Cestujeme po světě

Postřehy cestovatelky - Kdy nebo jak?

Vydáno 1. 12. 2018 | Lokočová Linda
Pocity cestovatelky Lindy Lokočové.

První let

Pohled z okna 2

Na svůj první let letadlem si pamatuji dodnes. Cesta z Bulharska přes Rumunsko byla velkým zážitkem pro mé šestileté já. Jedinou mojí starostí byla nutkavá potřeba sedět u okna. Nalepila jsem se na okénko a pozorovala svět pode mnou. V okamžiku, kdy se letadlo dostalo nad mraky, přesvědčovala jsem všechny okolo, že mohu poskakovat na obláčcích cukrové vaty a odrážet se od nich.

Překonávání Atlantiku

Pohled z okna 3

Po deseti letech jsem se vypravila na svoji první zaoceánskou cestu, tentokrát do San Franciska. Sice již skoro dospělá, zájem o místo u okna byl velký. Věděla jsem, že mraky mě neudrží, ale vzpomínka na dětské vnímání letu byla velmi autentická. Mojí starostí se stal zájem o vegetariánské jídlo na palubě letadla.

Ve dvaceti letech, když jsem se vydala prvně do Peru, sedadlo u okna měla zajištěné, vegetariánskou stravu také, jsem plně zjistila, co je to dlouhé cestování. Únava a vyčerpanost se dostavila a já na vlastní kůži prožila, že v letadle nedokáži spát. Byla jsem schopna se jakž takž poskládat na sedadle, abych měla pohodlí, ale spánek mi tělo neumožňovalo.

O rok později při cestě do Los Angeles jsem si prvně všimla, že někteří cestující sedí na jiných sedadlech, mají více místa a celkově více pohodlí. Zjistila jsem, že existují různé letové třídy a že moje ekonomická mi neumožňuje, abych seděla „tam vedle“.

Létám ráda, létám často

Pohled z okna 4

S dalšími a dalšími lety jsem přestala řešit sedadlo u okna, na dálkových letech byla vděčná za možnost objednat vegetariánské jídlo a při krátkých letech chtěla sedět v uličce, kde bylo alespoň o trochu více místa.

Když jsem v šestadvaceti letech hledala znovu letenku do Peru, napadlo mě se podívat na letenky vyšší třídy. Ve vteřině mi proběhla hlavou myšlenka: „Za co je někdo ochoten zaplatit o tolik více peněz, když do cíle dorazí stejně rychle jako já v ekonomické třídě?“ Celá situace mi nedávala smysl.

Na prahu třicítky jsem při plánování cesty do Indie již vybírala letenku podle počtu segmentů a typu letadel, které operují určitý úsek cesty. Chtěla jsem alespoň trochu eliminovat škody způsobené letem. K mému překvapení nejlepš