Cestujeme po světě

Postřehy cestovatelky - Země chána Oz Bega

Vydáno 16. 1. 2019 | Lokočová Linda
Pocity cestovatelky Lindy Lokočové.

Země chána Oz Bega

Uzbekistán 2

Republika Uzbekistán je u mě na seznamu exotických destinací s příslibem tak trochu jiného dobrodružství, než jsou pláže, citrusy a kokos s brčkem. Privátně organizovaný zájezd do takové destinace v sobě nese příslib velmi zajímavé cesty.

Odstíny modré

Uzbekistán 3

Fascinující architektura, která historií a dávnými časy přímo čiší, je doslova na každém kroku. Trpělivé ruce šikovných řemeslníků vytvořily v průběhu stovek let skvosty ve všech odstínech modré. Sice se jim tam občas dostala i jiná barva, která monumentální díla obohatila, modrá ale převládá. Barva působí uklidňujícím dojmem, evokuje vodní hladiny v oblasti vyprahlých pouští, glazura se leskne pod paprsky zářivého slunce.

Stále živé tradice

Uzbekistán 4

Listopad a začátek prosince je obdobím svatebního boomu. Novomanželské páry se fotí na každém rohu v tradičních šatech, často pestrobarevných a drobně zdobených. Velká část Uzbeků hovoří slušně anglicky a rusky a po požádání jsou ochotni i zapózovat pro turisty.

Čisto a uklizeno

Uzbekistán 5

Místní lidé si nejspíš potrpí na pořádek. Ulice, cesty, chodníky nebo podchody, vše úhledně upravené a vyleštěné. Díky zdobené architektuře, mozaikovým obkladům, cihlovým stavbám, kamenným chodníkům a četností parků působí města velmi barevným dojmem.

Vaření ve velkém

Uzbekistán 6

Zajímavé pocity vyvolává pouliční vaření. Obří pánve umístěné pod lehkou střechou na opravdu velké peci, kdy kuchař pomocí „lopaty“ míchá potřebné ingredience dohromady, působí velmi čistě a čerstvě. Základ většiny jídel je maso, luštěniny a obiloviny. Nechybí různé variace a kombinace sladkého pečiva, zákusků a dortů.

Pohodlně i velké vzdálenosti

Uzbekistán 8

Přelet mezi Taškentem a Urgenčem zajistily národní aerolinie. Z Urgenče do Buchary se jelo soukromým vozem s řidičem. Jízda vlakem ze Samarkandu do Taškentu utekla přímo před očima a dala nahlédnout do tajů krajiny. Uzbekistán je totiž prvním státem centrální Asie, který vybudoval tratě pro rychlovlaky, čímž se doprava stala velmi pohodlnou.

Staré, nové, vše je krásné

Uzbekistán 7

Při pohledu na detailní práci, kterou lidé věnují něčemu tak běžnému, jako jsou dveře, mě napadá, jak se tady vnímá čas? Rozsáhlá země, která si v průběhu staletích prošla mnoha vrcholy i pády, absorbovala vliv vpádu mnoha kultur, ze kterých si snad vzala jen to nejlepší, nabízí pro návštěvníky mnoho zajímavého.