Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: San Rafael

Vydáno 1. 10. 2018 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Agresivní přesuny ker

Patagonie je řídce obydlený region na nejjižnějším konci Jižní Ameriky a dělí se mezi Argentinu a Chile. Patagonie je obklopená Pacifickým a Atlantickým oceánem, divoká příroda bojuje s krutými podmínkami v pouštích, pampách a ledovcových polích. Jméno Patagón použil poprvé v roce 1520 mořeplavec Magallen, jehož expedice nazývala původní obyvatele obry.

Když padají ledové domy

Laguna San Rafael je těžko přístupné obrovské jezero, jehož vody se mísí s oceánem. Samotný ledovec San Rafael je součástí patagonského severního ledového pole v Chile. Je to jeden z nejrychleji se pohybujících ledovců na světě. Lámající se kry padají přímo na hladinu.  Způsobuje to gravitace a hmotnost ohromného množství sněhu.

Plavba o přežití

Když hladinu vody i přilehlé kopce zakryjí hrozivé mraky, počasí se během několika minut změní z klidného slunečného dne v divokou větrnou temnotu. Najednou se spustí prudký déšť, burácí ostrý vítr, z dálky se ozývá pukání ledů a loď se začíná kymácet na obrovských vlnách. Kapitán, který projel celý svět na své lodi, najednou zbystří a uprostřed noci musí z relativně bezpečného kotviště plnou parou vyrazit k ústí řeky, kam již snad ledové kry nedoplují. Dlouhým bidlem odstrkujeme kusy ledu, ty velké nás pronásledují. Před hodinou jsme přitom unikali v noci bouří na gumovém člunu a doslova bojovali o přežití. Měl jsem pocit, že voda stoupá do výše a ve tmě a mlze nebylo vidět, jestli právě narážíme do kry. Strach to byl veliký! „Něco takového jsem na lodi nezažil a to jsem se plavil ze Švédska na Floridu, na Kubu, do Chile. Na Laguně San Rafael jsem několikrát do roka,“ s úlevou říká kapitán Robin. Robin je potomek britských mořeplavců, kteří se usadili v Chile v polovině 20. století.

5 000 let starý led

Ledovec San Rafael je jinak poměrně stabilní asi 5 000 let. Posledních sto let ovšem rapidně ubývá. Na hladině plují ledy velké jako rodinné domy, pod hladinou těžko odhadnutelná masa ledu skrývá pro lodi největší nebezpečí. Laguna San Rafael je přístupná pouze po řece, plavba z přístavu Puerto Aysén trvá dva až tři dny. Puerto Aysén je malé městečko, kde si po návratu z divokých ledovcových dobrodružství s radostí prohlížíme obchod Baťa. Již dnes se nedá pochopit, že včera jste málem skončili jako Titanic!

 

Kryštof Kříž, fotograf, designér a spolumajitel studia a obchodu Jain&Kříž

Obrázková galerie