Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Psí gangy a pes vegetarián

Vydáno 26. 6. 2018 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Psi na ulici

image

Psi v Indii žijí převážně na ulici a jsou celkem samostatní, nijak agresivní, ačkoli prakticky nepřetržitě i hladoví. Toulají se ulicemi a dojídají zbytky pod stánky s občerstvením. Nikoho nenapadají a jsou v klidu, i když synovi říkám, aby je nehladil a moc si s nimi "netykal".

"Vlčí" oči

image

Když jsem byl v Indii poprvé, v Himálajích, v ladáckém hlavním městě Lehu jsem raději obcházel půlku městečka, než abych v noci procházel úzkou uličkou, kde svítilo několik párů "vlčích" očí. Kolegu z dobrovolnické výpravy takhle prý před rokem pokousali a vzteklina nemusí být příjemným pozdravem z Orientu.

Jednou jsme šli s manželkou a spolužákem ze školy ulicí v Novém Dillí na taneční představení a najednou se proti nám ulicí hnala smečka psů, bylo jich asi dvacet,  pravděpodobně něco, někoho sledovali, hnali se, bylo to jako, když kolem prosviští gang na motorkách.

Boj o území

image

"Psi bojují o své území, každá smečka má svůj prostor a nerada na něm vidí psy z jiné části města. Pouliční psi také hodně žárlí na psy, kteří žijí s lidmi doma. Pamatuji si, že když jsem venčila našeho Dorjyho, často jsme ho museli z procházky nosit na rukou, protože psi z ulice se na něj vrhali. Maminka pak musela mít v ruce klacek a odhánět je. Dorjy také rád ostatní psy provokoval, byl malý, ale o to hlasitěji na větší psy štěkal, pak stáhl ocas a utíkal a skákal nám do náručí," vypráví Anvita, která v Dillí vyrostla. Dorjy byl pes vegetarián, měl rád čapáty, mrkev, salátovou okurku, dožil se snad 13 let. Maso nikdy neokusil.

Psi, součást života

image

Na severovýchodě Indie lidé jedí psy, v převážně vegetariánské Indii je to neobvyklé a nesetkává se tento jídelníček příliš s pochopením, nicméně Indie je sama o sobě tak obrovská a rozmanitá, že zde doslova platí jiný kraj jiný mrav.

Pouliční psi jsou jinak běžným koloritem města i venkova, lidé si na ně zvykli a žijí spolu a nijak se většinou neohrožují. Často jim místní hází žrádlo nebo si adoptují štěňata domů.

Kryštof Kříž, fotograf, designér a spolumajitel studia a obchodu Jain&Kříž

Obrázková galerie

image