Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Mistrovský marš Paříží

Vydáno 30. 7. 2018 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Radost v ulicích

Paříž na vlnách optimismu a radosti, do dlouhých nocí vyhrává muzika, lidé se zdraví a troubí. Na Champs-Élysées i v okolí davy řádí, rachejtle bouchají světlice, oslavy se táhnou dlouho do noci. Jeden fanoušek se legitimuje jako policista a nechává projít průvod pravděpodobně dalších tajných policistů v dresech Les Bleus směrem k Elysejskému paláci, ostatní jsou zastaveni nekompromisním davem uniformovaných zásahových jednotek.

Trikolora

Obchody a restaurace jsou vyzdobené do trikolory, na okně metra je napsané fixou Champion del Monde. Slaví předměstí, slaví centrum. Svatebčané z Číny se fotí před Louvrem a vytřeštěně koukají na veselí před nimi, ještě během zápasu se vedle u televize ptají Američané, jestli výsledek je 23:14, ale to pouze rozhodčí ukazuje tabuli s čísly hráčů na střídání. Zapadající slunce dodává veselí barevné kulisy. Za výlohou obchodu se spodním prádlem je trikolora z podprsenek. Rozjaření fanoušci dupají po střechách aut, mávají vlajkami, proti mně se potácí chlap s železným sloupkem v ruce. Žena na protějším chodníku strhává ostatní ke zpěvu La Marseillaise a mašíruje se k Vítěznému oblouku.

Různorodost pohledu

Lidé burácí, oslavy pro zlaté francouzské hochy stmeluje aspoň na dva dny chudé, bohaté, červené, bílé i modré. "Je to skvělé vítězství pro celou Francii, každý hráč má jiný původ a skvěle reprezentuje naší zemi," tvrdí Jean Pierre na stanici metra Opera. Oproti tomu obchodník Stephane se trpce šklebí: „Copak někdo z těch lidí tady něco vyhrál? Fotbal a to šílenství kolem je ostuda, já mám rád pólo.“

Hrdí fanoušci

Na příjezd mistrů světa čekají statisíce lidí. Kráčím naproti řece toho veselí a bezstarostnosti a přemýšlím nad tím, odkud tito najednou tak hrdí fanoušci pochází, jaký byl ten okamžik jejich rozhodnutí vyjít na ulici a křičet Vive La France!

Kryštof Kříž, fotograf, designér a spolumajitel studia a obchodu Jain&Kříž

Obrázková galerie