Cestujeme po světě

Sjezdovka nedaleko pláže, polární záře a pozorování velryb. Kam v zimě za zimou?

Vydáno 5. 12. 2017 | Letuška.cz Redakce

Ze všech stran se valí zprávy o tom, jak je třeba si zkrátit zimu a vyrazit do teplých krajin. Lidé plánují výlety do Thajska, na Maledivy nebo třeba do Karibiku a předhánějí se, kdo se vrátí opálenější a bude mít azurovější moře. Nic proti ničemu, jiná možnost ani zarytým teplomilcům nezbývá - pokud ale nejste vyloženě fixovaní na teplotu patnáct stupňů a více, obrňte se a vyražte zimě vstříc. Vybrali jsme pro vás pár pohádkových míst, která vás překvapí nejen svou zasněženou krásou, ale i pohostinností. Teplou péřovku s sebou!

LAPONSKO, FINSKO

Jezdit celé dny na sáňkách, pozorovat polární záři, vyrážet do lesů se psím spřežením a hrát deskové hry u krbu v dřevěném srubu. V Laponsku se nudit nebudete - a ani vaše děti. Vezměte je do Rovaniemi, oficiálního sídla Santa Clause, který zde žije se svými soby a vánočními skřítky, a přespěte v hotelu Arctic Snow, jenž je vytesán do obří kostky ledu. Pokud návštěvu nestihnete v nadcházejících zimních měsících, nezoufejte, sníh se v Laponsku drží přes šest měsíců z celého roku. První nadílka přichází obvykle na začátku listopadu a zima růžovému jaru ustoupí až v květnu. 

ILULISSAT, GRÓNSKO

Grónsko je sice až na konci světa, i přesto (nebo právě proto) byste mu měli dát šanci. Proč? Jen namátkou: můžete vyrazit na “safari” a potkat lední medvědy, pozorovat velryby a načerpat neopakovatelné zážitky při nočních procházkách, k nimž vám bude svítit na cestu aurora a nespočet hvězd. Ubytujte se v městečku Ilulissat, v němž sice žije jen čtyři a půl tisíce obyvatel, i přesto se ale jedná o třetí největší město v Grónsku. Ilulissat je vklíněný mezi monumentální ledovce a západní pobřeží země a je domovem maličkých barevných chatek. Ačkoli je tu sníh přes celý rok, vůbec nejhezčí zimu zažijete mezi od ledna do března, kdy se venkovní teplota pohybuje okolo -20 stupňů Celsia. 

SIERRA NEVADA, ŠPANĚLSKO

Ráno lyžovačka, odpoledne koupání, večer procítěné flamenco. I v jihoevropském Španělsku se dá přes zimu zažít plno zábavy - obzlášť v oblasti pohoří Sierra Nevada, kde se nachází lyžařské středisko, které jako by vypadlo z oka alpským sjezdovkám. Až na to, že jen pár kilometrů od něj leží pláže, centrum Andalucie Malága i kouzelná pevnost Alhambra, která je jednou z nejkrásnějších staveb široko daleko. Ačkoli je pohoří na jihu Španělska, sníh se tu drží od prosince do dubna, a to i díky umělému zasněžování. 

TALLIN, ESTONSKO

Podle některých zdrojů to byl v Evropě právě Tallin, kde poprvé zkrášlili své náměstí v období Vánoc v roce 1441 ozdobeným stromkem. Tradici si Estonci udrželi dodnes, metropole je proto nejkrásnější právě na Vánoce. Ulice jsou rozzářené tisíci žároviček a na kilometry daleko Tallinem voní pečené kaštany z romantických vánočních trhů. Co se týče sněhové pokrývky, první poprašek obvykle spadne už na začátku listopadu - vánoční trhy začínají v jeho polovině a končí 6.ledna. 

BRASOV, RUMUNSKO

Ačkoliv je propojení Rumunska, respektive Transylvánie s upířím hrabětem Drákulou už trochu klišé, neodpustíme si ho. Prožít zimu v zasněžených kopcích rumunských Karpat, poslouchat vytí vlků na měsíc a se sklenkou rumunského červeného sedět u krbu, to zní skoro jako pokračování kultovního románu od Brama Stokera (s méně krve a více klidu). Co však Drákula určitě neprovozoval, je lyžování v rezortu Poiana Brasov. Čtrnáct kilometrů sjezdovek, kvalitní lyžařské školy, rozumné ceny ski-passů - pro rekreačního lyžaře ideál. Nejlepší sníh vás čeká v lednu a únoru.