Cestujeme po světě

Jak si nejlépe užít: 48 hodin v New Yorku #Brooklyn

Aktualizováno 19. 9. 2019 | Letuška.cz Redakce
image

New York. Město, které nikdy nespí. Sen mnoha cestovatelů a místo, jež dostalo hlavní roli v nespočtu filmů a seriálů. Drtivá většina lidí potvrdí, že je krásný úplně kdykoli - za sněhové bouře, parných letních dnů i jen tak na jaře. My jsme se vypravili zjistit, jak je na tom New York na přelomu jara a léta, když se teplota pohybuje okolo příjemných dvaceti stupňů a město se probouzí ze zimního režimu. V parcích hrají newyorští důchodci petanque, vysokoškoláci vysedávají v hospůdkách v Greenwich Village, oficiální studentské čtvrti, a v Brooklynu místní pořádají barbecue party přímo na ulici. Přinášíme vám čerstvý seznam míst, které podle nás musíte navštívit, aby váš výlet za oceán byl kompletní. A ačkoli jsme jméno rubriky sice zachovali, na New York si určitě vyšetřete více než pouhých 48 hodin. Stojí to za to!

BROOKLYN

Ty tam jsou doby, kdy byl Brooklyn korunovaným dějištěm všeho newyorského zločinu - v posledních letech se z divoké městské džungle pomalu stává přívětivá městská část se spoustou kaváren, grafitti a blešáků. Zatímco Manhattan má své mrakodrapy, luxusní obchody a nespočet turistických taháků, v Brooklynu se děje opravdový život. Barbecue v ulicích, střešní párty, lidé tancující na břehu řeky East River a ranní autobusy plné spících Newyorčanů jedoucích do práce. Ubytovali jsme se ve čtvrti Bushwick ležící ve střední části tohoto obvodu, jež je jakousi bránou mezi “hipster Brooklynem” a “pravým Brooklynem se vším všudy”. Kam si zajít na nejlepší pizzu vašeho života, kde ochutnat ústřice a jak strávit brooklynské horké letní večery? Pár tipů máme. 

JAK SE DOSTANU Z LETIŠTĚ DO BROOKLYNU?

Letiště Johna F. Kennedyho je od Manhattanu vzdáleno zhruba 45 minut cesty autem a hodinu a čtvrt městskou dopravou. Cesta taxíkem je samozřejmě o něco příjemnější, nestalo se nám, že  bychom v Brooklynu narazili na nepříjemného taxikáře - naopak, každá jízda byla sama o sobě zážitkem. Cestovné vyjde na zhruba 40-50 dolarů. Městská doprava je znatelně levnější - AirTrain, vlak pohybující se po letišti, vás odveze až na stanici Jamaica, odkud přesednete na klasické metro. Nyní už jen záleží, jakým směrem se potřebujete vydat. Řekněme, že jedete směrem na Bushwick či Williamsburg. Přejdete koleje na zastávku Sutphin Blvd-Archer Av-JFK Station a pojedete hnědou linkou J na stanici Broadway Junction, kde přesednete na šedou linku L a dojedete, kam vás srdce potáhne, třeba až do Williamsburgu k nábřeží. 

LETIŠTĚ JOHNA F. KENNEDYHO -> AirTrain -> JAMAICA STATION -> přechod -> SUTPHIN BLVD-ARCHER AV-JFK STATIpN -> metro, hnědá linka J -> BROADWAY JUNCTION -> metro, šedá linka L -> např. BEDFORD AV STATION (Williamsburg)

A JAK SE MÁM POHYBOVAT PO MĚSTĚ?

Jak jste si jistě všimli, v evropských městech preferujeme pěší chůzi. U New Yorku je to jinak - město je tak velké, že to jednoduše nejde pěšky zvládnout. Doporučujeme kombinaci obojího, městské dopravy i vlastních nohou. Kupte si týdenní jízdenku, která platí na metro i autobusy a vyplatí se i na kratší pobyty, a popojíždějte, jak je libo (zejména pokud plánujete výlety za řeku na Manhattan). Z vlastních zkušeností: i přes celkem časté přejezdy jsme denně nachodili ke dvaceti kilometrům, takže pohodlné boty s sebou. 

jedna jízda = 3 dolary

týdenní jízdenka = 32 dolarů

KAM SI MÁM DOJÍT NA JÍDLO?

