Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Poslední Kolumbův přístav

Vydáno 30. 1. 2019 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Největší gotická katedrála

Sevilla 1

Španělská Sevilla je místem, kde je hrobka Kryštofa Kolumba, která se nachází v Katedrále Panny Marie. Tato katedrála je největší gotickou katedrálou na světě a překonala tak rozlohou v době své dostavby v roce 1507 i Hagia Sofia v Istanbulu.

Je polovina ledna a ulice jsou prozářeny stromy s oranžovými pomeranči a mandarinkami, právě zima je čas sklizně. Když si pomeranč utrhnete, nedivte se kyselosti, vyrábí se z nich pomerančová marmeláda.

Dialog moderny s gotikou

Sevilla 2

Sevilla je zajímavá prolínáním dávných časů s moderní architekturou. Ze střechy katedrály i od řeky Guadalquivir je dobře vidět, jak mrakodrap nebo současný most může vést dialog s gotikou. Ojedinělým místem je Metropol Parasol, moderní struktura ze dřeva, která byla dokončena v roce 2001 a je inspirována katedrálou, loděmi či fíkusem, který je tady tak častý jako pomerančovník.

Kachlíky, které vypráví

Sevilla 3

Náboženství, vůně dálek, archiv Ameriky, objevitelství, inovace,  tapas, fotbal  jsou další slova, která nejlépe charakterizují Sevillu. Jméno Sevilla pochází pravděpodobně z foiničtiny. Féničané byli první osadníci, historie je čitelná i ze jména řeky Guadalquivir, což znamená v kombinaci maurštiny a španělštiny Řeka z hor. Zázračná je kombinace arabských, židovských a španělských vlivů. Nádherné jsou pestrobarevné dlaždice, které městu dominují, jsou použité téměř všude. 

Zlatá věž a Hra o trůny

Sevilla 4

Kryštof Kolumbus právě z přístavu v Seville začínal své cesty na moře. Když se vracel, vítala ho Zlatá věž na břehu řeky. Na Plaza de España se točily filmy jako Hvězdné války, Diktátor nebo Hra o trůny.

 

Kryštof Kříž, fotograf, designér a spolumajitel studia a obchodu Jain&Kříž

Obrázková galerie

Sevilla 5