Cestujeme po světě

Místa, kde je léto i na jaře: vycestujte na jih a užijte si teplo s předstihem

Vydáno 21. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce

Ačkoli je oficiálně první jarní den a při pohledu ven z okna by člověk sluníčku málem i naletěl, teplota stále ne a ne překročit pět stupňů nad nulou a konečné odložení kabátů hluboko do skříně je v nedohlednu. Zkraťte si čekání na hezké počasí a vyrazte někam, kde to na jaře vypadá … no, spíš jako v létě! Sesbírali jsme pro vás pár tipů, kam v květnu vyrazit – nejvyšší čas kupovat letenky a začít pomalu vybírat ty krásné šaty nebo lehkou košili, které si sbalíte do kufru. Je libo překrásné Azurové pobřeží, horkou Sicílii nebo snad historické Řecko?

DUBROVNIK, CHORVATSKO

průměrná denní teplota v květnu: 23 stupňů Celsia

Přístavní město, ve kterém to žije ve dne v noci. Z dřívějšího laciného turistického letoviska je město na úrovni – a s pořádnou přímořskou atmosférou. Jen si to představte. Dubrovníkem voní směsice všudypřítomných květin a čerstvě ugrilovaných ryb a mořských plodů, z oken visí právě vyprané prádlo a vy se procházíte křivolakými uličkami, objevujete historii na městských hradbách a se zapadajícím sluncem sedíte u vody a lížete sladoled. Azurové moře je samozřejmostí! Co vy na to? 

ATHÉNY, ŘECKO

průměrná denní teplota v květnu: 25 stupňů Celsia 

Léto jako takové je v Řecku až nesnesitelně horké, využijte proto příjemných jarních teplot a jeďte se podívat na bájnou athénskou akropolis v období, kdy je venku tak akorát na tričko. Do Muzea akropole si kupte vstupenku s předstihem, abyste nemuseli zbytečně stát frontu, a poté, co si celé starověké centrum Řecka projdete křížem krážem, vyrazte se projít po terasovitých výstavbách, v jedné z kavárniček ochutnejte lahodnou baklavu a večer si dejte drink nebo tři ve střešním baru ve čtvrtích Monastiraki nebo Syntagma. 

PALERMO, ITÁLIE

průměrná denní teplota v květnu: 23 stupňů Celsia

Řekové, Římané, Normané, Španělé… hlavním městem italské Sicílie se za uplynulá staletí prohnaly různé národy a každý z nich na Palermu zanechal svůj otisk. Jedinečnou atmosféru elegantně oprýskaného města si ve vteřině zamilujete, stejně jako sicilské pomeranče, které seženete na pouličních trzích. Kromě ovoce a zeleniny tu pořídíte i koření, čerstvé ryby a nejrůznější harampádí. V Palermu také najdete plno svatostánků, například monumentální katedrálu z 12.století s hrobkami králů a nejvýznamnějších vládců Sicílie. 

NICE, FRANCIE

průměrná denní teplota v květnu: 20 stupňů Celsia

Na rozdíl od svých blyštivých sousedů se Nice drží při zemi a je ideální destinací pro všechny, kteří si chtějí prostě a jednoduše užít příjemnou dovolenou s možností sportovního vyžití. Jak vypadá takový běžný den dovolenkáře v Nice? Ráno si dojde zaběhat na promenádu, kde místní jezdí i na in-linech a prochází se se svými psy, po jógu se půjde projít do města, kde na trhu v Cours Saleya nakoupí čerstvou zeleninu, fíky, šťavnaté olivy a slané ančovičky, a na oběd nebo drink si dojde do jednoho z beach barů, které jsou v květnu už v plném provozu. A nejkrásnější výhled na město? Rozhodně z Colline du Chateau, kopečku nad městem!