Cestujeme po světě

Jak si nejlépe užít: 48 hodin v New Yorku #Brooklyn

Vydáno 12. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce

New York. Město, které nikdy nespí. Sen mnoha cestovatelů a místo, jež dostalo hlavní roli v nespočtu filmů a seriálů. Drtivá většina lidí potvrdí, že je krásný úplně kdykoli - za sněhové bouře, parných letních dnů i jen tak na jaře. My jsme se vypravili zjistit, jak je na tom New York na přelomu jara a léta, když se teplota pohybuje okolo příjemných dvaceti stupňů a město se probouzí ze zimního režimu. V parcích hrají newyorští důchodci petanque, vysokoškoláci vysedávají v hospůdkách v Greenwich Village, oficiální studentské čtvrti, a v Brooklynu místní pořádají barbecue party přímo na ulici. Přinášíme vám čerstvý seznam míst, které podle nás musíte navštívit, aby váš výlet za oceán byl kompletní. A ačkoli jsme jméno rubriky sice zachovali, na New York si určitě vyšetřete více než pouhých 48 hodin. Stojí to za to!

BROOKLYN

Ty tam jsou doby, kdy byl Brooklyn korunovaným dějištěm všeho newyorského zločinu - v posledních letech se z divoké městské džungle pomalu stává přívětivá městská část se spoustou kaváren, grafitti a blešáků. Zatímco Manhattan má své mrakodrapy, luxusní obchody a nespočet turistických taháků, v Brooklynu se děje opravdový život. Barbecue v ulicích, střešní párty, lidé tancující na břehu řeky East River a ranní autobusy plné spících Newyorčanů jedoucích do práce. Ubytovali jsme se ve čtvrti Bushwick ležící ve střední části tohoto obvodu, jež je jakousi bránou mezi “hipster Brooklynem” a “pravým Brooklynem se vším všudy”. Kam si zajít na nejlepší pizzu vašeho života, kde ochutnat ústřice a jak strávit brooklynské horké letní večery? Pár tipů máme. 

JAK SE DOSTANU Z LETIŠTĚ DO BROOKLYNU?

Letiště Johna F. Kennedyho je od Manhattanu vzdáleno zhruba 45 minut cesty autem a hodinu a čtvrt městskou dopravou. Cesta taxíkem je samozřejmě o něco příjemnější, nestalo se nám, že bychom v Brooklynu narazili na nepříjemného taxikáře – naopak, každá jízda byla sama o sobě zážitkem. Cestovné vyjde na zhruba 40-50 dolarů. Městská doprava je znatelně levnější - AirTrain, vlak pohybující se po letišti, vás odveze až na stanici Jamaica, odkud přesednete na klasické metro. Nyní už jen záleží, jakým směrem se potřebujete vydat. Řekněme, že jedete směrem na Bushwick či Williamsburg. Přejdete koleje na zastávku Sutphin Blvd-Archer Av-JFK Station a pojedete hnědou linkou J na stanici Broadway Junction, kde přesednete na šedou linku L a dojedete, kam vás srdce potáhne, třeba až do Williamsburgu k nábřeží. 

LETIŠTĚ JOHNA F. KENNEDYHO -> AirTrain -> JAMAICA STATION -> přechod -> SUTPHIN BLVD-ARCHER AV-JFK STATIpN -> metro, hnědá linka J -> BROADWAY JUNCTION -> metro, šedá linka L -> např. BEDFORD AV STATION (Williamsburg)

A JAK SE MÁM POHYBOVAT PO MĚSTĚ?

Jak jste si jistě všimli, v evropských městech preferujeme pěší chůzi. U New Yorku je to jinak – město je tak velké, že to jednoduše nejde pěšky zvládnout. Doporučujeme kombinaci obojího, městské dopravy i vlastních nohou. Kupte si týdenní jízdenku, která platí na metro i autobusy a vyplatí se i na kratší pobyty, a popojíždějte, jak je libo (zejména pokud plánujete výlety za řeku na Manhattan). Z vlastních zkušeností: i přes celkem časté přejezdy jsme denně nachodili ke dvaceti kilometrům, takže pohodlné boty s sebou. 

jedna jízda = 3 dolary

týdenní jízdenka = 32 dolarů

KAM SI MÁM DOJÍT NA JÍDLO?

