středomořské kuchyně v tom nejlepším možném provedení. Objednejte si velký “masový” talíř, který obsahuje shawarmu (trhaná kuřecí stehýnka s pikantním kořením), kebabové placičky, klobásky a různé dipy, chléb pita a saláty. Ochutnejte i místní hummus a červené víno. 

Milovníky italské kuchyně potěší Trattoria Pomo d’Oro. Začněte předkrmem - lahodnou burratou nebo tradiční rajčatovou polévkou. Pokračujte pizzou DOP, neapolským pokladem, který tvoří mozzarella di bufala, bazalka, olivový olej a čerstvá rajčata. Výlet do říše italských chutí zakončete sklenkou italského červeného nebo espressem. 

za chutěmi Blízkého východu do židovské čtvrti

Mazel Tov, Akácfa u. 47

za klasickou Itálií do centra města

Trattoria Pomo D’oro, Arany János u. 9

KAM VEČER ZA ZÁBAVOU?

Zcela jistě do oblasti kolem prostoru Szimpla Kert. Samotná Szimpla je takovým malým rájem pro všechny otevřené bytosti, které mají rády trochu chaosu, hodně lidí a nevšední interiéry. Zajděte sem na drink nebo vodní dýmku a nasávejte atmosféru pravděpodobně nejkosmopolitnějšího podniku ve městě. Nevynechejte ani návštěvu v neděli dopoledne, kdy se tu konají trhy a místo nabývá úplně jiné atmosféry.

Pokud nemáte chuť na drink, zamiřte do budapešťských lázní. Těch je po městě několik a většina je otevřená do desíti hodin večer, což vybízí k večernímu relaxu v termálních vodách. Zkuste třeba lázně Gellért, které se nachází v překrásné secesní budově. 

za hudbou, zábavou a lidmi 

Szimpla Kert, Kazinczy u. 14

za termálními vodami a odpočinkem

lázně Gellért, Kelenhegyi út 4

KAM ZA HISTORIÍ A KRÁSNÝMI BUDOVAMI?

Po vydatné snídani zamiřte na Budínský hrad. Pěšky! Tyčí se nad perlou na Dunaji ve vší kráse a jen pár kroků od něj stojí i Matyášův chrám, římskokatolický kostel, kde byli korunováni dva uherští králové, a to v letech 1876 a 1916. Z ochozu vedle chrámu je krásný výhled na východní část Budapešti, Pešť. Hlavní město Maďarska totiž bylo totiž původně rozděleno ve dvě města, Budu a Pešť. Ke spojení došlo až koncem 18.století. 

Dovedete-li ocenit monumentální historické stavby, dojděte se podívat i na Országház, tedy maďarský parlament. Podle mnohých jde o nejkrásnější parlament na světě, s čímž souhlasíme! Nejkrásnější je v noci, kdy jeho majestátní krásu podtrhne důmyslné nasvícení. 

za poznáním historie 

Budínský hrad + Matyášův chrám, Szent György tér 2 + Szentháromság tér 2

za dechberoucí architekturou

Országház, Szentháromság tér 2