Cestujeme po světě

Postřehy cestovatelky - Staré, nové a nejnovější

Vydáno 11. 1. 2019 | Lokočová Linda
Pocity cestovatelky Lindy Lokočové.

Kappadokie

Kappadokie

Závěrem roku 2018 jsem rozšířila seznam zemí, které jsem navštívila na delší čas, než jen v tranzitní zóně při přestupu do jiné destinace. Centrální Turecko, konkrétně oblast Kappadokie, se nyní zabydluje na mé cestovatelské mapě s připíchnutou vlaječkou.

2 miliony útvarů

Kappadokie

Při pohledu na miliony let se vytvářející krajinu se mi tajil dech. Nejstarší kousky se formují již 20 000 000 let, nejmladším jsou pouhé 2 000 000 let. Přesto z pohledu délky lidského života neuchopitelná doba. Ve čtvrtém století zde křesťané našli své nové útočiště a začali vyškrabávat ve skalních útvarech své nové domy. V oblasti se již našlo na 3 000 kostelů.

Lyžařské středisko Erciyes

Ski resort Erciyes

Lyžařské středisko na svazích vrcholu vyhaslého vulkánu Erciyes je z hlediska času mladíček. Teprve 3 sezóny se zde nabízí široké veřejnosti nejúžasnější podmínky k lyžování, jaké bych si mohla jen přát. Vše nové, pěkné, bezpečné, moderní a dostupné.

Příroda se neptá

Ski resort Erciyes

Jen to počasí pod kontrolou nemám, proto jsem kvalitu sněhu na vlastním těle otestovat nemohla. Prudký vítr a mlha byli proti. Lyžařské středisko se nachází až v 1 800 metrech nad mořem a lanovky jedou do 3 000.

Ach ten výhled

Pohled z letadla Turkish Airlines

Vulkán Erciyes s nejvyšším bodem 3 916 mi ale dal překrásný dárek na rozloučenou a svojí majestátností mě pobídl k další návštěvě. Při pohledu z okna letadla jsem se přistihla, že plně závidím pilotům Turkish Airlines, kteří se na cestě z města Kayseri do Istanbulu mohou kochat tak úžasným výhledem.

Nový stroj

Turkish business

Nejnovější zážitek celého výletu byl poslední letový segment, tedy cesta z Istanbulu zpět do Prahy. Teprve druhý let tohoto krasavce směrem do zamrzlého hlavního města. Vše vonělo novotou, sedadlo příjemně skřípalo, když jsem se do něj zabořila. Až s pohledem z okna jsem pochopila, co znamená informace na rezervaci letenky v kolonce typ letadla – winglets.

Odpolední pohled na nové letiště

Pohled z letadla Turkish Airlines

Ještě plně nenarozeným účastníkem tohoto výletu je bezpochyby nové letiště, které přejde do plného provozu až za pár měsíců. Mně se naskytl jen letmý obrázek z výšky několika kilometrů při setmění. Ale již nyní se těším, až při své další cestě osobně tento velkolepý projekt navštívím.