Cestujeme po světě

Top 10 faktů, bez kterých se na Floridě neobejdete 1. díl

Vydáno 8. 3. 2017 | Letuška.cz Redakce
Pro pohodovou cestu na Floridu potřebujete 3 věci – plavky, mojito a náš cestovatelský speciál. Čtěte!

Top 10 faktů, bez kterých se na Floridě neobejdete

Jaro sice pomalu přichází, ale teploty “na triko a kraťasy” jsou stále v nedohlednu. Zkraťte si čekání cestou mimo evropský kontinent - co takhle na Floridu? Jen si to představte. Miami, palmy, bílý písek, moře zábavy a v ruce mojito! Už balíte kufry? Nejdřív koukněte na tipy, které jsme po vás připravili, ať do tohoto slunečného státu neletíte nepřipravení. 

Jazyk

Jistě, Florida je jedním z amerických států, úředním jazykem je tedy angličtina. Od padesátých let se však po celé Floridě a především v Miami zvedl počet latinskoamerických přistěhovalců, o to víc se tedy v zemi začala používat španělština - mimochodem, věděli jste, že byla Florida v minulosti španělskou kolonií? V Miami se dokonce mluví o tom, že je španělština ve městě používanějším jazykem než angličtina. Před příletem si tedy procvičte i pár španělských frází, je zřejmé, že se bez nich neobejdete. ¿Comprendes?

Počasí

Nejvhodnější dobou, kdy byste měli zamířit na Floridu, je bezesporu jaro (konec března - květen) a podzim (září - listopad). Právě v těchto obdobích americký stát nabízí v průměru na severu příjemných 26°C a na jihu až 28°C. Na začátku jara se připravte na častější přeháňky. Ani zimní teploty neurazí, lehce převyšují 20 stupňů. Letní měsíce jsou dobou parna proloženým nečekanými odpoledními bouřkami. Plánujte si tedy své aktivity pozorně s ohledem na aktuální předpověď počasí, abyste se případně vyhnuli nepříjemným situacím.

Jídlo

Latinskoamerické vlivy jsou znatelné nejen co se týče užívaného jazyka. Ne nadarmo se floridské národní kuchyni říká “florribean”, tedy floridsko-karibská. Zejména na Kubu je to, co by kamenem dohodil, lehko tedy mohly do floridské kuchyně proniknout jídla jako empanadas, arroz con pollo (kuře s rýží) nebo vyhlášený kubánský sendvič loncherias. Typický sendvič v sobě skrývá restované vepřové, šunku, salám, sýr a nakládanou okurku - to vše naskládané na kubánském chlebu, jenž má specifickou “gumovou” konzistenci. Existuje také varianta medianoche, tedy jakási půlnoční svačina - sendvič bývá menší, než klasický kubánský. Typickou pochoutkou jsou i smažené koule plněné masem velkých mořských ulitnatců

Pláže

Vybrat nejkrásnější pláže Floridy je rozhodně nelehký úkol, v tomto státě je jich totiž nadmíru. Rozhodně byste ale během své cesty neměli vynechat město Destin, jehož pláže nabízí kombinaci bílého písku, slunce a teplých vod - ideální pro zasloužený odpočinek. Přímo v Miami je mnoho pláží, které stojí za to, my bychom doporučili třeba tu v Crandon Parku - lemují ji vysoké palmy a nabízí spoustu možností pro příjemné odpoledne, lze na ní i grilovat. A vůbec nejoblíbenější pláží je podle mnoha žebříčků Siesta Key Beach, která se nachází na západním břehu Floridy. Pláž oceněná hned několika “nej” přízvisky se vyznačuje především svou čistotou a bílým pískem. Prostě siesta

Šnorchlování

Floridský podmořský svět stojí za to si prohlédnout na vlastní oči a z co nejmenší vzdálenosti. Až budete plánovat výlet, neopomeňte do aktivit zahrnout i šnorchlování. Ideálně si vezměte vlastní výbavu, ale nebojte, v případě, že doma nic takového neschraňujete, je na většině míst všechno potřebné náčiní k dispozici na půjčení. Oblíbenými jsou například korálové útesy v Key Largo, máte-li totiž alespoň trochu štěstí, narazíte zde na humry, úhoře a tropické ryby. Vody North Palm Beach jsou zase známé pro výskyt trnuch a mořských želv.