Cestujeme po světě

TOP 10 tipů na výlet: Madeira, ostrov skvělého vína a věčného jara

Vydáno 28. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce
image

Místo, kde je jaro po celý rok. Madeira, portugalský ostrov ležící v Atlantiku, je mezi cestovateli oblíbená nejen pro zmíněné počasí, které se drží na příjemných teplotách za jakéhokoli ročního období, ale i pro dechberoucí krajinu. Madeira má ale v rukávě mnohem víc es, než jen počasí a přírodu! Podívali jsme se proto na zoubek tomu nejlepšímu, co ostrov může nabídnout. Pohodlně se usaďte, začněte plánovat a především - kupujte letenky, pro takový výlet třeba v červnu nebo září je nejvhodnější doba nákupu!

PŮJČTE SI AUTO A OBJEVUJTE 

Není nic jednoduššího, než si v půjčovně po příletu na ostrov půjčit vozidlo a po celou dobu pobytu být sám sobě pánem. Jinak se ani po Madeiře efektivně pohybovat nedá – ačkoli tu jakž takž funguje veřejná doprava, do některých míst se jinak než svépomocí prostě nedostanete. Budete-li navíc cestovat po severní části ostrova, dostane z auta neskutečných výhledů. Útesy, křišťálově čistá voda… nenechte si takovou jízdu ujít!

VYJDĚTE NA TÚRU PODÉL LEVÁD

Levády jsou zavlažovací kanály, což nemusí znít nijak lákavě, ale ve skutečnosti to opravdu stojí za to. Přivádí totiž vodu z hor a vedou exotickým terénem, který prostě musíte prozkoumat. Celý ostrov je protkán kanály o šířce 10 centimetrů až jednoho metru, podél nichž vedou trekové stezky. Jedna taková nenáročná vede z hlavního města Funchalu do Chamachy. Projdete tu několika tunely, podlezete vodopád a jako bonus si protáhnete plíce v eukalyptovém lese!

POTÁPĚJTE SE V MADEIRA AQUARIUM

Akvárium vybudované u přístavu v Porto Moniz je ideální pro všechny, co chtějí poznat podmořský svět opravdu zblízka. Nejen, že si všechny “potvory” prohlédnou za sklem - můžou dokonce nahodit neopren a ponořit se mezi ně! A potápět se mezi stovkami rybiček, žraloků, rejnoků a dalšími stvořeními je rozhodně zážitek, na který se nezapomíná. Ponořit se mohou i úplní začátečníci – zážitku totiž předchází lekce, kde se na učí, jak na to. 

VYZKOUŠEJTE SI PARAGLIDING

Překrásná údolí a dechberoucí útesy na jedné straně, Atlantský oceán na straně druhé. Madeira je jedním z těch vyvolených míst, kde paragliding bude skutečně stát za to. Na ostrově je hned několik míst, kde se tento sport provozuje, za zmínku stojí třeba oblast Madalena do Mar na jihu, a nespočet společností, které vám umožní to nejhezčí plachtění. Zkuste třeba Aeroclub of Madeira nebo Madeira Adventures.