Cestujeme po světě

Jak si nejlépe užít: 48 hodin v Londýně

Vydáno 28. 2. 2018 | Letuška.cz Redakce
image

V britské metropoli, jednom z nejnavštěvovanějších měst na světě, byl už nejspíš každý. A ten, kdo ještě s Londýnem neměl tu čest, už stejně stokrát viděl všechny důležité turistické atrakce ve filmech či na fotkách. Když jsme se rozhodli, že podnikneme výlet do Londýna, dali jsme si za cíl město projít tak, jako bychom byli místní - tipy a rady nám k tomu předali skuteční locals.

V nejnovějším 48 hodin proto nehledejte tipy na tisíckrát omílané evergreeny jako je Big Ben, ani se tu nedozvíte, kdy je nevhodnější doba pro návštěvu muzea voskových figurín Madame Tussauds nebo kolik stojí vstupenka na ruské kolo London Eye. Pohodlně se usaďte a připravte se na procházku Londýnem takovým, jaký skutečně je! 

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA

V Londýně je hned několik letišť, záleží tedy, jaké letecké společnosti dáte přednost. My jsme letěli s nízkonákladovkou Ryanair na Stansted, který je od centra vzdálený zhruba hodinu a deset minut cesty autobusem, nebo ještě méně, cca 47 minut, vlakem. O něco delší je cesta autobusem z letiště Gatwick, které je druhé největší v celé Velké Británii. Z Gatwicku se na stanici London Victoria Coach Station dostanete za hodinu a půl. Za zhruba stejnou dobu zvládne do Victorie dorazit i autobus jedoucí z letiště Luton. Cena jízdenek ze všech zmiňovaných letišť se pohybuje okolo 8-12 liber, vlak stojí 17 liber. 

autobus London Stansted - Victoria Coach Station = 230 - 350 Kč

vlak z London Stansted - Liverpool Street Station = 460 Kč

JAK SE POHYBOVAT PO MĚSTĚ

Londýn je rozlehlé město a chodit pěšky se skutečně vyplatí jen v rámci jednotlivých čtvrtí a jejich okolí. Půjčte si od nějakého známého kartu Oyster (přesvědčili jsme se totiž, že v širším okruhu každého z nás alespoň jednu někdo stoprocentně vlastní), nebo plaťte bezkontaktní kartou - pokud autobusem či tramvají pojedete dvakrát za hodinu a platíte kartou, druhá jízda je zdarma. Spolehlivým spojem je i Tube, londýnské metro, které má devět linek a proveze vás po celém městě. 

pěšky = zdarma

autobus, tramvaj - jedna jízda = 43 korun

metro - jedna jízda = záleží na konkrétní trase a způsobu platby

např. trasa Oxford Circus - Barbican vyjde při platbě kartou na 70 Kč, v hotovosti na 140 Kč

KAM NA SNÍDANI NEBO BRUNCH?

Ačkoli je tempo Londýna strhující a prakticky každý, koho potkáte, někam chvátá, najdou si Londýňané čas od času skulinku ve svém programu a vyráží na snídani nebo brunch. My máme vyzkoušeno hned několik podniků, ale vůbec nejšťastnější jsme odcházeli z kavárny Friends of Ours, která se nachází na pomezí Shoreditch a Hoxton. Podle mé londýnské kamarádky zde podávají klasické snídaně “with a twist”, tudíž osvědčené recepty s přesahem. Na talíři přede mnou tedy přistály vejce benedikt - v podání Friends of Ours ztracená vejce s pečenými batáty, kousky vepřové pečeně, plátky jablka a nejlahodnější holandskou omáčkou. Kromě skvělého jídla jde i o výborný coffee shop, zeptejte se, co právě mají na mlýnku. 

Pokud máte chuť na tradiční infarktovou anglickou snídani, zamiřte do jedné z poboček podniků The Breakfast Club