Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Indická svatba

Vydáno 6. 5. 2019 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Indická svatba

Indická svatba

Před hotelem parkují desítky aut, převážně Suzuki, Hondy nebo Mercedesy, ve foyer je velká cedule s oznámením na svatbu, která se koná v jednom ze salonů. Nevěsta i ženich již sedí na pódiu a kněz odříkává první modlitby. Toto je poslední ze tří dnů svatby, dnes se koná slavnostní přísaha za účasti kněze.

Červená ne bílá

Indická svatba

Zatímco v Evropě nevěsta zpravidla nosí bílé šaty, zde sedí na pódiu žena v rudých šatech, honosné náramky, náušnice a náhrdelníky ze zlata jsou nedílnou součástí jejího obleku, na rukou se vyjímají překrásné henou ručně malované obrazce. V tomto případě se novomanželé poznali delší čas před svatbou a nevidí se poprvé až při společném kolečku kolem ohně.

Sliby kolem ohně

Indická svatba

Svatebčané společně musí posvátný oheň podle zvyku obkroužit sedmkrát za přísného dohledu kněze a rodiny i svatebních hostů. Každý kruh se rovná jednomu odrecitovanému slibu. Dvojice se modlí za hojnost jídla. Ve druhém kole se modlí za fyzické i duševní zdraví a za prosperující život. Třetí kolo znamená modlitbu za bohatství a za sílu ke sdílení štěstí i bolesti. Čtvrtá modlitba je za lásku a úctu k sobě navzájem i vzájemně k rodinám protějšku. Páté kolo modliteb patří prosbám za děti a šesté kolo za dlouhé soužití v míru. V posledním sedmém kole se pár modlí za porozumění, souznění a za jednotu. Manžel uzavírá modlitby potvrzením všech vyřčených modliteb a jejich nezrušitelností po celý život.

Dlouhá cesta

Indická svatba

Dlouhá cesta vedla svatebčany k tomuto dni. V Indii stále ještě není zvykem, že se muž a žena svobodně rozhodnou a oznámí svým rodičům, že se chtějí brát. Velkou roli stále hraje statut, sociální postavení, p