Cestujeme po světě

Stýská se vám po chladnějším období? Vyražte na sever

Vydáno 17. 4. 2018 | Letuška.cz Redakce

Jaro udeřilo nebývalou silou, všichni houfně odhodili péřovky a kabáty a nahodili letní outfity. Jenže to není nic pro vás. Vy byste radši ještě chvíli u (alespoň těch jarních) kabátků zůstali, neodkládali šálu – a sandálky? Na ty zatím nemáte ani pomyšlení. Poznáváte se? Žádné strachy, tato prekérní situace se dá vyřešit úplně snadno! Prodlužte si chladnější dny výletem na sever. Jaké destinace jsme pro vás vybrali? 

STOCKHOLM, ŠVÉDSKO

Švédská metropole je královnou všech severských měst. Moderní architektura se tu skvěle snoubí s tou tradiční skandinávskou a z každého pekařství voní skořicová lahůdka kanelbullar  -– švédský skořicový šnek, bez jehož ochutnání zemi nesmíte opustit. Město je ve skutečnosti spíše takové souostroví tvořené menšími (a většími) ostrůvky. Třeba Södermalm, který je součástí širšího centra, je epicentrem všeho kavárenského a uměleckého života. Zajděte sem na výběrovou kávu, navštivte nějaký designový obchod a prohlédněte si výstavu v galerii Fotografiska. A nezapomeňte se projet místním metrem! Téměř každá stanice je totiž vyvedena v určitém duchu. Jedna třeba připomíná uměleckou jeskyni! 

TRONDHEIM, NORSKO

Severní vítr, barevné domky a fjordy. Trondheim ležící zhruba v polovině Norska nadchne především milovníky přírody a ty, co rádi objevují historii. Třeba taková katedrála Nidaros, největší gotický chrám v celé Skandinávii, sebere dech snad úplně všem. Za zmínku stojí i Arcibiskupský palác, jehož komplex budov nyní slouží muzeum. Atmosféru pravého Trondheimu nejlépe nasajete ve čtvrti Bakklandet, která je plná malých dřevěných domků nejrůznějších barev, v nichž sídlí kavárničky a restaurace. Pokud vás víc než město láká příroda, půjčte si auto a vyrazte ke sto kilometrů vzdálenému fjordu. Stojí to za to!

REYKJAVÍK, ISLAND

Reykjavík, potažmo celý Island, je jako brána do úplně nového světa. Vytvořte si v islandském hlavním městě základnu a vyrážejte na výlety. Nebo si půjčte auto a celý ostrov projeďte křížem krážem – spát můžete ve stanu, v místních chatičkách nebo právě ve vozidle. Island se vám otevře v plné kráse. Obdivujte jeho sopečná pole, nadpozemská jezera plná ledových ker a zelené kopce. V Reykjavíku, který má pouhých 120 tisíc obyvatel, si dejte skvělou rybu a poznejte místní architekturu. Třeba koncertní hala Harpa tu byla otevřená v roce 2011 a jedná se o jeden z největších islandských skvostů!

AARHUS, DÁNSKO

Kromě milovníků architektury, kteří – stejně jako v jiných skandinávských městech – ocení prolínání historie se současností, si tu přijdou na své i foodies. Tedy ti, kteří si potrpí na skvělé, neokoukané pokrmy, rádi objevují nové suroviny a jídlem jednoduše žijí, a to ještě o trochu víc než ostatní. Na výběr je tu rovnou ze tří michelinských restaurací! Ve městě ochutnejte místní obložené chlebíčky (neboli smørrebrød, čtěte smérebred), lahodné hot dogy a prvotřídní ryby a mořské plody. Pokud jste navíc fanoušci piva, máte vyhráno – v okolí Aarhusu je hned několik minipivovarů, jejichž pivem můžete všechno dobré jídlo hezky spláchnout. Sto kilometrů od města se navíc nachází Legoland, a pokud by vám ani to nestačilo, opěvovaná Kodaň je vzdálená tři hodiny cesty vlakem. 

ROVANIEMI, FINSKO

Laponské městečko známé především proto, že tu sídlí Santa Claus. Tisíce lidí sem každou zimu jezdí do Santovy vesničky, poznávají jeho elfy a obdivují jeho sobí spřežení. Vy tento nápor dychtivých turistů přeskočte a zajeďte sem na jaře. Příroda se zrovna bude pod sněhovou pokrývkou probouzet, a vy tak poznáte pravé jaro – u polárního kruhu! Během dubna si ještě budete moci zalyžovat, s květnem ale začíná všechno kvést a vy můžete vyměnit přezkáče za tenisky a vyrazit třeba na kolo. Možná stihnete i bájnou auroru, polární záři.