Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: San Rafael

Vydáno 1. 10. 2018 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Agresivní přesuny ker

image

Patagonie je řídce obydlený region na nejjižnějším konci Jižní Ameriky a dělí se mezi Argentinu a Chile. Patagonie je obklopená Pacifickým a Atlantickým oceánem, divoká příroda bojuje s krutými podmínkami v pouštích, pampách a ledovcových polích. Jméno Patagón použil poprvé v roce 1520 mořeplavec Magallen, jehož expedice nazývala původní obyvatele obry.

Když padají ledové domy

image

Laguna San Rafael je těžko přístupné obrovské jezero, jehož vody se mísí s oceánem. Samotný ledovec San Rafael je součástí patagonského severního ledového pole v Chile. Je to jeden z nejrychleji se pohybujících ledovců na světě. Lámající se kry padají přímo na hladinu.  Způsobuje to gravitace a hmotnost ohromného množství sněhu.

Plavba o přežití

image

Když hladinu vody i přilehlé kopce zakryjí hrozivé mraky, počasí se během několika minut změní z klidného slunečného dne v divokou větrnou temnotu. Najednou se spustí prudký déšť, burácí ostrý vítr, z dálky se ozývá pukání ledů a loď se začíná kymácet na obrovských vlnách. Kapitán, který projel celý svět na své lodi, najednou zbystří a uprostřed noci musí z relativně bezpečného kotviště plnou parou vyrazit k ústí řeky, kam již snad ledové kry nedoplují. Dlouhým bidlem odstrkujeme kusy ledu, ty velké nás pronásledují. Před hodinou jsme přitom unikali v noci bouří na gumovém člunu a doslova bojovali o přežití. Měl jsem pocit, že voda stoupá do výše a ve tmě a mlze nebylo vidět, jestli právě narážíme do kry. Strach to byl veliký! „Něco takového jsem na lodi nezažil a to jsem se plavil ze Švédska na Floridu, na Kubu, do Chile. Na Laguně San Rafael jsem několikrát do roka,“ s úlevou říká kapitán Robin. Robin je potomek britských mořeplavců, kteří se usadili v Chile v polovině 20. století.

5 000 let starý led