Cestujeme po světě

Největší, nejlepší, nejvytíženější - jak jsou na tom světová letiště?

Vydáno 27. 9. 2017 | Letuška.cz Redakce

NEJVĚTŠÍ LETIŠTĚ SVĚTA

podle rozlohy: 

 1. King Fahd International Airport
 2. Denver International Airport
 3. Dallas Worth International Airport
 4. Shanghai Pudong International Airport
 5. Charles de Gaulle Airport
 6. Madrid Barajas
 7. Bangkok International Airport
 8. Chicago O’Hare International Airport
 9. Cairo International Airport
 10. Beijing Capital International Airport

podle počtu odbavených pasažérů: 

 1. Atlanta - 101,4 mil
 2. Beijing - 89,9 mil
 3. Dubai - 78 mil
 4. Chicago - 76.9 mil 
 5. Tokyo - 75.3 mil 
 6. London - 74.98 mil
 7. Los Angeles - 74,93 mil
 8. Hong Kong - 68,8 mil 
 9. Paris - 65,7 mil
 10. Dallas - 64 mil

Letecká přeprava je v dnešní době samozřejmostí. Každým rokem roste počet pasažérů, čímž se zvyšují i nároky na jednotlivá letiště. Ta jsou pro cestující zónou odpočinku, mezičlánkem v dlouhé cestě i zdrojem cestovatelského stresu způsobeného chaotickým přebíháním mezi jednotlivými terminály. Která letiště jsou ale ta nej, ať už jde o jejich výstřednost, rozlohu či počet odbavených pasažérů? Podívejte se na náš výběr. 

HARTSFIELD-JACKSON INTERNATIONAL AIRPORT, ATLANTA, USA 

nejvytíženější (co do počtu pasažérů i letů)

Nejvytíženějším letištěm je již pěknou řádku let to atlantské. Na žebříčku sestaveného podle počtu pasažérů se od roku 1998 pravidelně umisťuje na prvním místě, od 2005 do 2013 bylo jedničkou i v počtu odletů a příletů - v roce 2014 ho předběhlo Chigago O’Hare, o rok později však Atlanta získala titul zpět. Jde o největší dopravní uzel aerolinky Delta Air Lines, kde se soustředí jejích osm set letounů. Nabízí to nejlepší z jižanské kuchyně a soustředí obsáhlou sbírku afrického umění. 

KING FAHD INTERNATIONAL AIRPORT, DAMMAM, SAUDSKÁ ARÁBIE

nejbizarnější a rozlohou největší

Nejbizarnějším a zároveň největším letištěm světa je zcela jistě King Fahd v Saudské Arábii. Rozlohou je sice větší než celý Singapur nebo Bahrajn (podle Guinnesovy knihy rekordů leží na ploše 780 kilometrů čtverečních), mnoho pasažérů ale neobslouží. Nejen že je většina letištní plochy nevyužitá a leží ladem, je navíc zatraceně složité se na ni vůbec dostat, přímé lety se zde totiž asi nepraktikují. Například z Prahy byste museli přestoupit dvakrát, abyste se dostali na King Fahd. Další otázkou je, jak čas na letišti vůbec strávit. Kromě asi třech frančíz, které jsou v terminálech otevřené, je prostor pustý stejně jako poušť, co ho obklopuje. Dokonce i obyvatelé nejbližšího města Dammam, které je vzdálené zhruba 45 minut autem, musí odbočit z hlavní cesty a jet pouští, aby se na letiště vůbec dostali.

CHICAGO O’HARE AIRPORT, CHICAGO, USA

druhé nejvytíženější (co do počtu letů)

Chicagské letiště O’Hare se dlouhá léta přetahuje s atlantským Hartsfiled-Jackson o prvenství v počtu příletů a odletů. Do roku 2005 bylo totiž O’Hare jasným vítězem v počtu odbavených letů, poté mu ale začalo konkurovat Hartsfield-Jackson - od té doby se chicagské letiště dostalo na první místo pouze jednou, a to v roce 2015. Pasažéři si ho ale chválí. Například pro cestovatele, kteří musí z nějakého důvodu zůstat na letišti přes noc, jsou zde v hlídané hale připravená lehátka s dekami a dalšími potřebnostmi, které potřebujete k pohodlnému spánku. 

