Cestujeme po světě

TOP 10 tipů na výlet: Madeira, ostrov skvělého vína a věčného jara

Vydáno 28. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce

Místo, kde je jaro po celý rok. Madeira, portugalský ostrov ležící v Atlantiku, je mezi cestovateli oblíbená nejen pro zmíněné počasí, které se drží na příjemných teplotách za jakéhokoli ročního období, ale i pro dechberoucí krajinu. Madeira má ale v rukávě mnohem víc es, než jen počasí a přírodu! Podívali jsme se proto na zoubek tomu nejlepšímu, co ostrov může nabídnout. Pohodlně se usaďte, začněte plánovat a především - kupujte letenky, pro takový výlet třeba v červnu nebo září je nejvhodnější doba nákupu!

PŮJČTE SI AUTO A OBJEVUJTE 

Není nic jednoduššího, než si v půjčovně po příletu na ostrov půjčit vozidlo a po celou dobu pobytu být sám sobě pánem. Jinak se ani po Madeiře efektivně pohybovat nedá – ačkoli tu jakž takž funguje veřejná doprava, do některých míst se jinak než svépomocí prostě nedostanete. Budete-li navíc cestovat po severní části ostrova, dostane z auta neskutečných výhledů. Útesy, křišťálově čistá voda… nenechte si takovou jízdu ujít!

VYJDĚTE NA TÚRU PODÉL LEVÁD

Levády jsou zavlažovací kanály, což nemusí znít nijak lákavě, ale ve skutečnosti to opravdu stojí za to. Přivádí totiž vodu z hor a vedou exotickým terénem, který prostě musíte prozkoumat. Celý ostrov je protkán kanály o šířce 10 centimetrů až jednoho metru, podél nichž vedou trekové stezky. Jedna taková nenáročná vede z hlavního města Funchalu do Chamachy. Projdete tu několika tunely, podlezete vodopád a jako bonus si protáhnete plíce v eukalyptovém lese!

POTÁPĚJTE SE V MADEIRA AQUARIUM

Akvárium vybudované u přístavu v Porto Moniz je ideální pro všechny, co chtějí poznat podmořský svět opravdu zblízka. Nejen, že si všechny “potvory” prohlédnou za sklem – můžou dokonce nahodit neopren a ponořit se mezi ně! A potápět se mezi stovkami rybiček, žraloků, rejnoků a dalšími stvořeními je rozhodně zážitek, na který se nezapomíná. Ponořit se mohou i úplní začátečníci – zážitku totiž předchází lekce, kde se na učí, jak na to. 

VYZKOUŠEJTE SI PARAGLIDING

Překrásná údolí a dechberoucí útesy na jedné straně, Atlantský oceán na straně druhé. Madeira je jedním z těch vyvolených míst, kde paragliding bude skutečně stát za to. Na ostrově je hned několik míst, kde se tento sport provozuje, za zmínku stojí třeba oblast Madalena do Mar na jihu, a nespočet společností, které vám umožní to nejhezčí plachtění. Zkuste třeba Aeroclub of Madeira nebo Madeira Adventures.

VYŠETŘETE SI ALESPOŇ DEN A PROZKOUMEJTE FUNCHAL

Hlavní město Madeiry se pyšní svébytnou architekturou, pestrobarevným trhem v centru města, kde místní nakupují čerstvé ryby, zeleninu, ovoce a další suroviny, a především skutečně zajímavou ulicí Rua de Santa Maria, kde najdete opravdu zajímavý street art. Dveře lemující tuto ulici totiž slouží umělcům jako plátno a často tu jsou vystaveny i nejrůznější sochy. Obdivovatelé umění a historie dostanou ve Funchalu celkově prostor mohutně áchat a óchat – třeba v muzeu Universo de Memórias Joāo Carlos Abreu, které je koncipováno jako kaleidoskop vzpomínek portugalského novináře, který během svých cest po světě nastřádal 15 tisíc předmět a zápisků.

POZORUJTE DELFÍNY A VELRYBY

Když už jsme u té podmořské zvířeny – Madeira je jedním z nejlepších míst pro pozorování velryb, delfínů a dalších asi 29 druhů kytovců! Pokud se vydáte na lodi na širé moře, máte prakticky jistotu, že uvidíte alespoň dva druhy delfínů, kteří budou hravě plavat a poskakovat kolem vašeho plavidla. Dost možná potkáte i velrybí rodinku, a to je teprve paráda! 

ZAMILUJTE SI FADO

Typicky portugalský zábava – posedávat v baru, usrkávat víno a nechat se unášet melancholickými rytmy krásného Fada. Kořeny tohoto hudebního žánru sahají až do 19.století. Za hudbou obvykle stojí pěvec a několik kytaristů. Na Madeiře zajděte do baru Sabor a Fado ve Funchalu, malého rodinného podniku s pouhými šesti stoly. Kromě tradiční madeirské kuchyně vám tu naservírují i pořádnou porci poctivého fada, které se hraje pod taktovkou majitelovy rodiny.

VYKOUPEJTE SE V PŘÍRODNÍCH BAZÉNECH

A znovu do Porto Moniz! V malém městečku na severozápadě ostrova najdete kromě proslulého akvária i přírodní slané bazény. Ty jsou ohraničeny útvary ze sopečné lávy, která udržuje vodu čistou, průzračnou a pohádkově azurovou!

NEČEKEJTE NA SNÍH A SÁŇKUJTE

No vážně. Na Madeiře se sáňkuje po celý rok! Místní se totiž nezalekli toho, že jejich ostrov kvůli své zeměpisné šířce asi nebude druhé Finsko, a vyrovnali se s touto situací po svém. Vytvořili sáňky babosas, na kterých jezdí klidně v pětadvaceti stupních – po asfaltu! Jedná se o velké proutěné “vozidlo”, do kterého se posadíte a jeden či dva místní vás roztlačí, naskočí na sáně a sviští s vámi z kopce dolů. Stoprocentní adrenalin! Kvůli brždění na asfaltu mají sáňkaři i speciálně upravené boty, podrážky jsou podomácku vyrobené z pneumatik. Za sáňkami vyrazte do městečka Monte a ptejte se po Carro do Monte, “montském toboganu”. Tak totiž v roce 1850 pojmenoval sáňky jistý pan Gordon, který je vynalezl.

VYŠPLHEJTE NA PICO RUIVO

Nejvyšší bod ostrova se tyčí do 1862 metrů nad mořem a rozhodně je jednou z povinných zastávek při návštěvě Madeiry. Pico Ruivo vám nabídne ty nejkrásnější výhledy a taky trochu dobrodružství – ačkoliv je turistická stezka otevřená každému, tu a tam se připravte na lehčí lezecké úseky. Odměna v podobě velkého zážitku je jistá!