Cestujeme po světě

Postřehy cestovatelky - Když venku prší

Vydáno 23. 6. 2020 | Lokočová Linda
Pocity cestovatelky Lindy Lokočové.

Déšť všude kolem nás

Postřehy cestovatelky

Přestože zažíváme nejsušší období v posledních letech, poslední týdny nadmíru prší. V době karantény při každém pohledu z okna bylo nádherně. Nasávala jsem sluneční paprsky pokaždé, když to jen trochu šlo. Nyní se společnost znovu otevírá, ale bez praktického doplňku málokdy vycházím ven. Sleduji předpověď počasí pokaždé, když odcházím z domu. A vždy počítám s deštěm. Mít u sebe deštník nebo být permanentně zmoklá jsou mé jediné volby.

Snová dovolená

Postřehy cestovatelky

Snem každého cestovatele je krásné počasí po celou dobu dovolené. Všichni mít takové štěstí nemohou. Čím více cestuji, tím větší mám šanci zažít déšť. Jsou destinace, kde přeháňky jsou skoro na každodenním pořádku a počítá se s nimi. Když prší v Amazonii, málokoho překvapí, že má vše mokré, vlhké a se specifickým odérem. Ale ty odstíny zelené, které nabízí deštný prales, stojí za každou kapku deště.

Krátké cesty

Postřehy cestovatelky

Když jsem ale někde pouhých pět dnů, a z toho prší, je mlha, nebo je už tma po celou dobu pobytu, je to smůla. Ale o to víc mám chuť se do destinace vrátit a zažít ji v lepším světle. Obzvlášť města se svými domy a uličkami jsou smutná skrz provazy deště. Místní jsou většinou doma a turisté vyrážejí za pamětihodnostmi i za cenu mizerných fotografií.

Dlouhé cesty

Postřehy cestovatelky

Když se vydám na delší cestu, převážně pobytového rázu, kdy si naplánuji dva výlety, a zrovna ty dva dny prší, začínám v tom vidět skrytý užitek. Nejspíš se o to místo nechci dělit s někým jiným a vychutnávám si ho sama, s minimem odvážlivců, kteří také nemají tolik času, aby mohli destinaci přesunout na jiný den.

Kam teď?

Postřehy cestovatelky

Mé původní plány padly. Objednala jsem si zájezd do Moravského Krasu, ale díky malému zájmu českých turistů byl termín zrušen a já musela zvolit náhradní a o poznání pozdější. Protože se ale situace v letectví lepší, rozhodla jsem se, že využiji příznivých cen letenek a navštívím, po hodně dlouhé době, nějaké evropské město. Poslední roky jsem poznávala jen evropská tranzitní letiště. Díky všem opatřením mám možnost poznat město, u kterého znám velmi dobře právě jen to letiště. Letenka i ubytování potvrzeno. Mohu vyrazit.