Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Indická svatba

Vydáno 6. 5. 2019 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Indická svatba

Indická svatba

Před hotelem parkují desítky aut, převážně Suzuki, Hondy nebo Mercedesy, ve foyer je velká cedule s oznámením na svatbu, která se koná v jednom ze salonů. Nevěsta i ženich již sedí na pódiu a kněz odříkává první modlitby. Toto je poslední ze tří dnů svatby, dnes se koná slavnostní přísaha za účasti kněze.

Červená ne bílá

Indická svatba

Zatímco v Evropě nevěsta zpravidla nosí bílé šaty, zde sedí na pódiu žena v rudých šatech, honosné náramky, náušnice a náhrdelníky ze zlata jsou nedílnou součástí jejího obleku, na rukou se vyjímají překrásné henou ručně malované obrazce. V tomto případě se novomanželé poznali delší čas před svatbou a nevidí se poprvé až při společném kolečku kolem ohně.

Sliby kolem ohně

Indická svatba

Svatebčané společně musí posvátný oheň podle zvyku obkroužit sedmkrát za přísného dohledu kněze a rodiny i svatebních hostů. Každý kruh se rovná jednomu odrecitovanému slibu. Dvojice se modlí za hojnost jídla. Ve druhém kole se modlí za fyzické i duševní zdraví a za prosperující život. Třetí kolo znamená modlitbu za bohatství a za sílu ke sdílení štěstí i bolesti. Čtvrtá modlitba je za lásku a úctu k sobě navzájem i vzájemně k rodinám protějšku. Páté kolo modliteb patří prosbám za děti a šesté kolo za dlouhé soužití v míru. V posledním sedmém kole se pár modlí za porozumění, souznění a za jednotu. Manžel uzavírá modlitby potvrzením všech vyřčených modliteb a jejich nezrušitelností po celý život.

Dlouhá cesta

Indická svatba

Dlouhá cesta vedla svatebčany k tomuto dni. V Indii stále ještě není zvykem, že se muž a žena svobodně rozhodnou a oznámí svým rodičům, že se chtějí brát. Velkou roli stále hraje statut, sociální postavení, původ a kasta.

Svatební divadlo

Indická svatba

Svatebčané sedí na pódiu, jsou hlavními protagonisty a čeká se na ně fronta. Každý ze svatebních hostů jim chce pogratulovat a předat svatební dar nebo obálku s penězi. Každý se chce vyfotit. Během svatebního obřadu sedí hosté na židlích a sledují “divadlo”. Někteří si špitají do ucha, komentují ženicha, nevěstu, hraje tichá hudba a hlasitě zaznívají sliby, které svatebčané opakují po knězi. Zdá se, že s úsměvem se trochu šetří, je to vážná chvíle.

Bar v kufru

Indická svatba

Vážnost situace se snaží odlehčit mladší, ale i střední generace tím, že si občas odskočí na parkoviště do kufru svých aut, do tak zvaných “Car bars”. Na svatbě je alkohol oficiálně zapovězen, nicméně whisky, rum, pivo, gin se také hojně popíjí, ovšem skrytě a z plastu.

Radost, veselí a odchod z domu

Indická svatba

Po obřadu, společných fotografiích a dortu, kde se všichni vzájemně krmí, nastává oslava a spontánní radost s tancem, který ovšem následně utne odchod nevěsty s ženichem do jeho domu. V tu chvílí nastává dramatické představení a rodina nevěsty naříká, hlavně matka, sourozenci pláčou a vše vypadá tak, jakoby se jejich dcera již nikdy neměla vrátit. Svatebčané zpravidla odchází do vyzdobeného pokoje v hotelu, kde únavou padnou po vyčerpávajícím maratonu posledních tří dní.

Kryštof Kříž, fotograf, designér a spolumajitel studia a obchodu Jain&Kříž

Obrázková galerie

Indická svatba
Indická svatba
Indická svatba