Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Indický fotbal

Vydáno 9. 1. 2019 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Rovný nerovný

Indický fotbal 2

"Na hřišti si jsou všichni rovni, bereme fotbalisty ze všech společenských tříd, neděláme rozdíly. Navíc se snažíme posílit tým pro zápasy Evropany a Afričany, kteří jsou fyzicky nadmíru zdatní," přibližuje strategii svého týmu Tushar Dev, trenér, majitel i manažer klubu Simla Youngs v jedné osobě.

Rád se zapojuji do tréninku a rozhýbávám se společně s talentovanými fotbalisty ve věku od 15 do 26 let. Je legrační, když na mě spoluhráči volají o přihrávku a přitom mi vykají. Na hřišti se dá "skvěle" vypilovat technika, trávník je udusaný a tak nerovný, že každá přihrávka po zemi odskakuje až ke kolenům nebo rovnou na hlavičku. Je to doslova o zdravá kolena!

Sen o mistrovství

Indický fotbal 3

Tushar Dev je plný nadšení a do klubu investuje své peníze, čas a osobně dohlíží na vývoj hráčů od přípravky po dospělé. Jeho snem je vychovat reprezentanty Indie, kteří se jednou kvalifikují na Mistrovství světa. Podmínky v Indii pro vrcholový fotbal jsou složité. Vedro – sezóna v nižších soutěžích je jen dva měsíce, tedy v březnu a dubnu. Dále nekvalitní povrchy a smog. Úroveň fotbalových tréninků je na skvělé úrovni.

Indická Barcelona

Indický fotbal 4

Simla Youngs je klub, který vznikl již v roce 1936 a patří tak k těm nejtradičnějším v Indii. V poslední době se ovšem na bohatých předměstích měst začínají otevírat kluby jako Barcelona Gurgaon, fotbalovou akademii otevřel také Paris Saint Germain a další evropské kluby následují, samozřejmě poplatky v takových akademiích nejsou levné. Z Evropy na stáže přijíždí trenéři, v indické Superlize už nastoupili mistři světa David Trezeguet, Alessandro del Piero nebo Robert Pirés.

 

Kryštof Kříž, fotograf, designér a spolumajitel studia a obchodu Jain&Kříž

Obrázková galerie

Indický fotbal 5