Cestujeme po světě

Peking v zimě a lyžování s výhledem na čínskou zeď

Vydáno 14. 12. 2016 | Letuška.cz Redakce
Tip od Letušky na zimní dovolenou.

Lyžování s výhledem na čínskou zeď. I tak se dá zažít Peking v zimě

Věděli jste, že v Číně je 568 lyžařských středisek? V Alpách už jste byli a rádi cestujete? Vyzkoušejte letos netradiční destinaci a na lyže se vydejte do Číny. Za šest let sem budou létat hvězdy sportovního světa. Můžete se vydat lyžovat do okolí Pekingu, kde jsou hory a zavítat do provincie Hebei (Che-Pej), kde se v roce 2022 budou konat zimní olympijské hry.    

Peking na rovině, ale obklopen horami

Historie a sport. Tak může vypadat váš cestovatelský plán v Číně. Střední a jihovýchodní část Pekingu je rovinatá, s nejnižším místem 44 metrů nad úrovní moře. Na západním a severním pomezí se zvedají hory, které dosahují do nadmořské výšky 2 303 metrů. Vysoké jsou i další horské vrcholy, například Chaj-tchuo-šan na severozápadě má 2241 metrů a Wu-ling-šan na severovýchodě měří 2116 metrů.

Zimní střediska před olympiádou

V roce 2016 se čínské úřady rozhodly, že vzhledem k blížící se olympiádě podpoří zimní sportování. Peking již zveřejnil návrh na zrychlení rozvoje zimních sportů v období od roku 2016 do roku 2022 a příslušný plán, jak toho docílit. Zlepší vybavení středisek, postaví nové zázemí pro sportovce i návštěvníky. Máte jedinečnou přležitost být u toho a zažít čínská zimní střediska ještě před touto změnou. Za šest let bude všechno jinak.

Tři tipy na lyžování v okolí Pekingu

Kam se v okolí Pekingu vydat? Zkuste jedno z těchto středisek. 

  • Huaibei International Ski Resort. Ze svahu je pěkný výhled na Velkou čínskou zeď. Hodnocení na Tripadvisoru je více než dobré, návštěvníci udělili 4,2 hvězdičky. Z Pekingu sem jede autobus, lyžaři chválí příjemné podmínky pro začátečníky a lyžaře střední úrovně.  
  • Nanshan Ski Village. Před vstupem se musíte zaregistrovat, ale berte to jako výhodu, protože středisko tím získává charakter "soukromé". Příjemné, menší středisko, ideální pro začátečníky a středně pokročilé. V areálu najdete pestrou škálu zábavy pro celou rodinu. Resort je od Pekingu vzdálen asi hodinu jízdy autobusem. 
  • Badaling Ski. Ideální místo pro rodiny, doporučujeme přijet dopoledne, kdy je zde méně lidí. Areál je v blízkosti Velké čínské zdi, takže zážitky se dají propojit.  

Lyže s sebou do letadla

Pravá turistická sezona pro návštěvu památek v Pekingu je září a říjen. V zimě do Číny nelétá tolik turistů, proto jsou termíny v mezisezoně ideální právě pro odvážnější individuální cestovatele a lyžaře. Obrovské množství lidí však do Číny přilétá v období čínského nového roku, všechna města slaví, i to je dobrý tip pro vás. Letecká společnost Hainan Airlines nabízí přímé letecké spojení z Prahy a odbaví snowboard nebo jeden pár lyží zdarma. Letenky do Pekingu si můžete objednat u nás na Letušce.   

Až se unavíte na svahu, vydejte se na nákupy

Jako ve všech světových metropolích, i v Pekingu můžete hodiny nakupovat, do konce ledna platí po celém světě novoroční slevy. Číňané navíc milují novoroční trhy, které my v Evropě známe spíš z adventní doby. Připravte se na to, že v Pekingu zažijete neobvyklé zážitky i při vybírání, naučte se smlouvat, ceny můžete snížit až o 20 %. Za nákupy se do Číny nevydává tolik turistů, jako třeba do Paříže nebo Londýna, pověst hovoří převážně o levných, nekvalitních kopiích západních značek. Ale možná vás Peking překvapí. Jednou z nejznámějších nákupních ulic Pekingu je bezpochyby Xidan, dlouhý bulvár nedaleko Tiananmenu. 

Zasněžená Velká čínská zeď bude ozdobou fotoalba

Velká čínská zeď patří k nejzajímavějším památkám na světě. Zimní období dává návštěvě této unikátní stavby zcela jinou atmosféru. A fotografie zasněženého kamenného valu jsou šperkem v cestovatelském deníku. V okolí Pekingu najdete zachovalé části zdi, bude to výlet do vzdálenosti zhruba 100 kilometrů. Můžete jet s průvodcem nebo cestovní kanceláří.