Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Frank Gehry

Vydáno 7. 3. 2019 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Gehry: mistr městské metamorfózy

Gehry 2

Architekt Frank Gehry se dožívá 28. února 90 let. Dobrodružství pochopit záhadnou symbiózu jeho racionálního myšlení a bezbřehé fantazie mne neustále láká a proto jsem se vypravil fotografovat jeho tvorbu do Paříže, Barcelony, Bilbaa nebo Düsseldorfu.

Zmačkaný papír

Gehry 5

Na první pohled Gehryho nekompromisní stavby vznikají až trochu náhodně. Někde jsem se dočetl, že zmačkal novinový papír a řekl, že by chtěl, aby takhle někdy vypadala i jeho vysněná výsledná stavba. Velkým zážitkem je vidět v Galerii nadace Louise Vuittona v Paříži původní skicu této galerie a také následný model a porovnat kreativní proces se skutečností.

Titanem vymazaný separatismus

Gehry 4

Zatímco ještě v 90. letech bylo Bilbao známé spíše separatismem a tvrdohlavostí svého baskického obyvatelstva, Guggenheimovo muzeum bylo postaveno v roce 1997 a přístavní město se změnilo v turistický magnet.

Dříve revoluční atmosféru města s grafity, oslavujícími vypjatou touhu po nezávislosti přehlušuje klidný průvod turistů z celého světa, kteří přijeli jen kvůli impozantnímu Guggenheimovu muzeu. Plášť futuristické budovy tvoří titanové desky, které doplňuje sklo a vápenec. Vodní hladina, obklopující budovu muzea, zrcadlí z různých úhlů budovu a nabízí tak krásné abstraktní obrazce, násobící nezapomenutelný estetický zážitek z celého objektu.

Nová dominanta Paříže

Gehry 3

Muzeum Nadace Louise Vuittona bylo otevřeno r. 2014 v Paříži na kraji Boloňského lesíka. Třeba v roce 2017 ho navštívilo 1 700 000 lidí. Frank Gehry je zkrátka tahák a občas se zdá, jakoby jeho budovy zastínily vše co je uvnitř, ale i v okolí. Stavba muzea vyšla na neuvěřitelných 790 milionů Eur.

Galerie Nadace Louise Vuittona je nádherná stavba obklopená vodou a Paříž včetně Eiffelovy věže je odsud vidět zcela novou optikou. Najednou se zdá, že Galerie Nadace Louise Vuittona by se mohla stát novým symbolem města.

Barcelonská ryba

Gehry 6

Socha Peix (Ryba) na pobřeží Středozemního moře v hlavním městě Katalánska v Barceloně. Kanadský architekt postavil tuto sochu pro Olympijské hry 1992. I zde se Gehrymu podařilo vytáhnout lidi ze zajetých kolejí turisticky exponované třídy La Rambla nebo Gaudího Sagrady Famílie. Na dřívějším předměstí vyrostl nový unikátní projekt, který je novým centrem či cílem zájmu v Barceloně.

Stříbrný přístav designu

Gehry 7

Gehryho fantaskní budovy v centru přístavu u Rýna v Düsseldorfu přetvořily zapomenutá a opuštěná místa kolem řeky v centrum designu, kam se přesouvají designérské firmy nejen z Evropy. Komplex budov působí jako gigantická socha skládající se ze tří kontrastních budov, kde každá je postavena z jiného materiálu, což umožňuje vzájemný odraz jednotlivých částí.

Frank Gehry je mistrem městské metamorfózy, prolínání a modelování nejrůznějších materiálů do úžasných tvarů.

Kryštof Kříž, fotograf, designér a spolumajitel studia a obchodu Jain&Kříž

Obrázková galerie

Gehry 8