Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Kaplického architektonické dialogy

Vydáno 6. 5. 2019 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Zprostředkovaný pocit domova

Birmingham

Když jsem jako Erasmus student odcházel ze školy v Düsseldorfu do Birminghamu na studium designu, bylo pro mne paradoxně celkem rozhodující, že v neznámém britském městě nově stála budova Selfridges od Jana Kaplického. Univerzita byla vzdálena jen deset minut pěšky od tohoto obchodního domu a tak jsem téměř každý den jezdil kolem "mého" malého domova. Tento bod byl pro mě jakýmsi spojením s Prahou, i když Kaplický žil již léta v emigraci v Anglii.

Dominanta prvního dne

Birmingham

První den v Birminghamu jsem po zápisu do školy hned upaloval na kávu do posledního patra Selfridges, kde jsem vyřizoval první emaily a volal jsem domů. Postupně jsem si ve městě vytvářel své další domovy, ale středobodem města byl tento zvláštní neuchopitelný a ze všech stran tolik rozmanitý objekt. V Praze jsem byl zvyklý vždy z tramvaje pohlédnout na Pražský hrad, v Hamburku jsem každý den kontroloval jeřáby v přístavu, Birmingham měl jasnou dominantu od prvního dne.

Proměna

Birmingham

Budova Selfridges dala průmyslovému a architektonicky nikterak krásnému Birminghamu nový moderní nádech, stavba byla dokončena v roce 2003 a dosáhla na několik významných architektonických vyznamenání. Fasáda je nebývale zaoblená a tvoří jí 15 000 hliníkových disků na modrém pozadí. Světelné podsvícení navíc umožňuje libovolně měnit barvy. Birmingham se z podivného, za války vybombardovaného a po válce hekticky budovaného města se znaky upadajícího průmyslu, proměnil v experimentům otevřený prostor pro současnou architekturu.

Tradice a futurismus

Londýn - Lords

V Londýně Jan Kaplický a jeho Future Systems postavil mediální centrum na kriketovém hřišti Lord’s. Když jsem se poprvé vydal na prohlídku tohoto kriketového stadionu, připadal jsem si jako ve fotbalové aréně FC Barcelona Nou Camp. Sváteční nastrojení sportovního stánku, vážnost a tradice odpovídá 205 letům historie klubu Lord’s. Mediální centrum ovšem s tradicí navázalo v roce 1999 úspěšně moderní dialog a futuristická stavba získala RIBA Stirling Prize za architekturu.

Odmítnutá knihovna

Londýn - Lords

Celý plášť novinářského centra je vytvořený z jednoho hliníkového kusu, stavební metoda byla inspirována loďařstvím. Z každé židle pro novináře je excelentní výhled, který umožňuje precizní sledování prestižních kriketových zápasů. Co znamená Nou Camp nebo Wembley pro fotbal, je Lord’s pro kriket. Škoda, že Jan Kaplický neměl možnost také postavit něco v Česku, bohužel dialog knihovny s Pražským hradem mu byl zatrhnut již v počátku…

Kryštof Kříž, fotograf, designér a spolumajitel studia a obchodu Jain&Kříž

Obrázková galerie

Londýn - Lords