Cestujeme po světě

Jíst, meditovat a mlčet: zasvěcené tipy, jak a kde si (potichu) užít relaxační pobyt

Vydáno 30. 1. 2018 | Letuška.cz Redakce
zdroj: yogamagazine.com

Může to znít docela jako banalita – strávit pár dní potichu, být ponořen sám do sebe a do toho cvičit jógu a užívat si exotické krajiny. Pro většinu lidí zvyklých na zběsilé pracovní tempo dnešní doby ale může jít o takřka nesplnitelný úkol. I přesto ale odpočinkové, meditační pobyty zažívají velký boom. Lidé jezdí za tichým zážitkem do Indonésie, Polska i na venkov Velké Británie. Jak si relax užít a vytěžit z něj co nejvíc – především vnitřní klid, po kterém všichni tolik touží? 

  • Nenaložte si hned ze začátku ten nejvyšší kalibr. Pokud nejste zvyklí dlouze meditovat, vůbec nejlepší volbou bude víkendový relaxační pobyt, kde otestujete své síly a, pokud půjde vše hladce, potom se můžete vrhnout do něčeho většího – třeba jedno či dvoutýdenního pobytu na Bali! 
  • Po návratu si zařiďte volno a zpět do svého klasického pracovního procesu vplujte opatrně a s rozvahou – vnitřní pohoda nemá spotřební lhůtu, a naopak je víc než žádoucí, aby vám vydržela. Nezadupejte ji do země tím, že se vystresujete hned pár hodin po návratu. 
  • Před odjezdem na pobyt v tichosti si udělejte rešerši o tom, co vás vlastně čeká. Každé zařízení nebo společnost, které meditační pobyty pořádají, se k jejich organizaci staví jinak. Pravidla jsou proto různě přísná, a vy byste je měli znát ještě před odjezdem. 
  • “Řekněte” si o pomoc, když ji budete potřebovat. V podobném programu to obvykle chodí tak, že svému lektorovi píšete v případě nouze své poznámky na papír. 
  • Praktické záležitosti – přivezte si vlastní krém na opalování, a trpíte-li bolestmi hlavy, určitě si zajistěte vlastní léky, spousta meditačních zařízení je neprovozuje a do obchodu se nedostanete. Stejně tak nebudete používat telefon, takže si s sebou vezměte hodinky, abyste měli pojem o čase. 

KAM NA MEDITAČNÍ POBYT VYJET?

Mezi nejoblíbenější destinace pro důkladný relax patří logicky Bali a jihovýchodní Asie vůbec. Některá centra jógy pořádají kombinovaný pobyt, v rámci něhož účastníci jezdí na výlety, cvičí intenzivně jógu a ve dnech ticha mlčí a meditují. Cestovatelé prahnoucí po klidu si oblíbili například Sanctuary v Thajsku na ostrově Koh Phangan, kde si můžete zarezervovat pobyt na tři, sedm nebo deset dní. Na ostrově Bali je zase podnik pojmenovaný prostě – Bali Silent Retreat. Leží uprostřed rýžových teras v Tabananu a jeho návštěvníci si tu užijí skromný pobyt plný meditací, ticha a dobrého jídla. 

I v Evropě se můžete pořádně zrelaxovat, ačkoli “tiché” pobyty tu ještě nejsou tak rozšířené. Za jógou a odpočinkem ale nemusíte jezdit nijak daleko – například v Polsku se v lesích Podleského vojvodství koná osmidenní pobyt, během něhož se cvičí, jí zdravé jídlo a intenzivně medituje. Skvělý odpočinek organizuje i britská Destination Yoga, která pořádá týdenní výjezdy na Costa Bravu, severovýchodní pobřeží Španělska. S deseti hodinami slunečního svitu denně, bazénem se slanou vodou a neskutečným panoramatem se odpočívá hned mnohem snáz.