Cestujeme po světě

Jak si nejlépe užít: 48 hodin v Londýně

Vydáno 28. 2. 2018 | Letuška.cz Redakce

V britské metropoli, jednom z nejnavštěvovanějších měst na světě, byl už nejspíš každý. A ten, kdo ještě s Londýnem neměl tu čest, už stejně stokrát viděl všechny důležité turistické atrakce ve filmech či na fotkách. Když jsme se rozhodli, že podnikneme výlet do Londýna, dali jsme si za cíl město projít tak, jako bychom byli místní - tipy a rady nám k tomu předali skuteční locals.

V nejnovějším 48 hodin proto nehledejte tipy na tisíckrát omílané evergreeny jako je Big Ben, ani se tu nedozvíte, kdy je nevhodnější doba pro návštěvu muzea voskových figurín Madame Tussauds nebo kolik stojí vstupenka na ruské kolo London Eye. Pohodlně se usaďte a připravte se na procházku Londýnem takovým, jaký skutečně je! 

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA

V Londýně je hned několik letišť, záleží tedy, jaké letecké společnosti dáte přednost. My jsme letěli s nízkonákladovkou Ryanair na Stansted, který je od centra vzdálený zhruba hodinu a deset minut cesty autobusem, nebo ještě méně, cca 47 minut, vlakem. O něco delší je cesta autobusem z letiště Gatwick, které je druhé největší v celé Velké Británii. Z Gatwicku se na stanici London Victoria Coach Station dostanete za hodinu a půl. Za zhruba stejnou dobu zvládne do Victorie dorazit i autobus jedoucí z letiště Luton. 

JAK SE POHYBOVAT PO MĚSTĚ

Londýn je rozlehlé město a chodit pěšky se skutečně vyplatí jen v rámci jednotlivých čtvrtí a jejich okolí. Půjčte si od nějakého známého kartu Oyster (přesvědčili jsme se totiž, že v širším okruhu každého z nás alespoň jednu někdo stoprocentně vlastní), nebo plaťte bezkontaktní kartou - pokud autobusem či tramvají pojedete dvakrát za hodinu a platíte kartou, druhá jízda je zdarma. Spolehlivým spojem je i Tube, londýnské metro, které má devět linek a proveze vás po celém městě. 

pěšky = zdarma

KAM NA SNÍDANI NEBO BRUNCH?

Ačkoli je tempo Londýna strhující a prakticky každý, koho potkáte, někam chvátá, najdou si Londýňané čas od času skulinku ve svém programu a vyráží na snídani nebo brunch. My máme vyzkoušeno hned několik podniků, ale vůbec nejšťastnější jsme odcházeli z kavárny Friends of Ours, která se nachází na pomezí Shoreditch a Hoxton. Podle mé londýnské kamarádky zde podávají klasické snídaně “with a twist”, tudíž osvědčené recepty s přesahem. Na talíři přede mnou tedy přistály vejce benedikt - v podání Friends of Ours ztracená vejce s pečenými batáty, kousky vepřové pečeně, plátky jablka a nejlahodnější holandskou omáčkou. Kromě skvělého jídla jde i o výborný coffee shop, zeptejte se, co právě mají na mlýnku. 

Pokud máte chuť na tradiční infarktovou anglickou snídani, zamiřte do jedné z poboček podniků The Breakfast Club. Objednejte si The Full Monty, obří talíř se slaninou, párky, black pudding, vejci, smaženými brambory, žampiony, fazolkami, grilovanými rajčaty a opečeným celozrnným chlebem a modlete se, abyste tuhle dobrotu přežili. Kromě klasické anglické zde nabízejí i americké lívance s javorovým sirupem a opečenou slaninou, což je kombinace, o níž jste možná dosud nevěděli, že ji potřebujete, ale … je to tak. A protože když už, tak už - snídani zapijte nefalšovanou mimózou nebo bloddy mary! 

zajímavé chutě, skvělá káva, trendy prostředí 

Friends of Ours, 61 Pitfield St, Hoxton

klasická anglická a další infarktové záležitosti v centru Londýna

The Breakfast Club, 33 D'Arblay St, Soho

KAM NA VEČEŘI NEBO POZDNÍ OBĚD?

Jednou z britských neodmyslitelných tradic je čaj o páté, rituál, během něhož se lidé sejdou, k šálku dobrého černého čaje si dají sušenky, dort či sendviče a konverzují. V dnešním uspěchaném světě se na tento zvyk zapomíná, vy byste ale neměli. V Soho sídlí příjemný podnik Soho’s Secret Tea Room, kam se dostanete jen s rezervací, kterou předem uděláte na jejich stránkách. Dejte si Cream Tea, tedy degustační menu za necelých 220 korun, které zahrnuje čaj, dvě sconky, výběr z domácích džemů a clotted cream, britskou verzi mascarpone. Neopomeňte ochutnat i jejich dorty a sendviče! 

Pokud máte chuť na italskou kuchyni, zamiřte do Covent Garden, kde na útulném dvorku Neal’s Yard najdete pizzerii Homeslice. Za dvacet liber tu pečou obří pizzy, z nichž se nají dva, ale klidně i třicet lidí.  Neotřelé kombinace surovin, například dýňové pyré s kozím sýrem a černou kapustou, dávají dohromady souhru chutí, která vás příjemně překvapí a budete si jen přát, aby “ta pizza nikdy neskončila”. Osobně vyzkoušeno. 