Brooklyn žije nejrůznějšími markety, třeba v sobotu přes den můžete zajít na food market konající se u East River. Byli jsme, ochutnali jsme – a můžeme jedině doporučit. Smorgasburg, jak se food market jmenuje, se koná v sobotu ve Williamsburgu, kde jsme ho navštívili my, a v neděli v Prospect Parku. Vyražte sem před polednem s prázdnými žaludky a ochutnejte kuchyni z celého světa. My za jeden den vyzkoušeli ústřice, čínské buns s grilovaným vepřovým, domácí hranolky a špagetový donut. 

Na jednu z nejlepších pizz v celém New Yorku si zajděte do Roberta’s. Podnik má několik poboček, my jsme vyzkoušeli tu v Bushwicku - šli jsme na jistotu, objednali si pizzu Famous Original a čekali zázraky. A ty i přišly. Krok vedle neuděláte s žádnou pizzou na lístku, nicméně kombinace lahodné mozzarelly, sýru caciocavallo a tak akorát výrazného tomatového suga s troškou chilli nás skutečně dostala.  

Na brunch si můžete zajít třeba do Mominette, francouzského bistra v srdci Bushwicku, nebo baru The Rookery, kde o víkendu dělají celé odpoledne prvotřídní snídaně. Klasický brunch doplňte mimózou, nebudete litovat. 

food market s vynikající kuchyní z celého světa a bizarním špagetovým donutem

Smorgasburg, v sobotu v 90 Kent Ave. Brooklyn NY, v neděli Prospect Park – Breeze Hill

pizza, na kterou budete vzpomínat ještě za půl roku 

Roberta’s, 261 Moore St, Brooklyn NY

brunch, jenž vás po divokém pátku dostane zpátky na nohy

Mominette, 221 Knickerbocker Ave, Brooklyn NY

The Rookery, 425 Troutman St, Brooklyn NY

KAM ZA UMĚNÍM? 

Brooklyn je se všemi svými grafity galerií sám o sobě, tudíž stačí se jen procházet a sledovat okolní stavby, máte-li ale chuť se podívat do opravdové galerie, opusťte na chvíli Brooklyn, sjeďte severně do Queens a navštivte The Noguchi Museum. V tuto chvíli představuje galerie designera Roberta Stadlera, k vidění je také dechberoucí výstava samotného Isamu Noguchiho a jeho poválečného období. Po návštěvě tohoto místa padaly samé superlativy, je tedy dost pravděpodobné, že budete nadšení i vy. 

Čas si vyšetřete i na Pioneer Works Center for Arts and Innovation, galerii, umělecké centrum, ateliéry i vědeckou základnu v jednom. Strávit by se tu dal sice klidně týden, ale ani jedno odpoledne není na škodu! 

výlet do Long Island City, současné umění, pocta Isamu Noguchimu 

9-01 33rd Rd, Queens NY

velké art centrum nabízející široké spektrum aktivit

159 Pioneer St, Brooklyn NY

KAM NA PROCHÁZKU NEBO JEN TAK STRÁVIT HEZKÉ ODPOLEDNE?

Jak jsme již naznačili v předchozí části o Manhattanu, v New Yorku nemusíte jít cíleně jít na procházku, abyste něco viděli a nachodili pár kilometrů – v tomto městě to jde při jeho velikosti vyloženě samo. Pokud vaše srdce zatouží po klasickém parku, vyzkoušejte Prospect Park. Nejen, že se zde koná – jak jsme již zmínili – nedělní food market Smorgasburg, jde o skutečně příjemný prostor, který vybízí k rozjímání a možná i decentním “dvaceti” na zelené trávě.

Na bezcílné toulky je skvělý Williamsburg - projděte si jeho ulice, pokochejte se street artem a nechte se zlákat místními espresso bary, které nabízejí kromě prvotřídní výběrové kávy i lahodné donuty a jiné sladkosti. 

