Cestujeme po světě

Postřehy cestovatelky - Naše loď Sunuu Gaal

Vydáno 30. 7. 2019 | Lokočová Linda
Pocity cestovatelky Lindy Lokočové.

Naše loď Sunuu Gaal

Senegal

Senegalská republika byla pro mě vždy nedostupná destinace. Jediné, co jsem kdy zachytila, byla lokace někde ve střední Africe. Díky poznávacímu zájezdu jsem si oprášila zeměpis a zjistila, že Dakar je nejen hlavní město Senegalu, ale to samé město ze spojení „Rallye Paříž-Dakar“. Lodě jsou pro Senegalce odjakživa vším, protože vše dovážejí.

Vizuálně atraktivní a sebevědomí lidé

Senegal

Bývalá francouzská kolonie je domovem milých, usměvavých a na první pohled velice výrazných Senegalců. Lehkost, se kterou brouzdají ulice, je až záviděníhodná. Jedno mají ale všichni společné – velmi neradi se fotí. Doslova se brání, schovávají a otáčejí, aby unikli byť jen teoretické možností být zvěčněni na snímku. S angličtinou je to tady také velmi slabé. Vyžadují hodně pozornosti, aby se chytli a umožnili nějaký dialog.

Malá vzdálená Francie

Senegal

Centrum Dakaru má do vycházkového města daleko. Přesto mě na první pohled nadchla povědomá evropská architektura s prvky, které jsou jakoby odjinud. Lidová tvořivost je vidět na každém kroku. Mezi největší zážitky ale jednoznačně patří minimální přítomnost chodníků. Lidé uskakují po silnicích mezi auty a řidiči trpělivě vyčkávají, než přejdou tam, kam je srdce táhne.

Odvaha na talíři

Senegal

Místní kuchyně je vše možné, jen ne nakloněná pro nízkosacharidovou vegetariánku. Milovníci netradičních chutí a kombinací si ale přijdou na své. Zahlédla jsem suroviny a jídla, která neumím ani popsat, natož pojmenovat. Ale díky vyprávění odvážnějších jsem zjistila, že některá jídla byla vyloženě velmi dobrá. Ocenila jsem množství ořechů, které všude nabízejí. Nejlepší kešu, které jsem kdy měla.

Rezervace Fathala

Senegal

Jedna z několika rezervací v zemi, kde se daří i s českou pomocí zachránit ohrožené druhy. Ráda pozoruji zvířata. Vždy mě napadne, jak málo stačí, aby ten či onen živočich tady ještě zítra byl. Odhodlání například českých dobrovolníků bylo až dojemné. Každý den cestou do práce si museli koupit vstupenku do parku, aby mohli pomáhat zvířatům.

Antilopy Derbyho

Senegal

Největší ze všech antilop, kterou v učebnicích najdete pod dalším označením středoafrická či obrovská, se také nachází v rezervaci Fathala Wildlife Reserve – Safari Senegal, asi 4 a půl hodiny jízdy od hlavního města Dakar. Již přes dvacet let se české zooložky a přírodovědci starají o záchranu těchto velkolepých zvířat. Jejich návrat do volné přírody a vymazání ze seznamu ohrožených druhů je však běh na velmi dlouhou trať.

Zázračné baobaby

Senegal

Stromy mě fascinovaly již od dětství. Mohutné a staré stromy o to více. Při pohledu na vysoký a až nápaditě tlustý strom jsem byla dojata. Zvlášť proto, že byly všude. Přiblížila jsem se k prvnímu, který mi to dovolil, dotkla se ho a představovala si, jak dlouho tady na tom místě asi je. Baobaby se dožívají klidně 2 000 let. Připomnělo mi to sekvoje z národního parku v Kalifornii. A hned jsem „kluky“ na dálku seznamovala.