Jste-li spíše východní typ, zajděte do Chinatown. Neomylně zamiřte do kterékoli čínské restaurace, na kterou narazíte, a objednejte si duck pancakes. Trhané kachní maso, rýžové placky a speciální omáčka hoisin jsou kulinářské blaho, které musíte okusit. 

tradiční čaj o páté v srdci Londýna

Soho’s Secret Tea Room, 29 Greek St, Soho

nejlepší pizza vašeho života 

Homeslice, 13 Neal’s Yard, Covent Garden

čínská kuchyně v autentickém prostředí

čtvrť Chinatown

KAM NA DRINK NEBO PARTY?

Je asi jasné, že v Londýně to takzvaně žije. Prakticky v každé ulici najdete nějakou hospodu, klub nebo bar, je proto dost těžké si z nich vybrat, natož vědět, co je vůbec nejlepší. Pokud se budete pohybovat v okolí Kensal Rise, zajděte do útulného baru The Shop NW10. Barmani jsou tu kreativní, všechny drinky dostanete v zavařovací sklenici a čas od času tu narazíte i na DJe nebo menší kapelu. 

Pokud toužíte po něčem divočejším, jděte do Village Underground, vyhlášeného klubu v Shoreditch. Pravidelně tu hrají světově uznávaní producenti, kromě večírků se tu konají i výstavy a prostor často hostí i divadelní představení. Syrovou atmosféru podtrhuje zasazení do bývalé tovární budovy - až budete na místě, nezapomeňte vylézt na střechu, na níž sedí čtyři vlaky podzemky posprejované k nepoznání. 

nadprůměrně dobré drinky, příjemná hudba a přátelské prostředí

The Shop NW10, 75 Chamberlayne Rd, Kensal Rise

prostředí bývalé továrny s těmi nejlepšími DJs i zajímavými kulturními akcemi

Village Underground, 54 Holywell Lane, Shoreditch

KAM ZA UMĚNÍM? 

Britská metropole je skvělým spotem i pro milovníky umění. Sázíte-li rádi na jistotu, udělejte si procházku k Temži do Tate Modern, jedné z nejprestižnějších galerií na světě. V budově bývalé elektrárny Bankside na vás kontroverzní počiny, moderní malby i notoricky známá díla. 

Pokud dokážete ocenit kromě klasického umění i architekturu, nesmíte vynechat návštěvu kulturního centra Barbican. Brutalistní stavba bere svou velkolepostí dech a ve spojení s až zenovými zákoutími, třeba místem s vodopádem nebo palmami, nabízí skutečně neopakovatelné výhledy. Pravidelně také hostí uznávané umělce, v současné době tu narazíte na retrospektivní výstavu amerického neo-expresionisty a graffiti umělce Jeana Michela Basquiata. 

moderní umění v britské národní galerii

Tate Modern, Bankside

dechberoucí architektura, výstavy významných umělců a divadlo

Barbican Centre, Silk St

KAM NA TRHY NEBO NÁKUPY?

Nejznámější oblastí pro shopaholiky je Oxford Street a k ní přilehlé ulice. Najdete tu všechny známé i neznámé značky, obvykle v třípatrovém provedení, a také tisíce lidí. My na Oxford Street jezdíme jen v případě, že jdeme za konkrétním obchodem a když skutečně není zbytí. Daleko raději máme třeba Boxpark - “nákupní centrum na vzduchu” v Shoreditch, kde jsou jednotlivé obchůdky zasazené do bývalých lodních kontejnerů, a najdete tu jak zajímavé designery, tak obchod s elektronikou nebo donuty, které se jen rozplývají na jazyku. 

Vůbec nejraději ale máme bleší trhy a design markety. Ať už takové kultuře holdujete, nebo ne, rozhodně byste podobné akce měli zažít, protože patří neodmyslitelně k londýnskému životu. Zamiřte třeba na Portobello Market, který se koná každou sobotu. Kromě starých kožešin za směšné ceny tu pořídíte i hezkou knížku, talířky, nebo si můžete dát skvělý falafel od pána ve stánku u viaduktu. 

Brick Lane je naproti tomu vyhlášená ulice plná stylových kavárniček a secondhandů. Sídlí tu i legendární hudební vydavatelství Rough Trade, jehož obchod potěší všechny hudební nadšence. My jsme v něm například strávili hodinu a půl. Na Brick Lane najdete i blešák v suterénu velkého činžáku, kde si můžete pořídit pravý skinheadský bomber nebo levisky za pár liber. O kus dál se pravidelně koná food festival, který provoní celou ulici, a o kousek ještě trochu dál zase design market. Tady pořídíte oblečení od začínajících i dávno zavedených designérů, před Vánoci jde o skvělou štaci pro nákupy dárků. Když už se budete pohybovat po Brick Lane, zajdete i do pekařství Beigel Shop, na jehož bagely se stojí fronty až za roh a vy, hned jak ochutnáte, pochopíte proč. Zkuste třeba jejich vyhlášený duhový bagel!