Zachce-li se vám zmrzliny a dechberoucího západu slunce, dojeďte modrou linkou metra do čtvrti Dumbo. Postup je následující – vystojíte si poměrně dlouhou frontu ve zmrzlinárně Brooklyn Ice Cream Factory nalevo od Brooklyn Bridge, dostanete vynikající zmrzlinu, vezmete si ji do přilehlého parku a tam se s ní buď budete procházet, nebo si najdete lavičku a vychutnáte si ji pěkně v klidu. Na západ slunce se běžte podívat do ulic napravo od Brooklyn Bridge, vážně to stojí za to. 

zeleň, jezírka, nekonečná pohoda

Brooklyn, nejbližší zastávka například Parkside Av žluté linky Q nebo Grand Army Plaza na linkách 2, 3 a 4

street art, dobroty a pouliční rej

čtvrť Williamsburg, zastávka Metropolitan Av (zelená linka G)

zmrzlina přímo u Brooklyn Bridge, výhled na Manhattan, nezapomenutelný západ slunce

čtvrť Dumbo, zastávka York Street na lince F nebo High Street – Brooklyn Bridge na linkách A a C

KAM MÁM ZAJÍT VEČER NA SKLENIČKU? 

Brooklyn nabízí doslova milion možností, jak si užít večer, je to totiž ráj střešních barů a trendy podniků. Pro nadšence do elektronické hudby jsou tu kluby jako Bossa Nova Civic Club nebo slavný Output se střešním barem, jenž se otevírá po poledni a lidé na něj stojí frontu doslova “až za roh”. 

Ti z vás, co chtějí zažít pořádnou Ameriku, by měli navštívit honky tonk podnik Skinny Dennis. Přátelské ceny, pravidelné koncerty a lidé, co si přišli dát pivo a bavit se – nic víc, nic míň. 

Pokud ale nevyrážíte za konkrétním zážitkem či druhem hudby, řiďte se intuicí a vyzkoušejte první sympatický bar, na který narazíte. Třeba v Bushwicku jsme objevili podnik Kings County Brewers Collective, který potěší všechny milovníky pivních speciálů. 

elektronická hudba, střešní bar, věhlasní DJs a producenti

Output,74 Wythe Ave, Brooklyn NY

kytarová hudba, levné pivo, jedinečná atmosféra

Skinny Dennis, 152 Metropolitan Ave, Brooklyn NY

pivní speciály, přátelská obsluha, krásné prostředí 

Kings County Brewers Collective, 381 Troutman St, Brooklyn NY

KDE NEJLÉPE NAKOUPÍM? 

Víkendové nákupy jsou jasně dané už předem – jednoduše musíte na brooklynský blešák. V sobotu se koná v Bushwicku, v neděli ve Williamsburgu. Nakupte tu originální dárky pro své blízké (třeba keramickou sošku Bruce Leeho), vintage šaty po něčí babičce a všechny ty lapače prachu, které sice vůbec nepotřebujete, o to větší radost z nich ale budete mít. A ani v zimě o návštěvu blešáku nepřijdete – s Dnem díkuvzdání se akce přesouvá do zastřešených (a vyhřátých) prostor. 

Toužíte-li po kousku od známých návrhářů, zajděte do Beacon’s Closet. Ceny jsou v obrovském second handu sice o trochu vyšší než v klasických amerických thrift shopech, na druhou stranu tu ale najdete opravdové perly, třeba šaty od Diane von Furstenberg nebo nepřeberné množství starých levisek. 

A znovu do Williamsburgu: projděte si celou Bedford Ave a objevte zapadlé obchůdky, v nichž pořídíte skutečně cokoli. Od voňavých mýdel přes designové knihy až po vtipné ponožky. 

jedinečné kousky, o kterých zatím nevíte, že je potřebujete

The Brooklyn Flea, 176 Lafayette Ave (v sobotu), 27 North 6th St (v neděli)

tuny levisek a předvybrané návrhářské skvosty za příjemné ceny

 88 N 11th Street, Brooklyn NY

malé obchůdky, kavárny a graffiti

Bedford Ave, Brooklyn, NY (stejnojmenná zastávka metra)