Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Ledovce na konci světa

Vydáno 16. 8. 2018 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Divoká příroda

image

Patagonie je řídce obydlený region na nejjižnějším konci Jižní Ameriky a dělí se mezi Argentinu a Chile. Patagonie je obklopená Pacifickým a Atlantickým oceánem, divoká příroda bojuje s krutými podmínkami v pouštích, pampách a ledovcových polích. Jméno Patagón použil poprvé v roce 1520 mořeplavec Magallen, jehož expedice nazývala původní obyvatele obry.

Konec světa

image

Silnice, která směřuje do národního parku Torres del Paine, se jmenuje Ruta del Fin del Mundo, tedy Cesta na konec světa. Ze Santiaga de Chile se dá letět do Punta Arenas a odtamtud autem na břeh ledového Lago Grey.

Nekonečná rovina

image

Právě se nacházíme v regionu Magallanes a Antarctica Chilena. Neuvěřitelná rovina je lemovaná pastvinami s ovcemi. Nyní jsem skutečně na konci světa, přede mnou se na horizontu prašné šotolinové cesty začíná tyčit pohoří Cordillera del Paine s nejvyšším bodem 2 500 m. n. m. Pohledy do údolí a na vrcholky hor jsou neskutečné.  

Zlověstné mraky

image

Patagonie je skvělou destinací, když je v Praze zima, protože na konci světa je léto. Ale pozor. Léto, které je překvapivě teplé, každou chvíli se mění počasí a začne foukat hrozivý vítr, který zahalí hory zlověstnými mraky a teplota klesne k nule.

Lidí prostá divočina

image

"Ledovce mizí, to je evidentní. Tamhle je vidět, kde ještě před r