Cestujeme po světě

Přeceňované turistické atrakce z celého světa: Kde to vážně nestojí za to?

Vydáno 2. 1. 2018 | Letuška.cz Redakce

Turistické pasti, předražené vstupy a zážitek? Prakticky nulový. Podařilo se to už určitě každému, nechat se nachytat a zaplatit směšnou částku za něco, co za to vůbec nestálo. Zeptali jsme se, co české turisty na cestách zklamalo, a přinášíme vám výběr toho vůbec nejzbytečnějšího a nejpřeceňovanějšího. Čtěte a neztrácejte příště čas!

GOLDEN TRIANGLE, průsečík Laosu, Thajska a Barmy

“V Thajsku z toho dělají ohromnou věc, přitom je to obyčejné tržiště, kde prodávaj takové ne zrovna chutné pálenky s hady a další zaručeně autentické suvenýry. To stejné kus vedle - vesnice, kde žijou původní kmeny, Akha, Karen a další. Zachovat autenticitu místa, kam najíždějí autobusy plné turistů co půl hodinu, je nemožné, ale tohle je vyloženě ujetý. Ty lidi jsou tam jak v zoo, vystavení u svého obydlí nebo stánku, každý si je prohlíží a fotí. Mají z toho peníze, takže to není proti jejich vůli, naopak je to jejich obživa. Ale jestli mi z toho zůstala nějaká vzpomínka, tak je to divně nepříjemnej pocit,” podělila se Kristýna o svůj zážitek z Asie.

Čtyřiadvacetiletá Linda přihodila ještě tip z Kambodže. “Pro mě je trochu turistickou pastí kambodžský Angkor Wat, ale je to spíš kvůli lidem, samotné místo by bylo fajn,” napsala.

SOCHA ČURAJÍCÍHO CHLAPEČKA, Brusel, Belgie

Podle čtyřiadvacetiletého Michaela z Prahy jde o absolutní ztrátu času. “Všude jsou dlouhé fronty, a když nakonec dojdete na její konec k cíli, uvidíte malou, nijak zajímavou sochu,” napsal. Shodla se s ním i Simona: "Všechny suvenýry jsou v podstatě o čurajícím chlapečkovi, ve finále je to jenom maličká socha obklopená davy lidí. Tak vlastně proč...". 

TORRE DI PISA, Pisa, Itálie

Zelený trávník, stovky turistů, desítky prodejců suvenýrů, pár kapsářů a jedna nakloněná věž. “Torre di Pisa není jediná šikmá věž na světě, vypadá uměle, vstupenky jsou předražené a fakt nestojí za to ztrácet tu čas. Kolem je plno lidí, kteří se fotí v typické opírací póze, takže celé místo působí jako jedno velké panoptikum,” popsala čtyřiadvacetiletá Tereza z Kolína.

BRATISLAVSKÝ HRAD, Bratislava, Slovensko

“Nejvíc mě asi zklamal Bratislavský hrad. Měla jsem nějaká očekávání, ale nakonec jsem dostala jenom hrad velký jako krabička od sirek,” napsala Karolína z Českých Budějovic. 

VÝHLED Z EMPIRE STATE BUILDING, New York, USA

Empire State Building je jeden ze symbolů New Yorku, které rozhodně stojí za to vidět. Je ale stejně nezbytné ho i navštívit? “Čekal jsem zhruba půl hodiny, než jsem se vůbec dostal dovnitř. Vstupenka nebyla nejlevnější, všude stáli lidé a bylo hodně těžké se probojovat až dopředu ke sklu, odkud měl člověk výhled. Když se tak stalo po další hodině čekání, realita byla neúprosná. Ikonický obrázek New Yorku, který jsem si vysnil, obsahoval Empire State Building, tedy budovu, na níž jsem stál a nemohl jsem ji tak vidět,” popsal Tomáš z Prahy. Kratší fronty zaručit nemůžeme, ale ikoničtější výhled vás rozhodně čeká z Rockefeller Center.

HA LONG BAY, Vietnam

Jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí ve Vietnamu nenadchla pětadvacetiletého Davida. “Je tam špinavá voda, jeskyně šíleně osvětlené jako na diskotéce a turisté jezdí na ostrovy se spíš jen opít. Patnáct let zpátky to tam bylo fajn, teď už vůbec,” řekl David. 

OKTOBERFEST, Mnichov, Německo

“Pro mě byl nejhorší zážitek Oktoberfest v Mnichově. V mých očích šlo jen o jednu obrovskou, kýčovitou pouť plnou alkoholiků. Symbol konzumu, nikoli Bavorska,” napsala Barbora z Třeboně. 

STARÉ MĚSTO, Jeruzalém, Izrael

"Bydlím přímo tady, takže mě to štve ještě trojnásobně, všechno to pokřikování a pobízení, i když si jdu jen pro kafe. Stejně tak laciné čínské šátky a předražené, zatuchlé koření na každém rohu. Nebo svíčky do Chrámu Božího hrobu, které by sice byly hezký nápad, akorát že nikdy, ale vůbec nikdy nehoří. A poměr cena kvalita v místních restauracích ani raději nekomentuju,” uvedla Kateřina z Pardubic.

HOLLYWOOD BOULEVARD, Los Angeles, USA

“Člověk si naivně myslí, že tam najde aspoň stopy filmového průmyslu, ale ve skutečnosti je to jenom bizarní karikatura sebe sama. A to včetně holek převlečených za Marylin Monroe, které tam rozdávají slevové letáky na kuřecí křidýlka,” napsala Barbora z Prahy.

Redakční kredit: S-F / Shutterstock.com, Andrey Bayda / Shutterstock.com​, nicolasdecorte / Shutterstock.com