Cestujeme po světě

Pracovat na cestách? Staňte se občanem zeměkoule!

Vydáno 20. 9. 2017 | Letuška.cz Redakce
Představte si to. Práci v korporátní kanceláři jste už dávno pověsili na hřebík a poslední roky strávili na nejrůznějších místech. Jeden na pláži na Bali, druhý v epicentru kulturního dění v Berlíně a hned potom v Kolumbii uprostřed kávových plantáží. Kam dál? Naštěstí je to jen na vás, práce vás nesvazuje, můžete totiž pracovat odkudkoli. Jste na volné noze a jen vy víte, odkud budete svou práci posílat příště. Cesta je váš cíl.

Kdo jsou digitální nomádi a jaká je jejich motivace?

 

Práce v zahraničí se stává čím dál větším fenoménem. Bývá označována jako digitální nomádství - se správnou profesí totiž stačí sbalit si batoh a notebook a vyjet do světa. Ne na týden, ne na měsíc, ale dovolí-li vám to vaše zakázky, finance a povinnosti, klidně na půl roku. 

Freelanceři si oblíbili desítky měst z celého světa a jejich preference jsou vcelku jasné. V zásadě cestují do míst, která jim mají co nabídnout jak po kreativní stránce, tak po té praktické. Oblíbený je třeba Ho Chi Minh, největší vietnamské město ležící na jihu země. Kromě relativně levných cen a dostupného internetu cestovatele láká i fenomenální kuchyně, přátelská nátura místních a exotická příroda. 

Zmíněný internet je pro nomády nepostradatelným prvkem, síť je totiž pro cestovatele přirozeným prostředím - profese jako web designer, novinář, grafik, copywriter nebo ajťák mají mnohem snažší cestu se stát profesionálním cestovatelem, jehož doma je všude a nikde. 

Kromě cestovatelské vášně nomády motivuje představa útěku - ne však od vlastního života, ale z korporátního prostředí, monotónního kancelářského světa. Láká je minimalismus, jenž takový život přináší, obvykle cestují jen s nezbytnostmi - několika kusy oblečení, základní kosmetikou a notebookem. Hlavní pohnutkou je však bezbřehá svoboda. 

Narazí naopak sběrači razítek v pasu a lidé, co za životem za hranicemi vidí rychlé zbohatnutí. Ti by měli štěstí hledat jinde, protože půjdou-li pouze po penězích či odškrtávání si “must-see” míst ze seznamu, nikdy nedosáhnou podstaty nomádského života, jenž není o střádání zlaťáků nebo plánovaném cestování, ale spíš o spontánnosti a užívání si. 

Která města jsou pro nomádství nejvhodnější?

 

Podle serveru NomadList patří mezi nejoblíbenější destinace maďarská metropole Budapešť, portugalské Porto nebo Faro, Ubud na indonéském ostrově Bali nebo Las Palmas na Kanárských ostrovech. Podle hodnocení cestovatelů poskytují tato místa příjemný koktejl nízkého nájmu, internetu, bezpečí, levného jídla a zábavy. Praha se v dubnu pohybovala na třetím místě žebříčku oblíbenosti - podle hlasujících nabízí české hlavní město především pestrou zábavu (přes den i v noci) a vysokou kvalitu života. 

Spousta cestovatelů využívá pro svou práci kromě kaváren i coworkingová centra - místa, která pulzují kreativní energií a slouží jako “útulek” pro pracující. Za nízký poplatek si zde můžete pronajmout stůl a být obklopení dalšími dobrodružnými dušemi, které se rozhodly spojit nutné s příjemným a vyjet do světa na vlastní pěst. 

Mezi místa nejméně vhodná pro nomádský způsob života hlasující zařadili například pákistánský Islamábád, syrské hlavní město Damašek nebo velkoměsto Aleppo a libyjskou metropoli Tripolis. Vzorec je evidentní - logicky nejsou doporučována místa, která poškodila válka či tamní politická situace.

A čím člověka život na cestě (kromě zážitků) obohatí? Podle mnoha nomádů dojde ke smíření s každodenními prohrami, například zmeškaným letem nebo ztracenými doklady. Naučili se také pracovat v jim vyhovujícím rytmu, který je neunavoval, zároveň je však nenechal vyhladovět. A do třetice, staly se z nich přátelské bytosti, jež nemají problém navazovat kontakty s cizími lidmi. Osamělost totiž podle nich během cestování o samotě nehrozí. 

Podle výpočtů zakladatele NomadList Pietera Levelse by měl počet digitálních nomádů narůst do roku 2035 na celou miliardu. Je to jen na vás - můžete zůstat doma a sledovat číslo, jak pomalu roste, nebo se sbalit a prožít si svobodu, na kterou budete vzpomínat celý život.