Cestujeme po světě

Kam letět za tím nejjarnějším jarem? Do Japonska, Holandska, Portugalska a dalších

Vydáno 13. 4. 2018 | Letuška.cz Redakce

Nejkrásnější období roku nás zasáhlo v plné síle. Venku všechno pučí, voní, svět je najednou barevný a lidé by nejradši jen leželi na zelené trávě nebo se procházeli po lesích a loukách. A není se čemu divit, vždyť je to taková nádhera! Na některých místech světa jaro ale přece jen dovede být ještě o něco kouzelnější. 

Kam se vypravit, abyste viděli jarní život v té nejryzejší podobě? Sepsali jsme pro vás několik ultimátních tipů na následující měsíce. Tak schválně, kdo z vás je zvládne všechny? 

ROZKVETLÉ TŘEŠNĚ

kde: Japonsko 

kdy: v dubnu

Zpěv ptáků a vůně růžových květů – existuje něco víc jarního? Japonsko je svými sakurovými háji proslulé, v největším rozpuku je uvidíte od konce března do průběhu dubna. Například v Kjótu je překrásná třešňová alej známá jako Stezka filozofů, jež vede k ukrytým chrámům. 

POZOROVÁNÍ VELRYB ŠEDÝCH 

kde: Oregon nebo Kalifornie ve Spojených státech amerických

kdy: v dubnu

Jaro je nejvhodnějším ročním obdobím pro pozorování těchto majestátních tvorů v jejich přirozeném prostředí. Pozorování záleží na druhu, který chcete vidět – konec března a duben jsou nejlepší pro sledování velryb šedých. Dvacet tisíc velryb totiž migruje na jih směrem k Mexiku a pohybuje se u břehu, jejich pozorování z kalifornského a oregonského pobřeží je tedy další unikátní možností, jak se bavit během jarního výletu do USA. 

ČERNÉ SLUNCE

kde: Národní park Wadden Sea, Dánsko 

kdy: na jaře

Jeden z největších přírodních úkazů Dánska se odehrává právě na jaře. Nad Národním parkem Wadden Sea se na milion špačků formuje do nejrůznějších obrazců a tvarů – ptačí show se přezdívá kvůli početným hejnům “černé slunce”. Každý rok se na vzdušný balet přijede podívat okolo 100 tisíc návštěvníků. Připravte si termosku s čajem, piknikovou deku a dalekohled! 

ČEKÁNÍ NA BAMBIHO

kde: Kanada, USA, Velká Británie 

kdy: na jaře

Žádný strach, tahle podívaná nebude citové vydírání jako animovaný film od Disneyho. Tedy pokud nepůjde o slzy dojetí, které vám po spatření roztomilých srnčat možná z očí vytrysknou. Srny se páří na podzim, přes zimu jsou březí a mláďátka přichází na svět právě na jaře – pozorovat malé tvorečky můžete třeba na anglickém venkově. Slibujeme, že pohled na disneyovského srnečka ležícího v trávě vás dostane. 

KVĚTINOVÁ POLE 

kde: Nizozemsko

kdy: v dubnu a květnu

Jistě, ikonické květinové lány viděl na obrázku už asi každý. Ale naživo je to úplně jiná káva – obrovská pole tulipánů je scenérie, který se vám vryje do paměti. Navštivte třeba zahrady Keukenhof, jež jsou otevřené od března do května a na vlastní oči tu uvidíte až sedm milionů tulipánů. Další fantastické výhledy skýtají květinová pole podél zhruba dvacetikilometrové stezky Flower Bulb Route na severu Holandska. Pokud chcete viděl kvetoucí narcisy, vyrazte do Nizozemska v dubnu, líbí-li se vám více tulipány, v největším rozkvětu je uvidíte v květnu. 

PROCHÁZKA PODÉL OCEÁNU

kde: Alentejo, Portugalsko

kdy: na jaře

Portugalsko je se už několikátým rokem drží na špičce žebříčku nejvíc trendy zemí. Není se čemu divit – kachličky, skvělé portské, lahodná kuchyně a melodické fado. Když ale vyrazíte na jaře do oblasti Alentejo, dostane se vám takřka zenového zážitku. Projděte se podél pobřeží, nechte se okouzlit sevřením hlubokého oceánu, vůní nespočtu barevných květin. Společnost vám budou dělat mořští ptáci, kteří se zrovna vrátili z teplých (nebo spíše teplejších) krajin.