Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Barevné zvuky Rádžistánu

Vydáno 27. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce

 

Džajpur je krásné město, které je pouze 269 kilometrů na jih od Dillí. Když zmiňuji vzdálenost, znamená to, že cesta autem může trvat něco mezi 4 - 9 hodinami. Dálnice je totiž celkem nevyzpytatelná a někdy se jede krásně, nicméně pokud vyjedete až kvečeru, provoz zejména kamionů je k nevydržení, pokud je monzun je to zcela v božích rukách, jezdí se v protisměru, v pankejtu, kdybych měl řídit, asi zastavím u krajnice a hodím klíče do kanálu. Přitom v Dillí už jezdím prakticky bez problémů.

Pro Jain&Kříž je Džajpur důležitým centrem výroby látek a vůbec většiny produktů, je to město a region, který je slavný zručností své populace. Místní řemeslníci jsou skvělí ve vyřezávání dřevěných raznic, výrobou šperků, tiskem na látky, výrobou koberců a dalšími řemeslnými pracemi s papírem, výrobou nábytku atd. V tomto regionu vyrábí světově proslulé značky a designéři.

 

Džajpur má 3 miliony obyvatel, vzduch je celkem čistý, člověk navyknutý na neutrální oblohu v Dillí se raduje z blankytné barvy. Obrovský rozdíl a často i šok nastane hned za městem. Město = 21. století, venkov = čas jakoby se zastavil někde v minulosti.

Džajpur leží na okraji pouště, dílny jsou často přímo v poušti, ženy jsou zahalené v barevných šátcích, které je ochraňují proti neviditelnému všudypřítomnému přelétavému písku.

 

V poušti řemeslníci vyřezávají dřevěné raznice, kterými se pak tiskne na látky, tkají se krásné koberce. Výrobce navštěvujeme přímo v jejich dílnách, osobně s nimi například tiskneme, víme kde vznikají naše výrobky a kdo na nich pracuje. 

Často to obnáší celkem šílené zážitky z cestování, s hygienou, na druhou stranu je to krásné dobrodružství a odměnou je, když vidíme hotový finální produkt. Náš syn si to začíná užívat a tiskne s námi, jelikož je zvyklý hrát si v Praze na písku, v poušti si sednul na návsi a hrál si s radostí v písku. Místní děti spíše koukali, hrát si na pískovišti jim přijde zvláštní, a najednou šel kolem průvod svatební... Z reproduktorů soundsystému se linulo ostré moderní techno prodchnuté tradičním rádžistánským zpěvem... V tu chvíli jsem se dostal blíže k pochopení, co se v Rádžistánu vlastně děje!

Kryštof Kříž, fotograf, designér a spolumajitel studia a obchodu Jain&Kříž