Brooklyn žije nejrůznějšími markety, třeba v sobotu přes den můžete zajít na food market konající se u East River. Byli jsme, ochutnali jsme - a můžeme jedině doporučit. Smorgasburg, jak se food market jmenuje, se koná v sobotu ve Williamsburgu, kde jsme ho navštívili my, a v neděli v Prospect Parku. Vyražte sem před polednem s prázdnými žaludky a ochutnejte kuchyni z celého světa. My za jeden den vyzkoušeli ústřice, čínské buns s grilovaným vepřovým, domácí hranolky a špagetový donut. 

Na jednu z nejlepších pizz v celém New Yorku si zajděte do Roberta’s. Podnik má několik poboček, my jsme vyzkoušeli tu v Bushwicku - šli jsme na jistotu, objednali si pizzu Famous Original a čekali zázraky. A ty i přišly. Krok vedle neuděláte s žádnou pizzou na lístku, nicméně kombinace lahodné mozzarelly, sýru caciocavallo a tak akorát výrazného tomatového suga s troškou chilli nás skutečně dostala.  

Na brunch si můžete zajít třeba do Mominette, francouzského bistra v srdci Bushwicku, nebo baru The Rookery, kde o víkendu dělají celé odpoledne prvotřídní snídaně. Klasický brunch doplňte mimózou, nebudete litovat. 

food market s vynikající kuchyní z celého světa a bizarním špagetovým donutem

Smorgasburg, v sobotu v 90 Kent Ave. Brooklyn NY, v neděli Prospect Park – Breeze Hill

pizza, na kterou budete vzpomínat ještě za půl roku 

Roberta’s, 261 Moore St, Brooklyn NY

brunch, jenž vás po divokém pátku dostane zpátky na nohy

Mominette, 221 Knickerbocker Ave, Brooklyn NY

The Rookery, 425 Troutman St, Brooklyn NY

KAM ZA UMĚNÍM? 

Brooklyn je se všemi svými grafitti galerií sám o sobě, tudíž stačí se jen procházet a sledovat okolní stavby, máte-li ale chuť se podívat do opravdové galerie, opusťte na chvíli Brooklyn, sjeďte severně do Queens a navštivte The Noguchi Museum. V tuto chvíli představuje galerie designera Roberta Stadlera, k vidění je také dechberoucí výstava samotného Isamu Noguchiho a jeho poválečného období. Po návštěvě tohoto místa padaly samé superlativy, je tedy dost pravděpodobné, že budete nadšení i vy. 

Čas si vyšetřete i na Pioneer Works Center for Arts and Innovation, galerii, umělecké centrum, ateliéry i vědeckou základnu v jednom. Strávit by se tu dal sice klidně týden, ale ani jedno odpoledne není na škodu! 

výlet do Long Island City, současné umění, pocta Isamu Noguchimu 

9-01 33rd Rd, Queens NY

velké art centrum nabízející široké spektrum aktivit

159 Pioneer St, Brooklyn NY

KAM NA PROCHÁZKU NEBO JEN TAK STRÁVIT HEZKÉ ODPOLEDNE?

Jak jsme již naznačili v předchozí části o Manhattanu, v New Yorku nemusíte jít cíleně jít na procházku, abyste něco viděli a nachodili pár kilometrů - v tomto městě to jde při jeho velikosti vyloženě samo. Pokud vaše srdce zatouží po klasickém parku, vyzkoušejte Prospect Park. Nejen, že se zde koná - jak jsme již zmínili - nedělní food market Smorgasburg, jde o skutečně příjemný prostor, který vybízí k rozjímání a možná i decentním “dvaceti” na zelené trávě.

Na bezcílné toulky je skvělý Williamsburg - projděte si jeho ulice, pokochejte se street artem a nechte se zlákat místními espresso bary, které nabízejí kromě prvotřídní výběrové kávy i lahodné donuty a jiné sladkosti.&n