LONDON HEATHROW AIRPORT, LONDÝN, VELKÁ BRITÁNIE

nejvytíženější evropské 

Největší evropské letiště je momentálně na pokraji svých sil - ročně musí odbavit přes 70 milionů pasažérů, jejichž počet stále roste, trpí tedy zoufalým nedostatkem leteckých drah a místa celkově.  Nejvytíženější jsou linky do New Yorku, Dubaje, Dublinu, Amsterodamu a Hong Kongu. Londýn zvažuje výstavbu umělého ostrova na Temži, na kterém by leželo nové, o mnoho větší letiště, tzv. Thames Estuary Airport. 

INCHEON INTERNATIONAL AIRPORT, SOUL, JIŽNÍ KOREA 

druhé nejlepší 

Ačkoli letiště Incheon v žebříčku největších či nejvytíženějších letišť nenajdete, přece jen jde o zajímavé místo - objevilo se totiž na druhém místě na seznamu nejlepších letišť na světě. Není se čemu divit, opravdu má hodně co nabídnout, prakticky jde o takové malé město vedle korejské metropole. Volný čas tu můžete strávit různě, například v kasinu, na golfovém hřišti, ledovém kluzišti, lázních, sauně nebo v jedné ze sedmi zahrad. Sprchy zdarma jsou samozřejmostí. 

SINGAPORE CHANGI AIRPORT, SINGAPUR

první nejlepší 

Vůbec nejskvělejším letištěm je podle cen Skytrax letiště Changi v Singapuru. Kromě mnoha jiného zde bude v příštích pár letech (počítá se s rokem 2019) otevřena dechberoucí atrakce Jewel - 40metrový vodopád, který pryští z obří skleněné kopule. Doplněný bude o světelnou i zvukovou show. Ceny Skytrax však hodnotily současný stav - co je tedy na Changi momentálně tak skvělého? Najdete tu motýlí dům, který hostí přes 1000 druhů krásného hmyzu. Během čekání si můžete zajít i do kina, jsou tu hned dvě, otevřená nonstop a se vstupem zadarmo. Unavení cestovatelé jistě ocení i bazén, který je jim na letišti k dispozici, stejně tak i galerii umění, jež komplexně představuje umělecká díla od antiky až po současnost. Přírodomilci si mohou jít odpočinout do kaktusové nebo třeba orchidejové zahrady. 

CHARLES DE GAULLE AIRPORT, PAŘÍŽ, FRANCIE

největší evropské 

Letiště, které vzbuzuje emoce. Někteří na CDG nedají dopustit a pějí na ně chválu, jiní ve svých recenzích píšou výkřiky jako “už nikdy!” nebo “vyhněte se tomuto letišti, ať to stojí, co to stojí”. Rozhodně je třeba si vytvořit svůj vlastní názor, jisté ale je, že jde o (rozlohou) největší evropské letiště, které leží na ploše 3100 hektarů. 

MUNICH AIRPORT, MNICHOV, NĚMECKO

nejlepší evropské

V minulém roce bylo nejlepším (tedy nejpříjemnější, nejpohodovějším a tak dále) evropským letištěm vyhlášeno to mnichovské. Proč? Jako rozumný důvod by vám měl stačit fakt, že má letiště svůj vlastní pivovar. To ale samozřejmě není vše, během dlouhého přestupu nebo čekání si můžete zahrát minigolf nebo zasurfovat uprostřed Terminálu 2 - čas od času se v Mnichově na letištních umělých vlnách pořádají i soutěže profi surfařů. Mnichov se také pravidelně objevuje na nejvyšších místech žebříčku letišť, která fungují přesně jako hodinky. O Vánocích tady najdete i tradiční bavorské vánoční trhy s klobásami, kroji a vším, co k nim patří (včetně ledového kluziště). Pro znavené cestovatele si mnichovské letiště připravilo i tzv. napcabs, kabinky, které si za můžete pronajmout za deset euro na hodinu a užít si v nich klidu a soukromí - ať už se chcete vyspat, nebo jen natáhnout a poslouchat svou oblíbenou hudbu. 

zdroj fotografií: Arina P Habich / Shutterstock.com, ESB Professional / Shutterstock.com, Changi Airport, Tupungato / Shutterstock.com, CHO MINJUN / Shutterstock.com, Jillian Cain Photography / Shutterstock.com, Sorbis / Shutterstock.com, Savvapanf Photo/ Shutterstock