Cestujeme po světě

Kde je nejčistší vzduch? 10 měst, kde se vám bude dýchat nejlépe

Vydáno 23. 4. 2018 | Letuška.cz Redakce
image

Nejdražší, nejnavštěvovanější, nejzalidněnější… žebříčků, které sledují nejrůznější nej světových měst, jste už určitě viděli plno. Protože se ale blížíme ke konci dubna a s oslavou Dne Země se o takových tématech hovoří více, bylo by víc než záhodno představit žebříček nejčistších měst světa.

Podle posledních měření prašnosti, která se měří podle indexu PM s hranicí průměru 2,5-10 mikrometrů na prachovou částici (mezi něž se počítají i splodiny z aut i továren), je nejzanesenějším, a tím pádem vůbec nejšpinavějším městem Rijád, hlavní město Saudské Arábie. V těsném závěsu za Rijádem indické Dillí a Dauhá v Kataru. 

Kam tedy jet na víkend nebo dovolenou za čistým vzduchem? Čtěte. 

MADRID, ŠPANĚLSKO

Obyvatelé Madridu, především ti, kteří žijí ve čtvrti Malasana, berou pohyb v ulicích jako nedílnou součást života, proto se na nich často nenajde prostor pro auta. Bary, restaurace, lavičky – tam, kde by v jiných městech byla vozovka, si Španělé užívají pouliční ruch po svém. Čistému vzduchu nahrávají nejen rozšiřující se pěší zóny, ale i dostupná cena MHD a samotná poloha Madridu. 

MONAKO

Ačkoli je Monaco místem, kde se odehrává největší moto svátek roku – slavná F1, jedná se o jedno z nejčistších měst vůbec. Podle organizace WHO se, i přes fakt, že zámožní obyvatelé přímořského státu jezdí zásadně v drahých autech a o víkendech  si užívají na svých jachtách, v Monacu vyskytuje jen velmi málo prachových částic s indexem PM 2,5. Je tomu tak díky takřka neexistujícímu průmyslu a nepočetné populaci. 

HELSINKI, FINSKO

Finská metropole tvrdě pracuje na projektu, který má v roce 2025 vyřadit auta z běžného městského života. Za využití nejnovějších technologií hodlá představit systém MHD, který bude tak uživatelsky příjemný, že nikdo nebude potřebovat auta. Navíc jako správné skandinávské město jde naproti cyklo dopravě. Po městě je nespočet cyklotras, jejichž výstavbu z velké části podpořili i sami místní. 

TALLIN, ESTONSKO

Středověký Tallin nebyl vystavěn tak, aby se po jeho dlážděných ulicích mohla prohánět auta. Jezdit po historickém městě autem je tak nepraktické, že to většinu řidičů rovnou odradí. Kromě toho, že ve městě nejezdí moc aut, je tu také plno zeleně. Přidejte k tomu ještě svěží vzduch přicházející z Baltského moře a máte všechny potřebné ingredience pro vytvoření jednoho z nejméně znečištěných měst na světě. 

MONTEVIDEO, URUGUAY

Město, které v kontextu zbytku jihoamerických metropolé vyčnívá hned z několika důvodů. Kromě skutečně čistého vzduchu tu žije jen něco málo přes milion obyvatel, což je třeba proti Rio de Janeiru s třinácti miliony obyvateli skutečně rozdíl. Montevideo je město písečných pláží, zelených prostranství, koloniální architektury a vína. Oproti Buenos Aires, které leží naproti na druhé straně zálivu, je uvolněnější a čistší. Což je přesně to, po čem touží srdce většiny cestovatelů. 

EDINBURK, SKOTSKO

Městu se dříve říkalo Auld Reekie. Přezdívka odkazovala na dřívější znečištění toxickým smogem a špinavou vodu. Časy se ale mění – a pro Edinburk to platí dvojnásob. Situace se změnila natolik, že je vzduch ve skotském městě nyní čistší než v kterémkoli jiném evropském městě! 

OTTAWA, KANADA

Původ stabilní čistoty kanadského města se táhne až do roku 1950, kdy jeden francouzský architekt odvážně navrhl monstrózní pás zeleně táhnoucí se městem, čímž zabránil urbanizaci a nechal přírodu žít po svém. Město má i spletitý systém cyklostezek, které místní hojně využívají a jež je pobídly jezdit méně autem. Navíc má Ottawa pouhých devět set tisíc obyvatel.

CANBERRA, AUSTRÁLIE

Canberra je skutečný trpaslík mezi hlavními městy, žije zde totiž pouze čtyři sta tisíc obyvatel. Má proto nespornou výhodu proti jiným metropolím. Třeba v takovém Amsterdamu žije dvakrát více obyvatel, přičemž velikost Austrálie a Nizozemska se nedá srovnat. A ačkoli se o australském hlavním městě říká, že je nudné, má svou světlou stránku – při jeho návštěvě si alespoň nezanesete tělo škodlivinami. 

WELLINGTON, NOVÝ ZÉLAND

Další hlavní město s nepočetnou populací – i Wellington má méně než půl milionu obyvatel. I přesto jde o jedno z nejzalidněnějších míst Nového Zélandu, který je znám pro své dechberoucí přírodní scenérie a život na čerstvém vzduchu v souladu s přírodou. Novozélandská vláda chce ale  čistotu vzduchu ještě podpořit, zavedla totiž opatření pro efektivnější využití energie a také projekt, jenž má městu pomoci zbavit se škodlivých emisí. 

STOCKHOLM, ŠVÉDSKO

V roce 2010 byl Stockholm korunován jako Evropské hlavní město zeleně a evidentně neusnul na vavřínech. Vytrvalá snaha o ekologický přístup přináší své ovoce, kromě nárůstu zelených ploch také Stockholm snížil počet uhlíkových emisí o 25 procent od devadesátých let. Do roku 2050 chce město fungovat zcela bez fosilních paliv a vylepšit veřejnou dopravu. Stejně tak plánuje podpořit biodiverzitu a snížit množství odpadu.