Cestujeme po světě

Portugalský ráj v Atlantiku: objevte Azory

Vydáno 9. 7. 2018 | Letuška.cz Redakce
image

O výletu na souostroví devíti sopečných ostrůvků sní nejeden cestovatel. Azorské ostrovy jsou jako vytržené z jiného světa – mystické, plné zeleně, panenské přírody a dokonalého klidu. Najdete tu rozlehlá jezera zahalená do tajemného oparu, lesnaté kopce plné kapradin, jejichž vrcholky vykukují z mlhy.  Každý ostrov je přitom trochu jiný, proto vyrazte na dostatečně dlouhou dobu, abyste jich viděli co nejvíc. Nebo třeba rovnou všechny! 

image

Začněte na největším azorském ostrově São Miguel – tak jako tak nejspíš doletíte z pevniny na místní letiště Nordela ve městě Ponta Delgada. São Miguel je ostrovem mnoha tváří. Za procházku stojí sopečné jezero Lagoa do Fogo (Ohnivé jezero) ležící uprostřed ostrova, které přímo vybízí ke koupačce. Navštivte i jezera Lagoa Azul a Lagoa Verde (jezero Modré a Zelené), která leží na západě. Svá jména nedostala jen tak náhodou, doslovné zbarvení vody vás ohromí. Ohromení ale během cesty po ostrově vystřídá hlavně nadšení – São Miguel je ostrovem termálních jezírek. Ta nejhezčí najdete ve stařičkém parku Terra Nostra Garden, který se rozléhá za lázeňským městečkem Furnas. Při obdivování letité fauny v čele s gingko bilobamy se vám nejednou stanou partnery při rozjímání ctnostné labutě. Aby byl romantický obraz dokončen se vším všudy, tu a tam vás překvapí malebná zákoutí s jezírky, vodopády nebo jeskyněmi. Nejčastěji se turisté vrhají do velkého bazénu pod vodopádem – voda tu má skoro čtyřicet stupňů, je proto vcelku jedno, jestli se koupete v létě, na jaře nebo (odvážlivci) i v zimě. 

Ze São Miguel vyrazte trajektem na nedaleký ostrůvek Santa Maria, který leží na jihu souostroví. Oproti ostatním ostrovům tu svítí nebývale intenzivně slunko, čehož se dá skvěle využít na jedné z místních pláží, třeba na pláži Praia da Formosa, kde se každoročně koná hudební festival Maré de Agosto. 

image

Milovníci pěší turistiky ocení ostrov Pico, kde leží v 2 352 metrech nad mořem majestátní sopka Ponta do Pico, nejvyšší bod souostroví, který nabízí skvělý výhled na zbytek ostrova. Vrchol tohoto stratovulkánu často mizí v oblacích, působí proto poněkud děsivě, jako by byl právě po výbuchu. Není ale třeba se bát, poslední erupce na Ponta do Pico proběhla v roce 1718, což je už pěkná řádka let. Sopku zdoláte poměrně snadno bez speciálního vybavení – nezapomeňte se ale zapsat v turistickém centru na začátku stezky! Budete-li mít štěstí, za dobrého počasí se vám sopka odmění výhledy až k sousedním ostrovům Graciosa, Faial, Terceira i São Jorge. 

Právě poslední jmenovaný je též rájem pěších turistů. Podlouhlý ostrov je plný zeleně, středem se line řetězec hor. Speciální pozornost věnujte přírodní rezervaci Faja da Caldeira do Santo Cristo, kde najdete kromě dalšího z krásných jezer i pohádkovou podmořskou jeskyni. Na São Jorge je tradičním způsobem obživy pastevectví, produkce mléka a výroba sýrů – ten nejznámější nese jméno ostrova. 

image

Odpočinek najdete na ostrovech Faial a Graciosa, které jsou synonymem pro klid a relax. Modrý ostrov Faial je provoněný květy hortenzií, kterých tu roste nespočet. Kromě městečka Horta objevte i divokou krásu sopečné oblasti Capelinhos.  

Pokud je Faial přezdívaný jako “modrý”, ostrov Terceira by se mohl bez problému jmenovat “zelený”. Krajina se totiž zelená po celé jeho šířce i délce, lemují ho divoké útesy a narazíte tu i na pár kulturních památek, a to zejména v přístavním městě Angra do Heroísmo. Obdivujte barevné domky, procházejte se v úzkých uličkách a korzujte mezi kostely. Z Terceiry se můžete vydat i na širý oceán pozorovat velryby – najdete tu několik agentur, které vás k největším savcům dovezou.