Cestujeme po světě

Polární záře v Evropě: kde můžete narazit na tajemnou auroru borealis?

Vydáno 22. 6. 2017 | Letuška.cz Redakce

Polární záře v Evropě

Aurora borealis

Alespoň jednou za život by ji chtěl vidět snad úplně každý. Tajuplné světelné úkazy odehrávající se ve výšce okolo 100 km, tedy ve vysoké atmosféře, se vyskytují především v polárních oblastech. Ačkoli to zní nedosažitelně, i v Evropě se najde hned několik míst, odkud je možné záři pozorovat. 

Co je vlastně polární záře? 

Polární záře se objevují nejčastěji zhruba ve výšce 80 až 130 kilometrů nad zemským povrchem. Slunce vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou nabitými částicemi, protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země tyto částice vtáhne do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu. Při tom dochází k uvolňování energie ve formě světla – úkazu, který vidíme na obloze – a elektrické energie, která může způsobit rušení televize, rádia a elektrických sítí. Nejčastější zbarvení polární záře je zelenožluté a červené, což způsobuje kyslík v atmosféře, dusík má zase na svědomí zbarvení modré a fialové. Záře se dělí na severní a jižní - severní se říká aurora borealis, jižní aurora australis. 

Kdy je nejvhodnější doba se za polární září vydat?

Na polární záři narazíte nejčastěji v zimním období - noci jsou během zimy dlouhé, tudíž máte větší šanci, že se vám poštěstí a tuto tančící nádheru uvidíte. Nelze zaručit, že auroru uvidíte, pravděpodobnost je však mnohem vyšší než v létě. 

Kde polární záři najdete? 

Jedním z nejoblíbenějších evropských míst pro pozorování severní polární záře je norské Laponsko, především pak severní oblast Finnmark, jenž má stejnou zeměpisnou šířku jako Aljaška. V Norsku se ve městě Tromsø dokonce koná festival Nothern Lights. Mezi vyhledávané destinaci patří Špicberky a Alta, město ležící za polárním kruhem. 

Oblíbené je i finské a švédské Laponsko. Například finské území sousedící s Ruskem, oblast Ivalo, nebo švédský národní park Abisko. Lovci polární záře jezdí v hojných počtech i na Island, který je dostupný a podmínky na něm nejsou tolik nehostinné. Oblíbeným místem pro pozorování bývá mezi turisty národní park Thingvellir se svými úchvatnými lávovými poli a jezerem Thingvallavatn.

Další, leč vzdálenou destinací je i ruská Sibiř, jejíž drsná příroda a tvrdé podmínky lákají opravdové dobrodruhy. Na Sibiři leží v arktické oblasti poloostrov Kola. Dalšími skvělými místy pro pozorování je přístavní město ležící na severozápadě Ruska Murmansk.